Opinia Ford Focus C-Max Ghia 1.6 TdCi 109KM (turbo diesel) mini-van 2004r., ocena użytkownika (syk)

Ford Focus C-Max Ghia 2004r. - opinia użytkownika

nadwozie: mini-van

silnik: 1.6 TdCi 109KM (turbo diesel)

data oceny: 2010-07-14

Jeżdżę dość dynamicznie, stąd też odpowiednie spalanie. Przy spokojnej jeździe i przewidywaniu tego co dzieje się na drodze na krajowej drodze (nie autostradzie) osiągałem wyniki 4.3l/100km. przy trasach 200km.

Samochód idealnie się prowadzi, nie buja na zakrętach, ma bardzo dobre hamulce i całkiem ekonomiczne silniki TdCi. Mógłby być trochę lepiej wyciszony i wykończony lepszymi materiałami, ale tragedii nie ma.

Auto trzyma się drogi jak szalone. Skuteczność hamulców na rekomendowanych oponach Michelin Primacy HP 205/55 R16 pozytywnie mnie zaskoczyła. Z układem kierowniczym nigdy nie było problemów - elektro hydrauliczne wspomaganie z możliwością ustawienia trzech trybów pracy. Jeśli chodzi o parkowanie - problem zniknął po zainstalowaniu kamery cofania. Listwa nad tablicą rejestracyjną wydaje się i jest idealnym miejscem na umieszczenie jej tam. Istnieje możliwość kupienia kamerki montowanej zamiast lampki podświetlenia tablicy - łatwiejszy montaż. Polecam minimum 170stopni - pozwoli zobaczyć cały pas za samochodem. Jeśli chodzi o monitorek, to C-Max ma schowek na okulary/lusterko do obserwowania dzieci w podsufitce - mieści się tam ekran 3.5 cala - w zupełności wystarczy.

Samochód nie jest lekki, chociaż jeżdżąc samemu lub w dwie osoby zapas mocy w zupełności wystarcza do w miarę żwawego poruszania się. Przy pełnym załadunku trzeba mieć więcej miejsca na wyprzedzanie.

Jeśli chodzi o zawieszenie i resorowanie to jest bardzo dobre, problemem jest natomiast wyciszenie samochodu. Szkoda, że Ford oszczędził na wyciszeniu drzwi, nadkoli i bagażnika. Po przeprowadzeniu tych operacji jest zdecydowanie lepiej.

Jak dla mnie w tym samochodzie jest dużo a nawet bardzo dużo miejsca zarówno dla siedzących z przodu jak i z tyłu. Ilość schowków do tej pory mnie zaskakuje, a jeżdżę nim już rok. W wersji którą posiadam (elektryczny hamulec ręczny) showek w podłokietniku, to istna jaskinia. Troszkę lepsza mogłaby być jakość plastików i zasadniczo samochód może skrzypieć, szczególnie uszczelki drzwi - ale to akurat znany mankament jest niestety jak na razie bez panaceum.

jak dla mnie bardzo dobrze. Szkoda, że nie ma możliwości regulowania strumienia nawiewu dla pasażerów z tyłu jak to ma miejsce w S-Maxie, ale to nie mój problem, gdyż zazwyczaj tam nie siedzę.

Niektórzy będą narzekać, że widoczność do tyłu jest słaba, ale to co najwyżej jeśli chodzi o parkowanie. W trakcie jazdy jest zdecydowanie bardzo dobra. Wielkość lusterka wstecznego jest idealnie dobrana do rozmiaru okna. Do przodu też jest bardzo dobrze, na boki czasem trzeba się przechylić, gdyż słupki zasłaniają sporo.

Jak na razie nie było problemów.

Samochód jest raczej mało awaryjny, ceny części znośne, zamienniki dostępne. Serwis Forda do najlepszych nie należy, ale nie jest też źle.

Łukasz Wrzesiński

Inne modele