Opinia Citroen Xsara Picasso SX 2.0 HDI 90KM (olej napędowy) mini-van 2001r., ocena użytkownika (23y4)

Citroen Xsara Picasso SX 2001r. - opinia użytkownika

nadwozie: mini-van

silnik: 2.0 HDI 90KM (olej napędowy)

wyposażenie: ABS,Kontrola trakcji

data oceny: 2013-03-31

Wpisałem, że miasto i cykl mieszany wyszedł 7,4 l/100 km, bo akurat tak u mnie wyszło. Nie jeździłem po prostu w tyowym cyklu mieszanym. W trasie mógłby spalić mniej, ale niestety przy niższych prędkościach. Po przekroczeniu około 120 km/h niestety spalanie rośnie, ale przy 90 - 110 km/h może być niższe.

Odpowiedź:Trudno powiedzieć

Tylna belka skrętna, układ zmiany biegów, rdza podwozia i progów, ogólne zużycie elementów.

Na nic szczególnego, eksploatacja nie przysparza żadnych dodatkowych problemów niż w innych autach.

Osobom lubiącym spokojną, rekreacyjną jazdę i dla rodziny.

Ogólnie auto oceniam jako godne polecenia. Nie warto jednak kupować egzemplarzy po okazyjnych cenach i zdawać się na własną wiedzę. Moja okazała się niewystarczająca. Jeśli ktoś ma zaufanego mechanika i lakiernika, to niech zapłaci trochę więcej i kupi po dokładnych oględzinach. W tedy nie powinien się zawieść na tym samochodzie.

Samochód jak na swoje gabaryty dość dobrze trzyma się jezdni i dobrze prowadzi w zakrętach. Zawieszenie trochę za miękkie na Polskie warunki i zbyt głośne. Układ kierowniczy oceniam bardzo dobrze i dobre wspomagania. U mnie niestety nie obeszło się bez regeneracji maglownicy, koszt około 700 zł.

Jak na taką moc silnika (90KM) i masę samochodu 1300 kg to silnik oceniam bardzo dobrze. Chociaż na niskich obrotach przydałoby się jeszcze parę KM. Skrzynię biegów oceniam źle, mało precyzyjna i niestety bardzo zawodny mechanizm linkowy, w dodatku drogi przy wymianie. Ogólnie silnik 2.0 HDI uważam za najlepszy w tym samochodzie. dodatkową zaletą tego modelu jest brak dwumasy.

Zawieszenie trochę za miękkie, szczególnie zauważa się to przy obciążeniu kompletem pasażerów bądź dużym bagażem. Wyciszenie niestety na minus, jak na taką klasę pojazdu powinno być w środku ciszej, no i te trzeszczące plastiki, ale bez dramatu, da się jeździć.

Nadwozie i wnętrze to jak dla mnie drugi element (po silniku), który zasługuje na uznanie. Ogólnie przy tej wielkości nadwozia Francuzi dokonali wyczynu. Każdy, kto wsiadał do mojej Xsary był zachwycony przestrzenią, dostępnością wszystkich elementów i wygodą, zarówno z przodu jaki z tyłu. Wielkość bagażnika wystarczająca, jakość materiałów .. chm... w modelach z tych lat obicia sa w paskudnym kolorze ale za to praktyczne, przy dzieciach nie widać brudu, plastiki uważam że są trwałe ale trzeszczą. Karoseria ogólnie OK, niedoróbka to progi, momo ze karoseria jest ocynkowana to progi rdzewieją, podobno jest to wada konstrukcyjna, związana z jakimiś otworami odwadniającymi, ale osobiście tego nie weryfikowałem i progów nie naprawiałem.

U mnie była auto klima i jeśli dba się o ten układ to działa bez zarzutu. Przy dużych mrozach trochę za słabe ogrzewanie. Poza tym przez cały rok korzystałem z funkcji auto i nigdy się nie zawiodłem.

Widoczność oceniam bardzo dobrze. Tylko trzeba się przyzwyczaić do dodatkowego słupka z przodu, szczególnie przy skrętach.

W moim egzemplarzu wszystko działało od momentu kupna do sprzedaży. Użytkowałem przez 3 lata i nic mnie nie zawiodło. Przed kupnem czytałem opinie, że elektronika i elektryka zawodzi, ale u mnie się to nie potwierdziło.

Niestety niezawodność oceniam negatywnie, choc nie przypisywał bym tego marce i modelowi samochodu. Mój egzemplarz pochodził z polskiego salonu i używany był w działalności gospodarczej. Zakup był tańszy od średniej ceny rynkowej, ale za to zła eksploatacja i zaniedbania poprzedniego właściciela odbiły się na mnie. Naprawy oceniam na średnim poziomie, części są dostępne w różnych wariantach i przedziałach cenowych. Ogólnie stwierdzam, że przy takim samochodzie nie warto kupować go z polskim rodowodem. Nie jest to samochód za 3 tys zł do tłuczenia, tylko auto rodzinne, które powinno być bezpieczne i niezawodne. Sam wiem już, że następnego samochodu nie kupię z Polski tylko sprowadzę, i zastanowię się czy warto szukać najtańszej opcji, to jednak się w perspektywie nie opłaca.

Tomek