Opinia Ford Galaxy 1.9 TDI 131KM (olej napędowy) mini-van 2004r., ocena użytkownika (grp)

Ford Galaxy 2004r. - opinia użytkownika

nadwozie: mini-van

silnik: 1.9 TDI 131KM (olej napędowy)

data oceny: 2009-07-08

Klimatronic i moja mało oszczędna jazda robię swoje .Zużycie na poziomi 7-8 litrów to norma .Kiedy trasę pokonuję płynnie i z prędkością ok 120 km/godz spalanie na poziomie 5,5-6 litrów to norma

Czy Webasto jest sprawne , czy jest podgrzewanie przedniej szyby , najlepiej kupić je z pewnej ręki z Niemiec , wtedy nawet przy dużym przebiegu , możemy spodziewać się małej ingerencji warsztatowej (szczególnie w układ jezdny oraz w paliwowy , ponieważ nasze paliwo ma się do niemieckiego jak dzień do nocy )

Przede wszystkim nie oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych (dobry odpowiedni olej , dobre paliwo na sprawdzonych stacjach ), trzymanie się terminowych przeglądów

Auto familijne na wyjazdy wakacyjne , ale także jako towarowe dla małego sklepu .

Samochod w pełni mnie satysfakcjonuje, wygodny ,bezpieczny (12 Airbegów )komfortowy (klima , lampy przeciwmgielne etc )a przede wszystkim odpowiada moim wymaganiom jezdnym

poprzednio posiadałem także Forda Galaxy 1,9 116 KM , jednak jego mankamentem było zbyt miękkie zawieszenie .Na poprzecznych garbach na drodze , przy większych szybkościach , często tarłem zawieszeniem po nawierzchni.Przy bocznym wietrze , samochód trzeba było niezmiernie kontrować , przechylał się , w zakręty trzeba było wchodzić niezmiernie ostrożnie .W obecnym Galaxie , z twardym zawieszeniem , nie ma tych problemów , auto prowadzi się jak po sznurku (oczywiście komfort na polskich dziurach jest zdecydowanie mniejszy niż w poprzednim , ale coś za coś ).

Silnik TDI 131 KM (pompowtrysk VW ) jest tym , co ten samochód powinien mieć ,Elastyczność , przyspieszenie , nie można mu nic zarzucić .W porównaniu do poprzednika ze 116 KM , nie ma ,,dziury "przy przyspieszaniu .Jednak trzeba uważać na jakosć paliwa , która niestety , na polskich stacjach jest fatalna

Twarde zawieszenie to jednak na polskie miejskie dziurawe drogi (np Wrocław )trochę niekomfortowe rozwiązanie .Jednak liczy się bezpieczeństwo jazdy , a z tym zawieszeniem jest naprawdę super.Ten samochód to jednak Van , i przy większych prędkościach mogłoby być trochę ciszej .Tylnym fotelom brakuje podłokietników (szczególnie w wersji 2+2+2 )

Poprzedni model posiadał kilka typowych ognisk korozji (tylna klapa,narożniki tylnego nadproża ,brzydkie grzyby na czarnych ,aluminiowych elementach jak lusterko,elementy podszybia drzwi )ale był starszy (2000 r), natomiast ten model nie ma żadnych ognisk korozji .Aranżacjia wnętrz jest bardzo dobra (możliwość różnorodnego ustawienia foteli ,zarówno tylnych np dwu rzędów, jak i przednich ,,kapitańskich )Auto jest bardzo pojemne zarówno na wyjazdy rodzinne , jak i na przewóz towarów .

Problematyczne jest tylko Webasto , zarówno w poprzednim modelu , jak i w tym często nie działa , a znależć dobry serwis dla niego to problem

Lusterka są trochę za małe , zagłówki w tylnych fotelach zastawiają widoczność do tyłu w lusterku wstecznym

Jak do tej pory bez problemów

Podobno ta rurka od klimy w przednim pasie , na objemkach ,to częsta awaria (rdzewieje i robią się dziurki )jednak żeby ją znależć potrzeba wizyty w serwisie klimy , uzłupełnienia gazu z kontrastem (koszt) czas na kolejną wizytę , demontaż przedniego pasa i problematyczna wymiana (w zaprzyjażnionym serwisie całkowity koszt to ok 800 PLN.O Webasto nie wspominam , ponieważ do dzisiaj jest niesprawne , w serwisie powiedziano mi że najlepiej kiedy temperatury znowu spadną poniżej 5 st Celcjusza i wtwdy mam samochód pozostawić , koszt może się wachać od 300-1500 PLN (chyba że wymiana całego , koszt ok 5000 PLN)

Nieszczęsne Webasto zimą , zanim nagrzeje się wnętrze bez Webasto , to dobrych kilkanaście kilometrów (dobrze że jest podgrzewanie przedniej szyby )

W czasie ciemności nie jestem oślepiany ,super prowadzenie , a przede wszystkim odpowiednia moc i elastyczność .