Opinia Fiat Albea 1.2 16v 80KM (benzyna) sedan (limuzyna) 2002r., ocena użytkownika (6g2)

Fiat Albea 2002r. - opinia użytkownika

silnik: 1.2 16v 80KM (benzyna)

data oceny: 2008-02-13

Warto brać wersje lepiej wyposażone. Mnie brakuje regulacji siedzenia, dzielonego oparcia z tyłu itp. drobiazgów. Pozałowałem też na fabryczną klimę 3000 i żałuję. nie daj Bóg kupić bez "centralnego" - umiejscowienie klamek czyni to bardzo nierozsądnym.

Dobre materiały eksploatacyjne. Jak najszybciej pożegnać się z fabryczną Selenią i wlać olej podobny lub lepszy, ale tańszy o jakieś 15 zł za litr. Selenii musiałem dolewać około 1 l między wymianami. Zmieniłem zaraz po gwarancji - i już dolewać nie muszę. Sprawdzać wnękę koła zapasowego, czy nie zbiera się woda - zwłaszcza po deszczach, gdy samochód jeździł lub stał pod chmurą i kilka razy otwierało się bagażnik.

Rodzinie 4 osobowej posiadającej dość ograniczone zasoby finansowe (ale bez przesady - nie głodowe), jesli musi mieć auto wielozadaniowe i nowe (bo nie chce uganiać się po mechanikach).

Oczywiście "stosunkowo bardzo dobrze". Jak na swoją cenę to bardzo przyzwoite auto. Za taka kasę trudno kupić samochód tak trwały, niezawodny, ekonomiczny i z wypasionym bagażnikiem - oczywiście mówię o samochodzie nowym.

Wrażliwy na podmuchy bocznego wiatru. Bardzo dobre wspomaganie, dobre wyczucie drogi. Zero luzów na kierownicy po 80 tys - samochód na równej drodze jedzie prosto po kilka km. Trochę słychać amortyzatory - zwłaszcza na mrozie. Nadspodziewanie dobre zachowanie w zakrętach - w porównaniu ze Sieną, od której pochodzi - niebo i ziemia.

Trzeba pamiętać, że to silnik 1200ccm. Jest trwały, niezawodny, umiarkowany w apetycie i nie za głośny. Jak na pojemność i masę samochodu - bardzo dobrze sobie radzi. Elastyczność - OK, a zestopniowanie 4 biegu - to poezja. Czasami zachrobocze "wsteczny", pozatym zadnych problemów, haczeń itp. Biegi zmienia się palcem - może trochę za długie skoki dźwigni.

Wyciszenie silnika jest bardzo dobre. Gorzej z opływem powietrza. Przy postawionej antenie dachowej z przodu i antenie CB z tyłu dachu (w jednej linii) świst zaczyna się przy 40 km/h, a przy 130 już nie da się tego CB słuchać. Resorowanie znośne, ale bez rewelacji. Fotele przednie - dobrze profilowane, ale ciasne i za krótkie siedzisko- mam wrażenie jazdy na taborecie. Przy pięciu osobach trochę wąsko, a środkowy nie ma gdzie upchnąć stóp. Bardzo dobry na nasze drogi prześwit. Nie boi się żadnych kolein i krawężników.

Karoseria niebrzydka, świetnie zabezpieczona przed korozją. Z przodu dość miejsca - z tyłu dość dla 2 osób. Materiały raczej słabe, plastiki łatwo się rysują, gałka od biegów jakoś się "powyżerała". Tylko obicie kierownicy - OK. Bagażnik - MIODZIO.

W sporo ujemnych temperaturach ciepło robi się z przodu po jakichś 10 km, z tyłu - gdzieś po 20 km. Nie ma co liczyć na szybkie odszronienie czy odroszenie szyby przedniej. 4 osoby w deszcz przy zamkniętych oknach = para wszędzie prócz przedniej (i tylnej - elektrycznej)szyby. Filtr kabinowy czyściłem już 3 razy, bo nowego nie mogę dopasować. W serwisie Fiata wpierali mi, że takowego nie ma - musiałem wyjąć i przynieść im na stół.

Trudno ocenić, gdzie auto się kończy, gdzie zaczyna. Zwłaszcza do tyłu - bagażnik jest dość wysoko, a linia okien - "po skosie". Lusterka dają dobry przegląd sytuacjo do tyłu. Martwe pola minimalne - można je usunąć poruszając się trochę w fotelu ;)

Słabiutko. Dmuchawy na 1 jakby nie było, na 2 - ledwie ledwie, na 3 powinna działać cały czas, ale wtedy ani radia nie posłuchasz, ani nie porozmawiasz.

Straszyli mnie trzema F, albo Ford - g.. wort, Fiat - jego brat. a tu co ?\\r\\nWymiana zamków z tyłu - na gwarancji, jedna żarówka w desce, kostka przy tylnej lampie i ... tyle. Raz w roku przegląd za 300 - 380 zł (z materiałami), leję paliwo i płyn do szyb. Olej czasem sprawdzam, ale nie muszę dolewać między wymianami. No i zero korozji - nawet tu, gdzie zarysowałem lakier do gołej blachy.