Opinia Citroen Xantia SX 1.8 16V 110KM (benzyna+gaz) liftback 1995r., ocena użytkownika (hgn)

Citroen Xantia SX 1995r. - opinia użytkownika

nadwozie: liftback

silnik: 1.8 16V 110KM (benzyna+gaz)

wyposażenie: ABS

data oceny: 2009-07-10

Właściwie to w mieście mi pali od 10-11 litrów benzyny. Wpisałem to większe, bo łatwo zwiększyć spalanie przez katowanie silnika. Jeżdżę po dużych, małych miastach, autostradach i w trasie po drogach krajowych. Nie oszczędzam pedału gazu, ale nie jestem jakimś szaleńcem.

Stan hydrauliki, to jest bardzo ważne. Polecam pojechanie z mechanikiem, który się zna. Reszta to rutynowa kontrola auta.

Kontrola płynu w hydraulice i oleju w silniku. To już nie młode samochody i ma prawo coś się stać. Dzięki regularnym kontrolom i uzupełnianiu płynów unika się drogich wydatków. Np. Po ponad pół roku użytkowania dolałem może z 200-300 ml oleju do zawieszenia. Przez to mam spokój na długi czas.

Do wad zaliczę może nienajmniejsze spalanie. Jednak silnik napędza jeszcze pompę od hydro więc jest to w pewnym sensie usprawiedliwione. To auto idealne dla mnie, kolejnym samochodem prawdopodobnie będzie Xantia II lepiej wyposażone, bo brakuje mi np. klimatyzacji.

Miękkie wygodne zawieszenie. Przy mocnych, ostrych zakrętach jest wrażenie, że auto zaraz ma wypaść, ale to nie następuje. Jest cienka granica, jednak samochód dobrze trzyma się nawierzchni. Komfort nieporównywalny z innymi autami. Trzeba się przyzwyczaić, ale potem już się docenia własności jezdne Xantii.

Silnik optymalny pod względem osiągów i spalania. Jestem z niego zadowolony, ale kolejny będzie większy i mocniejszy. 10,5 sekundy do setki to wynik wystarczający, ale bez szału. Ale raczej to kwestia indywidualna, moi znajomi są zachwyceni elastycznością i mocą. Dla mnie jest po prostu wystarczająco.

Troszkę huczy przy większych prędkościach, nie wiem dlaczego. Pewnie uszczelki. Ale silnika prawie nie słychać. Świetnie pokonuje wszelkie nierówności bez względu na obciążenie. Przednie fotele są dobre, ale trzeba je dostosować do własnych potrzeb. Tylna kanapa obszerna, 2 dorosłych bardzo wygodnie, 3 dzieci wygodnie. Trójka dorosłych też nie narzeka.

Środek jest zadowalający. Irytuje tylko rączka?? od strony pasażera w miejscu gdzie powinna być poduszka. Przełączniki, przyciski, wszystko na swoim miejscu. Niższa ocena za suwaki (kto do tego wrócił?) mimo, że w innych modelach Citroena dawno były stosowane praktyczniejsze pokrętła. Materiały ŚWIETNE! Wszystkie stare zaplastikowane japońskie i niemieckie samochody to jakaś kpina. W Citroenie mięciutko, prawie brak plastików, jak już są to dobrze spasowane, nie trzeszczą, nie zużywają się prawie. Boczki elegancko wyłożone welurem. Rewelacja, Citroen we wszystkich modelach w tamtych latach odbiegł od konkurencji od dekadę do przodu. Tylne siedzenia łatwo się składa, dużo możliwości ustawienia przednich siedzeń. Karoseria, no to chyba starczy jak napiszę, że ma podwójny ocynk. Blacha nie ma prawa rdzewieć bez jej mechanicznego naruszenia.

Niestety nie mam klimatyzacji więc nie oceniam, za to autko grzeje świetnie. Właściwie spora temperatura jest po 3 minutach jazdy. W zimę nikt nie zamarznie.

Widoczność do przodu bardzo dobra, mam porównanie do przeszklonych francuskich minivanów, więc nie dam maksa, ale do jazdy i w mieście i na trasach starczy. W lusterkach też wszystko ok. Do tyłu jest gorzej, wysoko ułożona, dość mała tylna szyba. Jestem przyzwyczajony, ale jeśli ktoś jeździł małym hatchbackiem to będzie musiał troszkę pojeździć dla wprawy.

Dużo nie mam tego, ale nic mi się nie psuje. Niektórzy narzekają na padające po kilku latach oświetlenie panelu przedniego. Ja nie odejmuję, bo u mnie wszystko gra.

Nie wiem czy to można do awaryjności zaliczyć, bo jak kupowałem auto to wiedziałem co muszę zrobić. Tak to żadnych innych napraw nie przeprowadzałem. Wszystko chodzi elegancko. Jedynie gaz mam do regulacji, bo niedawno założyłem, ale to już nie wina auta, tylko normalna czynność po założeniu instalacji.

Wiedziałem, że hydrowozami się jeździ o wiele lepiej niż innymi, ale nie, że aż tak. Mieliśmy w rodzinie francuza, który był o niebo bardziej komfortowy niż typowe niemieckie czy japońskie auta, ale to jest kolejny przeskok.

Adam