Opinia Fiat Punto 1,2 SX 1.2 1.2 8V 60KM (benzyna) hatchback 2000r., ocena użytkownika (bh1)

Fiat Punto 1,2 SX 2000r. - opinia użytkownika

silnik: 1.2 1.2 8V 60KM (benzyna)

data oceny: 2008-08-12

Od początku tankuje na renomowanych stacjach i chyba dzięki temu nie mam problemów.Nie używam żadnych wynalazków tylko zimą nieraz dodaje uszlachetniacze z inhibitorami wody-tak na wszelki wypadek.Dbam też o terminową(co 20000km) wymiane świec i niedawno profilaktycznie wymieniłem przewody zapłonowe.

Stan alternatora

Materiały eksploatacyjne-np dobry olej syntetyczny,terminowa wymiana filtrów i innych materiałów typu klocki itp.Dotyczy to nie tylko tego modelu samochodu,ale ogólnie wszystkich pojazdów.Niestety nie wszyscy o tym pamiętają i później "obsmarowuje" się producenta zamiast wziąć wine na siebie.

Nieduża rodzina np 2+1 głównie w mieście,ale i na trase wystarczy.

PPOLECAM !! To lepszy samochód niż wiele bardziej utytułowanych"zawodników" ,a jeździłem naprawde wieloma samochodami.

Wg. mnie samochód bardzo dobrze się prowadzi,zawieszenie jest bardzo dobrze wypośrodkowane jeśli chodzi o twardość.Nie jest ani za miękkie ani za twarde.Bardzo dobrze wpisuje się w zakręty i nie przechyla się za mocno.Hamulce są bardzo dobre i odporne na fading.Parkowanie dzięki wspomaganiu dual drive jest dziecinnie proste choć tylne słupki są nieco za szerokie i ograniczają widocznośc.

Silnik który z pojemności 1242cm generuje 60KM wydawałoby się jest słaby,ale to tylko pozory.Pewnie,że nie jest to demon prędkości,ale samochód gotowy do drogi waży tylko 875kg więc silniczek nie jest nadmiernie obciążony.Ważne jest iż swój max. moment obrotowy 102Nm osiąga już przy 2500 obr/min więc nie trzeba go wysoko kręcić jak też nie ma potrzeby do częstej zmiany biegów.Przyśpieszenie 14,3 s do 100km/h też jest wystarczające i zawalidrogą na pewno nie jesteśmy.Układ napędowy jest moim zdaniem dobrze wyciszony.

Komfort jazdy jest na wysokim poziomie,jedyne do czego się można przyczepić to moim zdaniem troche za miękkie tylne zawieszenie.Objawia się to tym iż przy komplecie pasażerów i w pełni obciążonym bagażniku samochód potrafi dobić tylnym zawieszeniem.Fotele szczególnie przednie są wygodne i odpowiednio dobrana jest ich twardość.Zdarzyło mi się przejechać non-stop 1000 km i stwierdzam,że kręgosłup ma się świetnie.

Przestrzeń z przodu-co najmniej dobra.Z tyłu już troche gorzej,ale na krótką trase zabierzemy 3 osoby bo szerokość jak na klase B jest ok.Ergonomia-super, wszystko pod ręką i sporo schowków.Podoba mi się ukształtowanie deski rozdzielczej szczególnie po stronie pasażera gdzie jest świetna półka,a nie jak w większości współczesnych pojazdów-jak nazywam"lotnisko" gdzie nie położy się niczego.Jakość materiałów co najmniej dobra-nic się nie przetarło,ani nie porysowało.Bardzo łatwo można utrzymać czystość.Zabezpieczenie przed korozją-co najmniej dobre.8 lat gwarancji na nadwozie dzięki ocynkowanym blachom to nie fikcja!

Nie mam klimy,ale dzięki dobrej wentylacji da się żyć.Zimą silnik szybko się rozgrzewa i dzięki temu szybko zaczyna działać ogrzewanie.Krótko mówiąc jest ok.

Tak jak pisałem wcześniej jedynie tylne słupki ograniczają widoczność,ale też tylna szyba jest troche za mała.Widoczność do przodu-bardzo dobra,wielkość lusterek ok.

8 lat eksploatacji i 130000 km. przebiegu-wszystko funkcjonuje idealnie.Trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o alternator-wymiana łożysk,szczotek i oczyszczenie obudowy to nie będzie z nim problemów.Jest troche niefortunnie umiejscowiony i przez to wymaga więcej troski.Moim zdaniem nie ma się do czego przyczepić.Moge się jedynie przyczepić do częstej i nie wygodnej wymiany żarówek H7 w światłach mijania.Polecam philipsy premium-jest zdecydowanie lepiej.

Wymiana skrzyni spowodowana wadą fabryczną.Jest to jedyna poważna awaria.Reszta czyli sprzęgło,klocki,bębny,tarcze traktuje jako zużycie eksploatacyjne.Jedynie amortyzatory przednie troche zbyt szybko padają-ale to chyba jak mówią ten typ tak ma!Teraz założyłem gazowe Kayaby-może to coś pomoże.Koszty napraw niske.

Wiadomo jakie opinie krążą o Fiacie!?.Moje doświadczenia mówią zupełnie co innego!!