Opinia Ford Focus GHIA 1.8 115KM (turbo diesel) kombi 2003r., ocena użytkownika (nk6)

Ford Focus GHIA 2003r. - opinia użytkownika

silnik: 1.8 115KM (turbo diesel)

data oceny: 2010-02-17

Spalanie w dużej mierze zależy od kierowcy: im cięższa prawa noga tym więcej auto spali. Proste!

Jeśli słyszysz jakiekolwiek metaliczne brzdęknięcie spod spodu auta w okolicach silnika i skrzyni biegów przy odpalaniu i gaszeniu auta to na 99% masz do wymiany dwumasowe koło zamachowe. Zwróć na to uwagę przy zakupie. Podczas odpalania powinno być słychać tylko rozrusznik!

Nie wyłączaj od razu silnika po długiej jeździe: zostaw go na minutę niech popracuje. W ten sposób przedłużysz żywotność turbosprężarki, która się nieco wychłodzi i nasmaruje, a to zapobiegnie jej zapieczeniu. Druga sprawa to delikatne obchodzenie się z pedałem gazu przy zimnym silniku. Nie przekraczanie 2500-3000 obr./min. podczas pierwszych kilometrów jazdy na zimnym silniku wyjdzie mu na dobre i przedłuży żywotność m.in. turbosprężarki.

Młodej rodzinie z dwójką dzieci, która szuka oszczędnego auta z dość dynamicznym silnikiem oraz pojemnym bagażnikiem, gdzie można zmieścić rzeczy typu wózek dla dziecka czy 2 paczki pieluch podczas wakacyjnego wyjazdu.

Całokształt oceniam jak najbardziej pozytywnie. Jeśli trafisz na zadbany egzemplarz to masz dużą szansę, że nie włożysz w niego ani złotówki. Ale trafić na taki samochód jest ciężko, aczkolwiek nie jest to niemożliwe.

Układ jezdny Focusa pierwszej generacji oceniam dość wysoko: zawieszenie jest zestrojone dość sprężyście, aczkolwiek nie pozbawione komfortu jazdy, układ kierowniczy daje bardzo dobre "czucie" auta, siła wspomagania dobrana idealnie - kierownica nie pracuje leciutko i stawia taki delikatny opór, przez co czuje się, że w każdej chwili ma się doskonałą kontrolę nad autem. Nadwozie nie przechyla się nadmiernie na zakrętach.

Jedyna wada tego silnika to słabość podczas ruszania. Nie wiem z czego to wynika, ale podczas startu trzeba dodać gazu bo silnik po prostu gaśnie. Poza tym same plusy: elastyczność bardzo dobra, silnik pracuje bardzo miękko jak na Diesla (chociaż na zimno jest nieco głośniejszy), skrzynia biegów pracuje bardzo lekko, nie "haczy", w miarę krótkie skoki dźwigni zmiany biegów, skrzynia MTX75 (bo taka "siedzi" w moim aucie) ma dość długie przełożenia, ale dzięki temu samochód pali bardzo mało.

Komfort jazdy - jak na klasę auta - dość wysoki, silnik we wnętrzu słychać bardzo delikatnie, wygodne fotele z przodu nie męczą podczas długiej jazdy,

Miejsca z tyłu i z przodu wystarczająco dla osób o wzroście do 180cm. Obsługa urządzeń pokładowych bardzo wygodna, chociaż wygląd kokpitu to rzecz gustu i z początku robi dziwne wrażenie to jednak gdy się zasiądzie za kierownicą ergonomia i wygoda obsługi nie budzi żadnych wątpliwości. Bagażnik całkiem ustawny i w miarę pojemny, wykończenie wnętrza ok, chociaż czasem coś zaskrzypi i zagrechocze, a wygląd karoserii to rzecz gustu - mnie się podoba.

Ogólnie ok, tylko patent Forda z automatycznie włączającą się klimatyzacją po nastawieniu nadmuchu na szybę to - jak dla mnie - porażka.

Widoczność do przodu dobra (siedzi się dość wysoko), do tyłu trochę gorzej (szerokie tylne słupki), lusterka wsteczne w miarę duże i widoczność może być.

Troszkę elektroniki w aucie jest i uznam to za minus - im jej więcej tym bardziej skomplikowana (i droga) naprawa czegokolwiek.

Koszty napraw i części - wbrew pozorom - nie są niskie (choćby dwumasowe koło zamachowe), czy np. wtryskiwacze (a są to usterki dosyć częste w silniku 1.8 TDCi).

Słyszałem, że padają koła zamachowe w Focusach, jednak myślałem, że mnie to nie sięgnie. A tu niemiła niespodzianka!

Bardzo dynamiczny i w miarę oszczędny.