Opinia Opel Meriva mini van 1.4 16v 90KM (benzyna) mini-van 2006r., ocena użytkownika (zth)

Opel Meriva mini van 2006r. - opinia użytkownika

nadwozie: mini-van

silnik: 1.4 16v 90KM (benzyna)

wyposażenie: ABS

data oceny: 2008-11-23

Auto bez gazu bo przy moich przebiegach nie opłaca się.Stosunkowo niwielkie zużycie paliwa bez ciężkiego buta i ostatnie ceny paliwa pozwalają na dość ekonomiczną eksploatację.

Zależy czy kupujemy auto nowe czy używane.Przy zakupie nowego auta wybieramy tą wersję która nam się podoba i na którą nas stać.Przy zakupie używanego auta jedyną radą jest wziąć fachowca do obejrzenia auta i sprawdzić w niezależnym serwisie.Jest sporo tych aut szczególnie z lat do 2006 roku sprzed modyfikacji i diesle.1,4 16v 90 KM wszedł po modyfikacji i występuje w wersii modelowej 2007.Diesle przestają być już modne i jest droższy zakup i jednak eksploatacja.

W moim przypadku zwracam uwagę na właściwy serwis,dobry olej,właściwe użytkowanie bez tzw.buta.Znam takich kierowców u których użytkowanie cepa bedzie awaryjne i drogie w eksploatacji.

Uważam że dokonałem właściwego wyboru chociaż czasem brak mi klasyki Skody Octawii którą jeździłem ostatnie 8 lat.Wybrałem Merivę ze wgzledu mniejszy silnik i większą moc,b.dobrą funkcjonalność/ 5 drzwi i system tylnych foteli FlexSpace /,dużą przestrzeń kabiny,dobrą widoczność,relatywnie małą awaryjnością /patrz badania TUV / i niskie koszty eksploatacji.Przed decyzją o zakupie dużo czytałem ipinii o tym modelu.

Z uwagi da dość twarde zawieszenie samochód bardzo dobrze się prowadzi,układ kierowniczy wpomagany dodatkowo elektrycznie.Ten typ tak ma i mnie to odpowiada.

Trzeba odnieść się do tej wersji silnikowej 1,4 16 V 90 KM chociaż są do wyboru mocniejsze wersje.Wybrałem ten silnik z uwagi na dobre osiągi w stosunku do pojemności,stosunkowo niskie spalanie.Nie oczekiwałem fajerwerków i tak jest faktycznie.Autko nieżle się zbiera na każdym biegu powyżej 3 tys.obrotów.

Dużo jeżdzę sam lub w dwie osoby więc samochód nie jest maksymalnie obciążony.Tylne fotele z uwagi na zastosowany system FlexSpace przeniesiony z Zafiry sprawdza się funkcjonalnością ale niezbyt wygodą.Wyciszenie b.dobre do 3 tys.obrotów.Powyżej trochę słychać i przy rozpędzaniu na poszczególnych biegach.

Z przodu i z tyłu miejsca jest wystarczająco,aranżacja wnętrza pozwala na dostosowanie do potrzeb.Np.poprawić komfort dla 2 pasażerów z tyłu -chowane środkowe siedzenie i przesuwanie bocznych.Warto tym się wjęcej zainteresować.Bagażnik z uwagi na dodatkowy schowek nad kołem zapasowym nie jest zagracony + dodatkowe schowki z boku bagażnika,w podłodze przed tylnymi siedzeniami i dodatkowa szuflada pod siedzeniem pzsażera z przodu.Ergonomia-trochę kłopotliwy przycisk sygnału w ramionach kierownicy szczgólnie w czasie zakrętów.Materiały jak na samochód z tej półki do przeżycia.Ogólnie może być.

Wybrałem wersję Enjoy więc bez klimy.Trzeba dobrze wybrać funkcje nawiewu i poczekać trochę do nagrzania nagrzewnicy.

Sławne słupki trochę ograniczają widoczność szczególnie w czasie skrętów ale trzeba się do tego przyzwyczaić i po prostu uważać.Wysoko ustawione fotele dają dobrą widoczność zarówno z przodu jak i z tyłu.Na dalsze trasy żona siada z tyłu bo lubi sobie przysnąć gdyż staram się wyjeżdżać b.wcześnie z Warszawy i wtedy zdejmuję zagłówek z przedniego fotela co znacznie poprawia widoczność do przodu.

Nie miałbym zastrzeżeń gdyby nie awaria elektryki szyb.Wymieniono obydwa silniczki co podobno zdarza się b.rzadko tak że musiano je sprowadzać z Niemiec.Wersja Enjoy nie ma komputera pokładowego,jest tlko wyświetlacz pokazujący godzinę,temperaturę na zewnątrz i funkcje radia CD.Bardzo dobrze skonfigurowane fabryczne radio i b.łatwa obsługa w czasie jazdy.

Poza w.w.elektryką szyb bez żadnych awarii.

Trudny dostęp do takich rzeczy jak dywaniki,pokrowce,bagażnik,hak itp.elementy wynikające z kształtu karoserii spowodowane tym że jednak tych samochodów za dużo nie widać na ulicy.Bardziej popularną wersją mini vana Opla jest Zafira ale ze względu na opcę silnikowe bardzo wzrastają koszty zakupu i eksploatacji

Funkcjonalność,niskie koszty eksploatacji i serwisu.

marcus