Opinia Ford Focus Ghia 1.8 16V Zetec 115KM (benzyna) kombi 1999r., ocena użytkownika (68f)

Ford Focus Ghia 1999r. - opinia użytkownika

silnik: 1.8 16V Zetec 115KM (benzyna)

data oceny: 2008-02-13

Autentyczność przebiegu. Jeżeli będzie to samochód nie eksploatowany na polskich drogach to śmiało można kupować egzemplarze z przebiegiem do 180000km (pod warunkiem, że jest autentyczny). Warto również zwrócić uwagę na wersję wyposażenia (wszystkim polecam wersję Ghia - czyli FULL WYPAS!)

Na nic szczególnego uwagi zwracać nie musimy. Wystarczy pilnować terminów wymiany płynów oraz części eksploatacyjnych a nie będziemy mieli najmniejszych problemów z Focusem.

Na pewno sprawdzi się jako auto rodzinne ale poleciłbym je również indywidualiście, który często wyjeżdża w dalsze trasy i ceni sobie komfort.

Ogólnie rzecz biorąc na dzień dzisiejszy kupiłbym Focusa jeszcze raz. Fajne, wygodne i nowoczesne auto jak na dzisiejsze czasy. Ze strony Forda Focus był dużym krokiem do przodu, dzięki czemu do dziś wygląda bardzo nowocześnie. Nie jest to cud techniki, ale na awaryjność nie ma co narzekać. Kupując zadbany egzemplarz i dbając o niego tak jak poprzedni właściciel możemy spac spokojnie.

Prowadzi się bardzo dobrze, wspomaganie działa jak należy. Hamulce w wersji z ABS-em perfekcyjne. Jeżeli mamy do czynienia z Focusem kombi to jak to z kombiakami bywa z parkowaniem trzeba się trochę pogimnastykować :)

Silnik bardzo elastyczny (można jechać 50km/h na piątce i po wciśnięciu gazu będzie reakcja). Skrzynia biegów precyzyjna, lecz moim zdaniem zbyt sztywna i biegi wchodzą zbyt ciężko. Auto w miarę żwawe ale z 1,8 16V można by wycisnąć trochę więcej mocy.

Auto bardzo komfortowe, szczególnie na dłuższe trasy. Fotele dosyć twarde, lecz po przejechaniu 500km nie odczułem bólu pleców. Można wygodnie podróżować we czwórkę plus bagaże (w piątkę to raczej w żadnej osobówce nie można mówić o komforcie). Minusem jest zbyt słabe wyciszenie ściany grodziowej między kabiną a silnikiem (na wyższych obrotach wyraźnie słychać warkot silnika, choć może niektórzy tak lubią :)

Auto bardzo przestronne i wygodne. W wersji kombi moim zdaniem najlepsze. W środku wszystko zostało zaprojektowane jak najbardziej ergonomicznie. Wykończenie bez zarzutu, plastiki dobrze spasowane, nic nie trzeszczy ani nie skrzypi. Bagażnik bardzo pojemny, tylna kanapa składa się dziecinnie prosto powiększając przy tym dwa razy przestrzeń ładunkową. Jedynym minusem jest karoseria - blacha (jak na Forda przystało) nie jest dostatecznie zabezpieczona przed korozją. Po pierwszej zimie w kraju pojawiły się ogniska korozji.

Nagrzewa się w miarę szybko, lecz jest problem z ustawieniem optymalnego ogrzewania. Albo bucha jak z pieca albo prawie nie grzeje. Trzeba często operować pokrętłem, bo jak ustawimy je po środku to będzie raz gorąca a za chwilę zimno.

Moim zdaniem widoczność z każdej strony jest bardzo dobra. Moja dziewczyna jeszcze ani razu nie zarysowała go podczas parkowania :)

Niestety jak to w Fordach często bywa (a myślałem, że chociaż w Focusach jest inaczej) negatywnie zaskoczyły mnie ogniska korozji, które pojawiły się po pierwszej zimie w Polsce :(

Bardzo podoba mi się nowoczesny nawet obecne czasy design wnętrza i nadwozia.

Artur