Opinia Mazda 626 1.8 16V 90KM (benzyna) hatchback 1998r., ocena użytkownika (kaj)

Mazda 626 1998r. - opinia użytkownika

silnik: 1.8 16V 90KM (benzyna)

data oceny: 2009-07-14

Mieszkam w średnim mieście, przejazdy do pracy zimą i latem (klimatyzacja) są wyjątkowo mało ekonomiczne. Latem na długiej trasie z klimatyzacją wyszło ok 7,3l/100km, bez klimatyzacji niewiele mniej. Najczęściej wychodzi ok. 10l/100km

Przy poszukiwaniach częsta była rdza na tylnych błotnikach. Jakość tapicerki (zniszczenie) może dużo powiedzieć jak auto było eksploatowane.

Hmm... żeby nie zapomnieć nalać benzyny, bo naprawdę autko pozwala zapomnieć że w ogóle wymaga jakiejś dodatkowej obsługi.

Rodzinom jeżdżącym na wakacje w dłuższe trasy

Pewnie w końcu kupię nowe auto i wezmę różne marki pod uwagę, ale na pewno zacznę od Mazdy...

Auto pewnie trzyma się nawierzchni (opony są ważne) zawieszenie na tyle miękkie by jechać komfortowo, ale nie "odcina" od kierowcy od informacji o dziurach. Jeżdżę raczej spokojnie więc nigdy minie nie wynosiło na zakręcie ani nie dobijało na "hopce". Kierownicą działa bardzo lekko, auto można błyskawicznie "wyczuć"

Mój silnik (66kW)wydaje się odrobinę za słaby dla tego auta. Jeździ się dość "rodzinnie". Jednak sięgając w okolice maksymalnego momentu obrotowego (ok. 4tys. obrotów) można śmiało nawet pod górkę wyprzedzić niejednego marudera. Mimo średniej zrywności, jazda nawet 180km/h nie nastręcza trudnośći (oczywiście nie w Polsce)

Bardzo wygodne auto. Niższa ocena za wyciszenie, bo przy prędkościach >100km/h szum zaczyna przeszkadzać w słuchaniu muzyki

Auto dość obszerne, szczególnie spory bagażnik który błyskawicznie można powiększyć jeszcze po złożeniu tylnych siedzeń i siedzenia pasażera z przodu. Materiały: to nie Rolls, ale wszystko wygląda solidnie. Auto kupiłem z ogniskami rdzy na tylnym błotniku. Wszystkie oglądane przeze mnie używane modele miały tę wadę. Najważniejsze jednak dla mnie jest to, że jest super ergonomiczne. Wszystko jest tu "pod ręką" i nigdy niczego nie musiałem szukać. Jeździłem już znacznie nowszymi autami i w tej kwestii są co najwyżej równie wygodne.

Silnik dosyć szybko się nagrzewa zimą, więc można się zagrzać już po jakichś trzech km. Latem klimatyzacja w miarę daje sobie radę z chłodzeniem, choć brakowało mi kilku wariantów nadmuchu wnętrza.

Obszerny tył i grube słupki z tyłu powodują pewne trudności przy cofaniu i parkowaniu na "kopercie" tyłem. Lusterka mogły by być nieco większe, lub zakrzywione, bo obszar "martwy" nieco przeszkadza - przy zmianie pasa trzeba się oglądnąć.

Podczas niewielkiego podtopienia jechałem przez zalaną ulice po głowne reflektory w wodzie. I nic. Do środka też się nic nie nalało, zaparowały tylko zatopione halogeny. Auto nie do zdarcia... oczywiście nie polecam naśladowania mnie, byłem zmuszony okolicznościami.

Po zakupie auta wymieniłem standard: pasek rozrządu, płyny itp. Co roku robię przegląd klimatyzacji. Niedługo po kupieniu rozleciał się stary klocek hamulcowy i zniszczył tarczę. To była najpoważniejsza usterka z którą miałem do czynienia i raczej nie zaliczam jej do awaryjności auta. Tym bardziej że koszt naprawy nie okazał się aż tak wielki.

Miałem nadzieję że jednak będzie palił nieco mniej

Paweł