Opinia Ford Mondeo X100 1.8 110KM (benzyna) liftback 2005r., ocena użytkownika (pcg)

Ford Mondeo X100 2005r. - opinia użytkownika

nadwozie: liftback

data oceny: 2010-02-18

Spalanie niestety dość duże, więc nie jest to samochód do miasta, no chyba że ktoś przekłada komfort nad ekonomie.

Kierowany opiniami o nie najlepszej jakości blach Forda, kupując go przede wszystkim obejrzałem dokładnie całą karoserię i podwozie w poszukiwaniu ognisk rdzy. Na czterolatku żadnych nie stwierdziłem, zobaczymy co będzie po kolejnej, dość srogiej zimie i jak na niego zadziała duża ilość soli, z ostatniej trasy wróciłem nim w kolorze białym, mimo że samochód fabrycznie był granatowy :)

W zasadzie wystarczy ograniczyć się do codziennych czynności eksploatacyjnych. Utrudniony jest niestety dostęp do reflektorów - wymiana żarówki gdzieś w trasie nie należy do przyjemnych rzeczy, ale to niestety staje się domeną coraz większej ilości nowych aut. W mieście, szczególnie zimową porą lepiej się nie rozpędzać zbytnio, bo każda dziura bywa bolesna - nie tylko dla auta. Podstawą są też dobre opony. Ja kupiłem samochód z nieco już zużytymi "letniaczkami" i jazda na nich zbyt przyjemna nie była. Po wymianie na nowe (akurat już zimowe, bo taka aura przyszła) - jakby przesiadka do wyższej klasy. Zero problemów nawet na zaśnieżonych drogach, jazda bez obaw a ABS podczas tej zimy załączał mi się niezwykle rzadko.

Osobą które cenią sobie komfort jazdy. Bardzo dobre autko dla rodziny z małym dzieckiem, lub dwójką już nieco starszych dzieci. Bardzo dobre autko reprezentacyjne dla osób, które świadczą usługi przewozu osób.

Ogólnie po blisko roku użytkowania jestem zadowolony z tego samochodu. Nie miałem z nim problemów nawet podczas ostatnich mrozów, gdy temperatura sięgała blisko -30 stopni. Ciężko mi w nim znaleźć jakieś wady, które wynikały by bezpośrednio z jakości auta a nie np. z jakości polskich dróg. Może jedynie kwestia ogrzewania dla tylnej części przedziału pasażerskiego mogłaby być lepiej rozwiązana.

Autko prowadzi się b. dobrze, świetnie trzyma się drogi i właściwości jezdne - jak to u Forda - są doskonałe. Trzeba się przyzwyczaić do pracy układu kierowniczego, ja do tej pory jeździłem samochodami gdzie kierownicą można było sterować jednym palcem - tu wymaga to jednak trochę wprawy. Parkowanie i manewry z tym związane są oczywiście utrudnione, szczególnie w zaspach zimą, ale wynika to z wielkości samochodu.

Po blisko 5 latach problemy z wrzucaniem jedynki - często trzeba zapinać ją z dwójki. Poza tym bez większych zastrzeżeń. Przyśpieszenie jak na tą moc silnika i masę samochodu nie jest złe - przy cięższej nodze jedynie auta klasy premium mogą z nim powalczyć.

Komfort jazdy tym samochodem jest bardzo wysoki. Zarówno kierowca jak i pasażerowie mają do dyspozycji bardzo wygodne fotele i dużo miejsca - również z tyłu. Samochód jest dobrze wyciszony. Niestety gorzej z zawieszeniem - czuć wszystkie dziury, ale w naszym kraju to chyba tylko terenówki tego nie czują...

Samochód po prostu jest ogromny - bardzo dużo miejsca zarówno z przodu, jak i z tyłu. Bagażnik również zachwyca, bez problemu zmieści się w nim wózek i jeszcze bagaże dla całej rodziny, w tym niewiele ustępuje on kombi. Liczba schowków zadowalająca, choć brakuje mi nieco schowka w bagażniku na jakieś akcesoria typu szczotka czy płyn do mycia szyb. Kupując ten samochód gdy miał 4 lata nie zauważyłem żadnych ognisk rdzy również na podwoziu, mimo że nie był niczym zabezpieczony.

Klimatyzacja działa dobrze i samochód szybko uzyskuje żądaną temperaturę. Jedyny minus - przy niskich temperaturach na zewnątrz pasażerowie z tyłu niestety nie mają takiego komfortu termicznego jak Ci z prozdu.

Widoczność bardzo dobra i nie ma się do czego przyczepić. Lusterka doskonale pomagają również przy parkowaniu.

Nie miałem z nim dotąd żadnych problemów, wszystko działa jak należy.

Jak na razie w okresie w którym użytkuję ten samochód, jedyne co się w nim zepsuło to czujnik ciśnienia oleju - koszt naprawy niemal żaden, choć czerwona lampka na konsoli potrafi przestraszyć. Z faktur jakie dostałem z tym samochodem też nie wynika, aby wcześniej coś w nim było naprawiane.

Ilość miejsca. Zarówno dla pasażerów, jak i dla bagażu. Do tej pory preferowałem auta typu kombi - liftback niewiele mu ustępuje, pod warunkiem że oczywiście nikt na co dzień nie przewozi dużej liczby pakunków.