Opinia Mazda Xedos 6 1.6 113KM (benzyna+gaz) sedan (limuzyna) 1994r., ocena użytkownika (yrn)

Mazda Xedos 6 1994r. - opinia użytkownika

silnik: 1.6 113KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2010-07-27

spalanie zadowalające, w cyklu mieszanym jak i w trasie spalanie niewielkie, w mieście kształtuje się między 9-10 litrami paliwa, ale myślę że wynik zadowalający w szczególności iż często jeżdżę w korkach ( wiadomo przyspieszanie, hamowanie a i wcisnąć się czasem gdzieś trzeba wiec wykorzystać i wyższe obroty), nie pochwalam wkładania gazu do tych aut, u mnie instalacja taka znajduję się tylko z powodu założenia jej przez poprzedniego właściciela, jeśli już decydujesz się na instalację to tylko sekwencyjną u dobrego gazownika , nie radzę oszczędzać lub słuchać tłumaczenia w stylu "panie na zwykłej też pojedzie", bo w rozliczeniu wyjdzie dużo drożej niż sekwencja

czy silnik trzyma 750 obr. na jałowym biegu i zimnym silniku, czy nie gaśnie po odpaleniu na zimnym silniku, czy nie szarpie po dodaniu gazu po zmianach biegów (wskazuje to na uszkodzenie poduszki pod silnikiem a jeszcze częściej półosi),korozje na szczególnie tylnych nadkolach, no i oczywiście czy auto nie jest bite gdyż prowokuje niektórych osobników do zbyt częstej szybkiej jazdy

nawet jeśli jeździmy oszczędnie auto lubi być czasem wkręcone na wyższe obroty, silnik nieco się przeczyszcza i chodzi gładziej, zwrócić należy uwagę też na czujnik położenia przepustnicy, gdyż źle wyregulowany powoduje nierówną pracę oraz zbyt wysokie spalanie, w przypadku zakupu nowego czujnika również należy udać się na regulację, ale w większości przypadków nowa część nie jest potrzebna starczy sama regulacja i nie regulować samemu czujników oraz innych podzespołów silnika gdyż w celu regulacji komputer auta musi być ustawiony w tryb serwisowy!!!

Jeśli auto jest zadbane, będzie niezawodne w każdych warunkach i przy każdych przebiegach, jednak jeśli autem jeździł bucyfon, którego pojęcie o eksploatacji jest niższe niż 60 letniej kobiety a samochód miał żeby imponować wsiowym pasztetom pod sklepem z winem to trzeba sie liczyć że doprowadzenie auta do dobrego stanu pochłonie trochę czasu i pieniędzy gdyż niektóre części dosyć ciężko znaleźć zarówno na rynku wtórnym jak i części nowych. Ogólnie bardzo przyjemne auto, bardzo ładne, świetnie się prowadzi, jest w miare ekonomiczne i oczywiście nie jest zbyt często spotykanym na naszych drogach co dla mnie jest dużą zaletą. Ogólnie jeśli zdecydujesz się na Mazde Xedos 6 i poświęcisz jej trochę uwagi to będziesz bardzo zadowolonym użytkownikiem/użytkowniczką, polecam...

auto prowadzi się bardzo dobrze, kierownica reaguje bardzo precyzyjnie, hamulce jak to w samochodach sportowych, a takim w latach 90 był niewątpliwie Xedos, bardzo dobre, ogólnie układ jezdny bardzo pozytywnie

silnik 1.6 mimo że nie wielki jednak przy tej masie nieco przekraczającej 1100 kg bardzo dobrze radzi sobie z autem, możliwość kręcenia silnika do ponad 7000 obr. sprawia że możemy zostawić za sobą na światłach nie jedno auto o większej pojemności oraz mocy

auto o bardzo trwałym, twardym zawieszeniu, fotele dobrze trzymają, tylne sprawiają wrażenie głębokiego siedzenia co nie dla każdego jest za pewne plusem ale sprawia to że pasażerowie tylnej kanapy mają więcej miejsca na nogi, wyciszenie przeciętne, ale przecież chodzi o to aby słyszeć jak silnik pracuje na wysokich obrotach, przy niskich hałas bardzo mały

Miejsca wystarczająco, biorąc pod uwagę że to auto bardziej mające dawać radość z jazdy niż być dostawczakiem, czy samochodem rodzinnym (ale dalsza wycieczka w 4 osoby nie będzie jakąś katorgą), ergonomia bardzo dobra (w moim odczuciu) bagażnik bardzo duży jak na auto tego typu jakość materiałów zadowalająca choć były różne wersje jeśli chodzi o tapicerkę więc nie mogę powiedzieć nic o welurze czy skórze w tych autach, karoseria bardzo mi się podoba i taki pogląd ma wiele ludzi, na prawde jest bardzo ładnym autem teraz a w latach 90 był wzorem

trzeba zwrócić uwagę jak szybko nagrzewa się silnik zimą i czy nie wychładza się podczas szybszej jazdy gdyż w efekcie nadmuch na przednią szybę nie będzie działał sprawnie i szyba będzie nam parować lub zamarzać

w aucie siedzimy dosyć nisko co owocuje nieco słabszą widocznością, ale jest bardzo ok, do tyłu widoczność utrudniona przez wysoko poprowadzoną linię tylnej klapy, ale wszystko do ogarnięcia

Wszystko bardzo solidnie wykonane, pomimo wieku i przebiegu u mnie wszystko działa w 100%

jeśli chodzi o części to nowe w normie, ale jeśli chodzi o używane to bardzo cieżko dostać trzeba mieć dobry przegląd rynku szrotów

niestety auto zakupiłem w słabym stanie technicznym i doprowadzenie go do porządku zajeło mi trochę czasu, ale przynajmniej wiem teraz czym jeżdżę...

jak na tak mały silnik daje dużo radości z jazdy (1.6 83kW, 113 KM)

Piotrek