Opinia Renault Clio 1.4 E7J718 75KM (benzyna+gaz) hatchback 1991r., ocena użytkownika (bn7)

Renault Clio 1991r. - opinia użytkownika

silnik: 1.4 E7J718 75KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2008-08-12

autko z gazem mimo wielu opinii krytykujących LPG w samochodach spala go niewiele. mój rekord to 6,67 litra przy jeździe normalnej, dużo hamowania silnikiem. benzyny spala w przyzwoitych jak na wagę auta (około 860kg) granicach bo poniżej 7,5 litra.

podstawową rzeczą na która trzeba zwrócic uwagę to fakt czy silnik nie przepala oleju, czy nie ma wycieków z silnika, skrzyni bądź układy wspomagania. korozja w zadbanych egzemplarzach praktycznie nie występuje. pojawia się ona w autach zaniedbanych lub powypadkowych.

jeśli auto jest w dobrym stanie technicznym to regularnie co 1000km bądź co miesiąc sprawdzac poziom płynów i najważniejsze oleju w silniku. poza tym nic nie powinno rozprasza naszej koncentracji :-)

autko poleciłbym dla każdej kobiety która lubi motoryzację, studentom, i każdemu kto potrafi dbac o samochód.

zalety: piękna linia nadwozia, niski koszt eksploatacyjny, niewielkie spalanie zarówno 95 jak i LPG, wygodny, zwinny, jak na taki bagażnik jak ma clio I to super pakowne (przy rozłożonych tylnych siedzeniach) wady: humory elektyki, trzeszczące pastiki, zbyt głośno w aucie przy wyższych obrotach silnika :-( .

autko prowadzi się świetnie. "nie lubi" poprzecznych nierówności zwłaszcza przy większych prędkościach, jest trochę wtedy nieprzewidywalne. nie polecam brac ostrych zakrętów z dużą prędkością - pojawia się nadsterownośc. nieco lepiej prowadzi się z niewielkim obciążeniem, choc jak zasiądą 4 dorosłe osoby w aucie tył jak dla mnie trochę za bardzo siada. do powyższego dodam, że zawieszenie mam sprawne.

silnik w clio to jeden z lepszych i ekonomiczniejszych z tamtych lat produkcji. dobrym motorem jest jeszcze 1.9 D . silnik niestety za głośny, lubią klekotac zawory mimo regulacji - taki urok tego silnika :-) silniczki w tak wiekowych autkach lubią brac olej, ale mimo to są dynamiczne i pracują dośc równo. skrzynia biegów dośc lekko pracuje, naj mniej precyzyjnie wchodzi 1 bieg, ale i z tym nie ma problemu. silnik jest dosyc elastyczny, spokojnie na 5 biegu można jechac 60km/h (około 1500obr/min). autko z tym silnikiem najlepiej przyspiesza w granicach 3000-3700obr/min. największy moment obrotowy jest chyba przy 3500obr/min.

autko ma raczej miękkie zawieszenie, ale nie takie pontonowe jak astra I, jest bardziej twarde. jak już wspomniałem nie lubi nierówności zwłaszcza naszych polskich. trzeba uważac na duże dziury, wbrew pozorom zawieszenie znacznie, znacznie delikatniejsze niż w golfach. wnętrze jest przytulne i świetnie się można w nim czuc gdy obroty silnika nie przekroczą 3000obr/min. powyżej jest już głośno, zbyt głośno, także wyciszenie wnętrza autka od komory silnika słabe. znacznie lepiej i dużo ciszej jest w fazie trzeciej clio czyli po roku 1996. fotele są wygodne zarówno z przodu jak i z tyłu. spokojnie można wytrzymac długą podróż.

