Opinia Kia Shuma LS 1.5 DOHC 16V 88KM (benzyna+gaz) hatchback 1998r., ocena użytkownika (m21)

Kia Shuma LS 1998r. - opinia użytkownika

silnik: 1.5 DOHC 16V 88KM (benzyna+gaz)

wyposażenie: ABS

data oceny: 2009-08-20

Bez względu jak jeżdżę, pali dość sporo (do 14L gazu podczas jazdy po mieście), silnik mało przyjazny instalacji gazowej, u mnie występowały sprzały, kilkukrotna wymiana obudowy filtra powietrza (ok 200zł), zakończyło się na założeniu stożka (póki co, sprawuje się świetnie).

Odpowiedź:Raczej nie

pojechać z fachowcem, nie zrobić tak jak ja: zobaczyć i kupić.

niskie osoby mogą czuć się w nim źle (moja koleżanka ucząc sie jeździć, ledwo wystawała zza kierownicy). Nie jest to super rakieta do lansu.

wkurza mnie ze względu na wiele czynników (koszta, jakaś niepweność, że wszystko ok itp.) ale mimo wszystko zakochałam się w tym aucie, mam do niego sentyment, póki co nie planuje się go pozbyć.

Prowadzi się świetnie, miękko, delikatnie (czasem nieco przeszkadza w wyboistej Łodzi), wspomaganie działa super. Kierownica regulowana góra-dół, przeszkadza położenie przycisku tylniej wycieraczki i jej spryskiwacza. Z hamulcami tragedia, auto dość ciężkie, z 4-ema osobami na pokładzie dłuuuga droga hamowania, trzeba pilnować dystansu, mocno naciskać pedał hamulca. Parkowanie tyłem średnio, bardzo mała widoczność, mnie ratuje czujnik parkowania :).

Do niedawna miałam problemy z instalacją LPG (przy "przyduszeniu" występowały wystrzały)filtr stożkowy, nowe kable i świece rozwiązały problem. Skrzynia biegów dupna (redukcja z 2 na 1 staje się czasem dużym problemem), jakoś to luźno chodzi, przy wrzucaniu na 5-tkę maca się kolano pasażera z przodu :). Silnik powyżej 3,5tys obr. pracuje głośno, brak u mnie wyciszenia komory silnika. Przyspieszenie takie se, dopiero po "przeciągnięciu" dostaje "kopa". Na autostradzie przy 130km/h silnik zagłusza głośno grającą muzykę.

Powtórzę się jeśli napiszę, że trzeszczące plastiki to jakaś tragedia mankament ten został nadrobiony dzięki siedzeniom i ilości miejsca zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Na nierównościach trzeba się pilnować, niskie i miękkie zawieszenie staje się trochę kłopotliwe, do tej pory nie miałam konieczności wymiany czegokolwiek w tej sekcji. Z kompletem pasażerów jest nadal dość komfortowo, ma sie jednak wrażenie, że auto ma zbyt słaby silnik aby to udźwignąć. Wyciszyć trzeba samemu, mnie się to wewnątrz kabiny udało, jest dużo lepiej.

Przestrzeni pod dostatkiem, ergonomia całkiem jak dla mnie przyjazna, wkurza jedynie przycisk dot tylnej wycieraczki i dziwnie usytuowana lampka oświetlenia na środku poddasza (czytanie mapy w nocy przy tej lampce jest niewykonalne). Bagażnik jest w stanie pomieścić wiele i jeszcze więcej. Jakośc materiałów - TRAGEDIA. U mnie karoseria ok, na razie nic nie rdzewieje mankamentem jest cienka blacha - lekkie puknięcie choćby wózkiem z hipermarketu zostawia wgniecenia, gradobicie równie niebezpieczne, jest u mnie jakaś folia zabezpieczająca chyba przed kamieniami?

ogrzewanie super, w zimę działa naprawdę szybko. Mankamentem jest brak klimatyzacji w mojej Shumie - chwila na słońcu i idzie się ugotować. Śmieci wylatujące z nawiewów, których nie da się (dziwne?) zamknąć.

Elektrycznie regulowane lusterka jak dla mnie zdają egzamin z oceną bdb. możliwość całkowitego ich złożenia. Z przodu, patrząc na wyjeździe w prawo wadzi nieco dość gruby słupek.

W mojej Shumie na dwa fronty, wkurzające są przepalające się żarówki podświetlające przyciski, cholernie ciężkie do wymiany, zapalniczka notorycznie się psuje, elektryczne szyby, lusterka, światła jak narazie (odpukać) ok.

Mój egz. okzał się dośc trafny, ciągle coś się dzieje, mało kto potrafi naprawić bez fuszerki i bez naciągania, mało kto się zna, przy diagnostyce komputerowej duże problemy (w kilku zakładach mi odmówiono twierdząc, że nie mają odpowiedniego sprzętu). Koszty napraw ogromne, na części trzeba czekać, szukać i sprawdzić 10 razy czy na pewno pasują. Serwis KIA ŁÓdź - TRAGEDIA!

wiele rzeczy, do pewnego czasu było skarbonką.

wygląd jak na swój wiek, przystępna cena.

she_evil