Opinia Ford Focus 2.0 16V 130KM (benzyna) kombi 1998r., ocena użytkownika (fm9)

Ford Focus 1998r. - opinia użytkownika

silnik: 2.0 16V 130KM (benzyna)

data oceny: 2009-02-18

Jest to 2.0 16V 130KM więc musi pociągnąć. Jednak nie wysila się na trasie. Łatwo wyjeżdża pod górę nawet z kpl pasażerów i spala tylko tyle ile trzeba a nie ile się wciśnie. Nie trzeba go wykręcać jak 1.6 i nie trzeba planować wyprzedzania. Spalanie umiarkowane.

Korozja wszystkich drzwi (od wewnątrz), klapy tylnej w okolicach tablicy rejestracyjnej, pod szybą i od wewnątrz, nadkoli tylnych, podwozia. Luzy w zawieszeniu, instalacja gazowa nie pasuje do silników 1.6 ZETEC. Pozostałe silniki muszą mieć na prawdę profesjonalnie zamontowane instalacje gazowe. Najlepiej kupić auto bez instalacji, pojeździć trochę i dojść do wniosku, że jest ona nie potrzebna. ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA UMYTE SILNIKI!!! MOGĄ MIEĆ WYCIEKI LUB BYĆ PO NAPRAWIE - zatarte ślady po mechanikach. Zawsze zakurzony silnik świadczy o jego bezobsługowej przeszłości i przyszłości. Sprawdzić przebieg !!! Zawsze pozostaje ślad oryginalnego przebiegu gdzieś w komputerze samochodu lub na karteczkach przyklejonych na elementach silnika (serwis wkleja serwisówki na słupkach drzwi lub drzwiach kierowcy).

Stan paliwa i powietrza w kołach. Oleju raczej nie biorą.

Auto o nowoczesnej jak na owe czasy linii nadwozia i wnętrza. Bardzo praktyczne i w miarę wygodne auto klasy C, nie drogie w eksploatacji. Ma małe mankamenty jak każdy samochód. Punkt odejmuję za słabe blachy. Gdyby nie te blachy to - auto idealne dla rozsądnej rodziny.

Prowadzenie auta rewelacyjne, pewne, precyzyjne, bez niespodzianek. Trochę za bardzo podskakuje mimo sprawnych amortyzatorów. Autko nie wychyla się na zakrętach. Jest trochę za niski przez co czasem można zostawić gumowy spód zderzaka na wyższym krawężniku. Niestety jest to samochód niższej klasy więc i wyciszenie zawieszenia nie jest OK. Słychać np. po czym jedziemy.

Silnik 2.0 16V 130KM to najlepszy silnik do tego auta. Jest elastyczny w każdej prędkości obrotowej. Już od 1800 obr/min można śmiało przyspieszać (jak diesel). Silnika na wolnych obrotach ani nie słychać ani nie czuć. Trochę gorzej jest po przekroczeniu 3000 obr/min. Silnik słabo wyciszony. Skrzynia biegów w wersjach z 2.0 silnikiem są lepsze. Mam porównanie ponieważ mam Focusa 1.6 i 2.0. Skrzynie z silnikiem 1.6 mają mało precyzyjne skrzynie (wsteczny wbijamy jak w Polonezie i tak samo wchodzi) czasami wsteczny nie wejdzie do końca i trzeba dociskając lewarek spuszczać sprzęgło wyczuwając czy "wskoczy". Przy wersjach 2.0 wsteczny wbijamy jak w 1.6 dodatkowo podnosząc pierścień jak w Oplu. Te skrzynie montowane są np w Mondeo 2.0 i są precyzyjne. Jeszcze nie zdarzyło mi się mieć kłopoty se skrzynią w 2.0 mimo, że 1.6 ma przejechane tylko 77 tys km. Polecam silniki 2.0 16V 130 KM !!!

Jak już wcześniej pisałem auto podskakuje. Przy obciążeniu mam wrażenie, że dobijemy. Fotele przednie - REWELACJA. Żadnego zmęczenia, bardzo dobre boczne trzymanie, długość siedziska w sam raz (wzrost kierowcy 172 cm). Z tyłu jeszcze nie jechałem więc pozostawiam puste. Wyciszenie - przy większych prędkościach słychać i zawieszenie i silnik. To należało by poprawić. Auto nie czuje, że ma obciążenie. Nawet kpl. pasażerów nie robi wrażenia na mocy samochodu. Przy równomiernym rozłożeniu masy (dorośli z przodu a dzieci z tyłu) auto prowadzi się znakomicie.

Przestrzeń z przodu - bardzo duża i nie krępująca ruchów. Z tyłu - na pierwszy rzut oka jest ... chyba mało miejsca na nogi dla wyższych osób. Wygoda - trzeba się przyzwyczaić do włączania wycieraczek (inaczej niż w innych autach) przednich i tylnej. Regulacja elektrycznych lusterek jest trochę nie na miejscu (można urwać regulację przy nieostrożnym wystawianiu ręki np przy płaceniu za parking). W wersji 4 el szyby wszystkie mają funkcję auto (automatyczne od i dosuwanie szyb beż konieczności trzymania klawisza). Brakuje mi termometru, który można spotkać nawet w starej Corsie B w standardzie, a przydaje się bardzo. Pozostałe urządzenia bez zarzutów. Jakość materiałów pozostawia dużo do życzenia. Jak dla mnie plastiki, które na pierwszy rzut oka powinny być miękkie są ... zaj...ście twarde. Miękkości znajdujemy tylko na boczkach drzwi. Plastiki nie rysują się i nic nie odbija się w przedniej szybie (chyba, ze wyplakujemy kokpit). Aranżacja wnętrza - praktycznie - żadna. Typowa dla kombi składana tylna kanapa do zupełnie płaskiej podłogi i przesuwane przednie fotele. Karoseria - Fatalna sprawa dla całej gamy samochodów FORD-a. Korozja dopadnie nawet najlepiej zabezpieczonego Forda.

Ogrzewanie jest super. Wentylacja - po wymianie filtra przciwpyłkowego jest OK.

Ja jestem przyzwyczajony, że parkuje "na lusterka". Nie odwracam się do tyłu więc lusterka są niezbędne. Duże, długie lusterka dają dobrą widoczność do tyłu. Nie mam problemu z parkowaniem. Również przód auta jest do wyczucia. Nie ma z tym problemów.

Żadnych problemów z elektryką. Być może dlatego, że nikt niedoświadczony nie grzebał. Autem zajmował się serwis do końca więc nie ma problemów z autem również w tek kwestii.

Awaryjność - praktycznie żadna. Tylko eksploatacyjne części (paski, klocki, oleje, elementy zawieszenia - żyjemy w Polsce). Części na pozytywnym poziomie cenowym nawet w serwisie.

Korozja, korozja, korozja, korozja.

Dynamika silnika i spalanie.