auto w wersji 3D ma bardzo duże drzwi przednie otwierające się prawie do 80 stopni, więc zajęcie miejsca także z tyłu nie robi żadnego problemu. schowki... w kokpicie jest kieszeń dośc głęboka z zamknięciem lub bez zamknięcia (zależy od modelu, ja mam RT i tu jest zamukany schowek z podświetleniem). dwa miejsca schowkowe są pod siedzeniami przednimi i to wszystko :-( dodam jeszcze że w clio jest jeszcze coś, za co Francuzi powinni otrzymac medal... radio jest chowane za klapką, którą wystarczy tylko podnieśc lub opuścic. w rzadnym innym aucie tego nie znalazłem. super rozwiązanie, nie trzeba zabiera panelu z radia :-) na osłonach przeciwsłonecznych obu są lustereczka... gradka dla kobiet kierowców i pasażerów :-) ergonomia... wszystko jest pod ręką, do niczego nie trzeba się wspinac, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. plastiki użyte do wykończenia auta są dośc dobrej jakości. gorzej z ich spasowaniem, najczęściej trzeszczy podczas jazdy lampka w podsufitce :-( auto mimo lat jest odporne na korozję. lecą zazwyczaj tylko tylne nadkola. przednie nie, progi... naprawdę musiałby by to samochód flejtucha żeby poleciały. tylne siedzenia można zdjąc w ciągu 20 sekund. tylna kanapa dwudzielna więc po rozłożeniu tylnego rzędu siedzeń bagażnik jest spory (gdyby nie ta butla :-) ). gdy nie ma butli bagażnik jest jak na rozmiary autka imponujący. przyznam szczerze, że mimo butli moja renia nadal mnie zadziwia. co chcę przewieśc zawsze przewiozę, kwestia organizacyjna :-), ale renia potrafi wiele. zegary są bardzo dobrze widoczne, przełączniki podświetlone, więc widac wszystkie także pociemku.

autko rozgrzewa się szybciutko do temperatury normalnej pracy. wystarczy przejechac około 3 km lub pozostawi autko pracujące na kilka minut aby leciało już ciepłe powietrze. nawiewy są wydajne dobrze rozprowadzają wydmuch.

widocznośc z przodu świetna. przednie słupki są wąskie więc "przednie rogi" bardzo dobrze widoczne. natomiast widocznośc z tyłu rewelacja. parkowa można tyłem na przysłowiową kartkę. słupki tylne także jak na design karoserii nie są szerokie, także widocznośc z tyłu świetna. gorzej mają się niestety lusterka boczne, do którech trzeba się przyzwyczaic. są jak na moje oko trochę za małe. poprawiono je w wersjach fazy trzeciej czyli po roku 1996, tam są już nieco większe. jak ktoś nie przyzwyczai się to polecam wymianę szkieł lusterek na sferyczne bądź asferyczne (około 50zł na allegro) lusterko wewnętrzne jeśli się już dobrze ustawi to naprawdę dobrze pokazuje otoczenie za autem. "ciemny punkt" auta jak i w innym nie widoczny w żadnym lusterku na wysokości tylnego prawego koła). w lusterkach asferycznych problem znika.

z elektroniką odpukac problemów nie ma (autko na monowtrysku). co do elektryki to zdarzają się małe, raczej nie dokuczliwe awarie w stylu braki podświetlenia zegarka, czasem problemy ze złączem silniczka dmuchawy (styki i wypalające się kostki), braki w kontrolkach na desce rozdzielczej.

jak widac z listy w autku odpukac przez półtora roku oprócz normalnych wymian eksploatacyjnych nie robiłem nic. to wdzięczne autko i jeśli się o nie dba to ono dba o nas. części nie są drogie przewody janmorowskie 80zł kompletny rozrząd (pasek, rolka, napinacz) około 220zł kopułka 32zł, palec 8zł filtr powietrza 11zł filtr paliwa 21zł świece NGK komplet około 42zł

bardzo zadowolony jestem ze spalania LPG. spala nie dużo a różnicy w dynamice między benzyną a gazem prawie nie czuc. jest nikoma.\\r\\nautko jest super pakowne jeśli umiemy się dobrze zorganizowac i rozmieszczac bagaże.\\r\\nna dowód tego dodam, zę bez najmniejszego problemu przewiozłem nim pięc półtorametrowych thui w donicach z ziemią i jeszcze znalazło się miejsce na duperele :-)

elektor