Opinia Fiat Punto Go 1.2 60KM (benzyna) hatchback 2001r., ocena użytkownika (cj2)

Fiat Punto Go 2001r. - opinia użytkownika

data oceny: 2008-08-15

W mieście gdy stoi się w korkach spala sporo bo około 7l ale miałem malucha ,który też palił tyle w mieście.Na szosie w zakresie prędkości 80-100 km/h spala pomiędzy 4,8 a 5,2l na 100 km.

Stan tłumika,zawieszenia,wycieki oleju,tapicerka

Obserwować alternator,rozrusznik,silnik pod względem wycieków.Na bieżąco naprawiać pojawiające się stuki w zawieszeniu (tuleje gumowo metalowe).

wady:ciągle psujący się alternator a także rozrusznik chociaż mnie to na razie nie spotkało,słabe zawieszenie przednie ,które na naszych drogach jest głośne,wiele drobnych nieistotnych usterek ,które mogą wkurzać np.zacinający się mechanizm fotela pasażera. Zalety:stosunkowo duzo miejsca we wnętrzu jak na tak nieduże auto,dość wygodne fotele,niezłe wykończenie wnętrza jak na dośc tanie auto,dobry design zewnętrzny i wewnętrzny,małe zużycie paliwa,przyzwoity komfort jazdy nawet na dłuższych trasach,dobry dostęp do silnika i osprzętu (z wyjątkiem wymiany żarówek w reflektorach a szczególnie od strony kierowcy).

Mam opony Pirelli 185/60 R14 i nie narzekam na złe prowadzenie samochodu w zakrętach.Jedzie jak "po sznurku".Gorzej zachowuje się na mokrej nawierzchni .Ma tendencje do blokowania kół w czasie hamowania.Trzeba wtedy ostrożnie używać hamulca.Układ kierowniczy jest "posłuszny" i pracuje w sam raz ani za lekko ani za cięzko.Chyba ,że się włączy funkcję city to wtedy można kręcić jednym palcem.Hamulce przy jeździe w 3 osoby + bagaż trochę za słabe ale można się przyzwyczaić odpowiednio wcześniej reagując na sytuację na drodze.Jeżeli jest odpowiednia ilość miejsca równa długości samoczodu to można się "wkręcić" na miejsce parkowania.

Jak się jeździ samemu to nie ma problemu z wyprzedzaniem czy z przyspieszaniem natomiast w 3,4 osoby to można zapomnieć o wyprzedzaniu nawet TIRów.Silnik nawet na wyższych biegach nie stuka gdy się z wyczuciem dodaje gazu-czyli jest elastyczny.

Zawieszenie pracuje bardzo dobrze zarówno z obciążeniem jaki bez pod warunkiem ,że jedzie się po dobrym asfalcie.Na złej drodze stuki w przednim zawieszeniu ,których pochodzenie jest trudne do zlokalizowania.Dzwoni wszystko co w kabinie leży lub nie jest umocowane.Przy zamkniętych szybach można spokojnie rozmawiać.

Najbardziej mnie denerwuje w Punto II umiszczenie centralne na desce rozdzielczej sterowników szyb elektrycznych.Trzeba się odchylać z fotela by je zmknąć lub otworzyć.W Punto I były w podłokietnikach i to było lepsze rozwiązanie.Mały bagażnik ale dwie osoby jadące na urlop mogą sie do niego spakować.Plastiki takie sobie natomiast tapicerka wykonana z bardzo słabego materiału.Na brzegu kubełkowego fotela kierowcy materiał się przetarł.Karoseria nie ma żadnych gniazd korozji

Latem to w aucie jest piec,niezależnie od tego na jakim stopniu ustawiona jest dmuchawa.Nawet otwarcie szyb nie pomaga a może jedynie doprowadzić do różnych późniejszych dolegliwości.Zimą po dwóch kilometrach jazdy robi sie goąco.

Tzw.martwy punkt za tylnym prawym słupkiem to jest jedyny mankament związany z widocznością.Poza tym nie ma żadnych problemów.

Alternator i jeszcze raz alternator.Leje się na niego woda gdy się jedzie w deszczu i potem są problemy.Polecam założenie osłony alternatora ,która ochrania go od spodu przed pryskajacą z drogi wodą.Czasami pękają też obudowy alternatora ale to może być związane z oblewniem go przez wodę z drogi.Pilot centralnego zamka i autoalarmu czasami nie chce zadziałać.Trzeba kilka razy naciskać przycisk pilota by otworzyć lub zamknąć drzwi.

W serwisie Fiata jest bardzo drogo o wiele za drogo.Tu trzeba płacić haracz za niewiedzę.W dobrych warsztatach nieserwisowych jest taniej ale też nie za bardzo.Zalecam wykonywanie prostych czynności eksploatacyjnych takich jak:wymiana klocków hamulcowych,wymiana filtrów,a nawet wymiana oleju samemu.Pod warunkiem ,że dysponujemy garażem z kanałem lub warsztatem z podnośnikiem oraz odpowiednimi narzędziami.

Myślałem ,że problemy z elektryką które miałem w Punto I , zostaną wyeliminowane w Punto II.Niestety tu się rozczarowałem.

Design,przestronność wnętrza,niezły komfort podróży,