Opinia Daewoo Matiz 0.8 51KM (benzyna+gaz) hatchback 1999r., ocena użytkownika (mn9)

Daewoo Matiz 1999r. - opinia użytkownika

silnik: 0.8 51KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2009-12-09

To wspominam najlepiej - spalanie :) Tankowałem 30 litrów lpg i ponad 400km na zbiorniku :)

Stan karoserii, progi, nadkola, maska. Dwa to na zużycie kierownicy, pedału sprzęgła, można trafić na model z przekręconym licznikiem.

Dbać o podstawowe rzeczy - stan poziomu oleju i innych płynów. Przy lpg wymieniać świece i kable WN naczas bo to przy każdym samochodzie z LPG jest b.ważne.

Matizami jeździ dużo emerytów, jednak bardzo go polecam młodym ludziom, tania eksploatacja, przyjemny wygląd.

Było to moje pierwsze auto - wiele przygód, sporo przejechanych kilometrów, dużo mnie nauczył :) Tanie w utrzymaniu, jak się o niego dba będzie się odwdzięczał. Ja kupiłem dosyć zjeżdżony egzemplarz, ale i tak miło go wspominam. Bardzo dobrze wspominam to auto i chętnie kupił bym go po raz drugi.

Auto fajnie się prowadzi, był to mój pierwszy samochód i nie miałem problemów np. z parkowaniem w ciasnych miejscach. Hamulce są jakie są, bez ABS trzeba uważać przy awaryjnym hamowaniu bo koła się blokują :)

Matiz ma tylko 51KM ale i fajnie się nim jeździ do powiedzmy 80km/h. Przy wyższych prędkościach jest już słaby i ciężko się wyprzedza w trasie. Ale z drugiej strony to typowo miejskie auto więc po mieście przemieszcza się bardzo sprawnie, jak trzeba szybko włączyć się do ruchu to daje rade :)

Przednie fotele są wygodne, jazda 300km w jedną stronę bez bólu pleców :) Jeżeli ma się sprawne zawieszenie to komfort jazdy też jest OK. Na dziurach nie trzęsło jakoś specjalnie. Z kompletem pasażerów jeździ się kiepsko, bo po prostu silniczek nie daje rady na taką wage. W samochodzie jest głośno przy wyższych prędkościach.

Z przodu jest dużo miejsca, jak na tak małe auto jest nawet bdb. Mam prawie 2m wzrostu i spokojnie się rozsiadałem w przednim. Z tyłu dla wysokich osób jest ciasno, i podróżowanie 3 osób na tylnej kanapie raczej mało wygodne. Jeżeli chodzi o ergonomię to mi wszystko odpowiadało. Bagażnika, szczególnie przy posiadaniu butli od LPG w kole, praktycznie nie ma, trzymałem w nim jakiś płyn do spryskiwaczy, koło zapasowe, mała skrzynka z narzędziami i był pełen. Środek jest wykończony z plastików które są twarde i łatwo się rysują, mnie to nie przeszkadzało :) Karoseria, zależy czy był robiony w Polsce czy Korei, te z Korei podobno mają lepsze blachy, ja miałem Koreańca i po 10 latach rdza weszła na próg.

Z tego pamiętam z nagrzewaniem nie było problemu.

Z przodu duża szyba i bdb widoczność, lusterka ogromne i wszystko widać jak na talerzu. Przy cofaniu - trochę obrotu w stronę tylnej szyby trochę lusterek i wjedziesz wszędzie.

Wszystko OK, nie było żadnych problemów.

Koszty napraw są mega śmieszne. Pasek rozrządu z wymianą trochę ponad 100zł :) Najpoważniejsza awaria to uszkodzenie czujnika przepustnicy (tps) ok 250zł. Awaryjność - jak dbasz tak masz :)

Dzisiaj jeżdżę innym autem o większej pojemności i tęsknię za tymi wydatkami na paliwo które miałem przy Matizie.

Krzysiek