Opinia Fiat Sedici 1.9 z DPF Emotion 1.9 1.9 z DPF 120KM (olej napędowy) roadster 2009r., ocena użytkownika (wcd)

Fiat Sedici 1.9 z DPF Emotion 2009r. - opinia użytkownika

nadwozie: roadster

silnik: 1.9 1.9 z DPF 120KM (olej napędowy)

data oceny: 2011-02-12

Spalanie, jak w każdym samochodzie zależy w dużej mierze od ciężkości nogi - w trasie spalanie dośc niskie do 100 - 110 km/godz, potem sukcesywnie rośnie; tak samo zimą - spalanie trochę wyższe.

Jeżeli chodzi o model z DPF, to czy był on prawidłowo obsługiwany i czy miał wymieniany odpowiedni olej silnikowy. Oprócz silnika i chyba skrzyni biegów, pozostałe elementy są japońskie (odpowiednik Suzuki SX4) i są dosyć trwałe.

Nie ma szczególnych wymagań - najważniesze wymaganie, mało u nas jeszcze rozpowszechnione, to filtr DPF - w Sedici Euro 4 ( taki jak mój) produkowanych do ok. połowy 2009r dosyć łatwo i prosto z nim postepować, ale już w Sedici Euro 5, gdzie parametry spalin zostały bardzo zawężone, przy częstych, krótkich odcinkach jazdy, ten filtr nie daje sobie automatycznie rady i trzeba wg instrukcji samochód co jakiś czas przegonic przez trasę (ok. 15 - 40 min).

Osobom zamieszkałym w terenie górskim i podgórskim oraz wszystkim, którzy od samochodu oczekują czegoś więcej, a nie tylko przemieszczania swoich 4 liter.

Wcześniej jeździłem maluchami, Pandą, Skodą Felicją, Puntem, Astrą i Vektrą, ale dopiero jazda samochodem Sedici z napedem 4 x 4 daje mi najwiece przyjemności.

Bardzo dobrze się trzyma w zakrętach, a przy napędzie ustawionym na AUTO, wręcz fenomenalnie. W warunkach zimowych niezastąpiony, radzi sobie bardzo dobrze przy nawet bardzo trudnych i zaśnieżonych wzniesieniach.

Dość duży zapas mocy - bardzo zrywny przy wyprzedzaniu. I bieg dość trudno wchodzi z II biegu, ale z neutral OK. VI bieg rewelacyjny nie tylko na autostradę, ale na zwykłą drogę też, bo jest dość elastyczny.

jedyna wada, to słabe wyciszenie silnika, przy wyższych obrotach jest dość głośny. Dużo przyjemnosci z jazdy, zawieszenie dość twarde, ale bardzo odporne na nasze dziurawe drogi.

Pomijając dość długi czas nagrzewania się silnika diesel, wentylacja i ogrzewanie przy klimatyzacji automatycznej spisuje sie bez zarzutu.

Trzeba sie przyzwyczaić do dość szerokich słupków przednich i mieć świadomośc martwego pola widzenia z tego powodu, ale poza tym jest OK.

Bez wiekszych uwag - jedyne zastrzeżenia, to brak kontrolki świateł krótkich i nie gaśnięcie ich wraz z wyłączeniem stacyjki, tak jak we wszystkich Fiatach, tylko rozwiazanie japońskie - swiatła trzeba wyłączyc wyłącznikiem.

Nic jeszcze konkretnego mi się nie zepsuło - jedyne naprawy gwarancyjne, to te związane z estetyką i korozją przewodów w układzie chłodzenia silnika.

jedyne, do czego mógłbym się doczepić, to głośność na wyższych obr. silnika - kabina mogłaby być lepiej wyciszona.

Leszek