Opinia Citroen Saxo x 1.5 57KM (olej napędowy) hatchback 1998r., ocena użytkownika (23dp)

Citroen Saxo x 1998r. - opinia użytkownika

data oceny: 2012-07-17

Spalanie poezja. Motor 1.5d, bez dupereli, turbin, kół dwumasowych, filtrów cząstek stałych - przy tak małej masie auta daje ładne możliwości jezdne i w dodatku nie wiele potrzebuje do szczęścia. Na baku 45 litrów przejadę 1200 kilometrów (trasa), na baku 45 litrów po mieście przejadę 950 - 1000 kilometrów. Niejeden pozazdrości takiego spalania :-)

Singlom lub Parom bez dzieci. Tym, co cenią sobie oszczędność bez ujmowania klasy i komfortu jak na tę klasę auta.

Patrząc przez pryzmat innych aut tego segmentu, to żadna ibiza, żaden colt, żadna 106 czy clio nie dorównuje do saxo. Mam prawo się tak wypowiedzieć, bo jeździłem wszystkimi wymienionymi autami. Nie porównuję do większych i lepiej wyposażonych i bardziej komfortowych aut - przez pryzmat aut w tym segmencie oceniam Saxo najwyżej jak się da - bo lepszego auta miejskiego czy nawet w trasę z jednym pasażerem - jest idealne. Odwdzięczy się niskim spalaniem, niezawodnością i urokiem osobistym. Polecam!

Bardzo dobrze się prowadzi. Czuły na boczne podmuchy wiatru.

Mały dieselek, więc nie można wiele wymagać - na światłach w pierwszych dwóch sekundach to nie jedno audi czy volvo zostawia w tyle :-) Skrzynia biegów mogłaby być lepsza - czeka mnie teraz wymiana, ale dopiero po 228 tys. kilometrów, więc nie jest jeszcze tak źle :-)

We dwie osoby jeździ się idealnie. Więcej miejsca z przodu niż w niejednym mercedesie. Przednie fotele mięciutkie, bardzo wygodne. Z kompletem pasażerów jedzie się bardzo topornie i jest mułowaty i tył bardzo siada, dlatego lepiej nie przeładowywać. Samochód idealny dla jednej osoby lub pary :-) Jedynym mankamentem jest wyciszenie, chociaż po wymianie maglownicy na gładkiej nawierzchni bajka :-) Powyżej 110 km/h słychać silnik, a radio trzeba robić głośniej :-)

Przestrzeń z przodu idealna - dużo miejsca i równie dobrze rosły mężczyzna o wzroście 2 metrów będzie czuł się komfortowo z przodu. Przestrzeń z tyłu - nie wypowiadam się, bo nie jeżdżę. Bagażnik oceniłem maksymalną notą - nie ma co porównywać do większych aut - jak na tę klasę auta i jego wielkość 280 litrów bagażnik jest naprawdę konkretny w takim maleństwie. Przewoziłem damski rower górski przy złożonej tylnej kanapie, mój fotel jest maksymalnie odsunięty i komfortowo jechałem z pasażerem obok - więc takie małe saxo a i rower przewiezie! Jakość materiałów? No cóż - zmęczone plastiki trzeszczą, ale przecież to nie bentley. Karoseria - blacha ocynkowana - zero rdzy.

No tutaj nie jest idealnie, ale też nie jest najgorzej. W lato bez klimy ciężko, słaby zimny nawiew. Ale za to nadrabia w zimę. Małe auto, szybko się nagrzewa i przy wielkich mrozach, można naprawdę szybko się spocić :-)

Widoczność na maksymalnym poziomie. Widać wszystko i do tyłu i do przodu.

Nie mam w aucie elektryki - i bardzo dobrze, bo mam mniej napraw.

Jak dbasz, to Saxo odwdzięczy się niezawodnością. Co 15 tys. kilometrów, wymiana oleju. Teraz mam do wymiany skrzynię biegów - ale miała prawo się przeziębić po przebiegu 228 tys. kilometrów - koszt? 350-500 złotych. Naprawy jak w ogóle jakieś są, to praktycznie nieodczuwalne dla domowego budżetu.

Nie tylko spalanie, wiele, wiele innych cech również.

eisenheim