Opinia Citroen Xantia 1.8 101KM (benzyna) hatchback 1995r., ocena użytkownika (g4z)

Citroen Xantia 1995r. - opinia użytkownika

wyposażenie: ABS

data oceny: 2009-04-15

Spalanie dość duże niestety. Przy oszczędnej jeździe można je trochę ograniczyć.

Wygoda, przyjemność z prowadzenia to główne zalety. Po drugie auto jest dziś już dość tanie a jeżeli jest zadbane jest nie do zniszczenia. Jedynie spalanie jest na dosyć nieprzyjemnym poziomie, ale patrząc na całokształt uważam że i tak warto.

Auto prowadzi się bardzo dobrze i przyjemnie. W tej kwestii chyba nic do zarzucenia. Jeśli chodzi o parkowanie to kwestia wyczucia, ale początkowo może być lekko niewygodne, jak z każdym dużym samochodem.

Przy 200tys. przebiegu silnik pracuje bardzo równo i bez zbędnych dźwięków. Gołym okiem widać, że ma jeszcze przed sobą długie życie. Mój egzemplarz ma silnik 1.8 (8v 101KM) i trochę słabo wypada jeśli chodzi o przyśpieszenie 0-60km/h, ale wyższe prędkości osiąga już bardzo szybko.

Komfort jazdy to niewątpliwie największa zaleta tego samochodu. Bardzo wygodne fotele, dużo miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu zdecydowanie redukują zmęczenie długą jazdą. Hydrauliczne zawieszenie czyni samochód \\"odpornym\\" na ilość przewożonych pasażerów, ponieważ dostosowuje się do ciężaru jaki wiezie i zawsze trzyma ten sam poziom.

Mało jaki samochód ma tyle przestrzeni co Xantia, bagażnik jak dla mnie idealny, ale na pewno dla niektórych mógłby być lekko większy. Ergonomia prawie bez zarzutu, jedynie źle ulokowany przycisk szyberdachu jak dla mnie - trochę nie pod ręką. Wnętrze jako całość prezentuje się nieźle ale porównując np. do Laguny z tego samego roku to Renault wypada moim zdaniem znacznie lepiej. Blachy ocynkowane, dzięki temu zero rdzy!

Trochę za wolno się nagrzewa w zimie. Zimny nawiew również nie jest idealny, ale elektrycznie otwierany szyberdach to rzecz wspaniała.

Widoczność do przodu bez zarzutu. tył i lusterka średnio - trzeba się przyzwyczaić.

do tej pory nie miałem żadnych problemów.

Na razie bez większych awarii. Wymieniłem kule z azotem (2 przód i 2 tył) koszt 440zł to nie tragedia. Przed zakupem się nasłuchałem ze koszta związane z zawieszeniem hydraulicznym są ogromne, ale tak może było kiedyś. Jeśli chodzi o awaryjność do odpukać do tej pory same jakieś \\"pierdoły\\". Ogólnie autko wypada tutaj bardzo dobrze.

Paweł