Opinia Ford Scorpio Ghia 2.3 16 v 147KM (benzyna) kombi 1998r., ocena użytkownika (23kp)

Ford Scorpio Ghia 1998r. - opinia użytkownika

silnik: 2.3 16 v 147KM (benzyna)

data oceny: 2012-11-23

Spalanie to wielki minus tego samochodu przynajmniej mojego. W mieście wysokie spalanie jest spowodowane automatem ok.2-2.5 l. więcej. Na trasie nie jest tak żle. Myślę że 10 litrów to nie jest tak dużo jak na wagę auta. Dlatego mam dylemat czy wstawić w mojego Skorpiona instalację gazową. Prawie cały czas poruszam się po mieście więc na chłopski rozum myślę że skoro w mieście pali mi 16 litrów to w gazie nawet na instalacji sekwencyjnej spali w granicach 18 litrów co nie jest rewelacją np. w porównaniu z 10-11 Passata

Sam kupowałem kilkanaście razy auta i wiem że jak się człowiek uprze to i tak kupi czasami wbrew własnej woli i rozsądkowi nie mówiąc już o żonie. Po tylu czasami perypetiach mogę tylko doradzić jedno. Proszę przed kupnem zrobić na stacji diagnostycznej wskazanej przez Was porządny przegląd. To już będzie jakiś obraz auta oraz jego stanu. Wiem że nie wszystko wyjdzie ale to już będzie dużo z Państwa strony.

Nie przesadzać z przesadnością w eksploatacji. On sam się przyzna co go boli. Samochód nie lubi ekstremalnych sytuacji. Dbać o wymianę szczególnie oleju w silniku , stanu płynów eksploatacyjnych chłodnicy, nie jeżdzić na oparach paliwa.

Wszystkim ludziom, którzy optymistycznie podchodzą do życia.

Jego największą wadą a zarazem największą zaletą jest jego wygląd. Dla jednych Shrek a dla innych Książę.Wybór pozostawiam dla Państwa według Państwa upodobań pojęcia piękna i zasobności sakwy.Serdecznie pozdrawiam właścicieli obecnych byłych jak i przyszłych tego modelu niestety już nie produkowanego od 1998 r.

Jestem właścicielem powyższego forda od 2 lat. Wcześniej jeżdziłem 4 lata scorpio 1995r.o poj.2 l.Aktualnie od roku czasu eksploatuję Passata 1,8 + gaz ze względów ekonomicznych.Jednak muszę z ręką na sercu powiedzieć że Passat pomimo tego że jest faktycznie mało awaryjny to w 100 % ustępuje fordowi jeżeli chodzi o wygodę podróżowania i wyposażenie seryjne jeżeli porównamy takie same roczniki. Nie powiem że Scorpio to ideał samochodu bo takiego nie ma ale mam bardzo duży sentyment do tego akurat auta do tego stopnia że cały czas myślę czy nie wstawić do niego instalacji gazowej i dotrwać z nim do czasu kiedy będę mógł zarejestrować go jako antyk. Nie jest to samochód bezawaryjny. Na swoim przykładzie wiem że instalacja elektryczna lubi spłatać figla wahacze przednie trzeba wymieniać dość często, drążki stabilizatorów także. Jednak największą bolączką jest plastikowy kolektor ssący który jest połączony na sztywno z częścią wodną czyli obudową termostatu. Pęknięcia kolektora proszę mi wierzyć są bardzo częste sam to doświadczyłem. Z tym też wiąże się instalacja gazowa ponieważ akurat w przypadku kolektora plastikowego nie radzę zakładać innej niż sekwencyjna. Jeżeli chodzi o wygląd myślę , że "wieloryb" po liftingu w 1998r. nie jest taki przerażający ale przecież brzydota też potrafi być piękna i dla mnie taki on jest. Proszę mi uwierzyć że tak wygodnego samochodu z takim wyposażeniem za tak małe pieniądze nie miałem w życiu a komfort podróży porównać mogę jedynie do Opla Senatora , którego posiadaczem byłem w latach dziewięćdziesiątych. Ja osobiście nie mam urazów do żadnego auta lecz przesiadając się ze Scorpio do Passata po roku mogę stwierdzić totalna pomyłka.

Osobiście nie wiem co sądzić o automacie. Jest super jeżeli działa. Spalanie w mieście jest wyższe o ok.2-2.5 litra na 100 km. Jeżeli są problemy z działaniem naprawa przekracza wartość auta. Przyjąłem zasadę że użytkuję do czasu aż się coś stanie wtedy pomyślę. Jeżeli chodzi o silnik 2,3 l jest dość dynamiczny a przy tym elastyczny i cichy. Według mnie lepszy od 2 litrowego

Komfort jazdy to to co wyróżnia to auto wśród setek innych może lepszych i dużo droższych. Według mnie mogą konkurować z cała gamą aut seryjnych klasy średniej i wyższej bardziej prestiżowych marek ale niektórym osobom chyba nie wypada nimi jeżdzić więc jest jak jest.

W tej materii uważam że Scorpio nie ma się czego wstydzić. Przeciwnie to drugi przypadek po Senatorze że po ośmiuset kilometrach przejechanych w poprzek Polski(podróżuję tak co rok od bardzo dawna)nie jestem zmęczony fizycznie i psychicznie. Aktualnie nie ma większego i wygodniejszego kombi może tylko volvo 960.

Klimatyzacja elektroniczna działa super. Wielką zaletą w zimie jest ogrzewana przednia szyba. Nawiew można ustawić lekko że jest niesłyszalny a wentyluje kabinę wręcz wzorowo. Ustawienie na automat do dobre rozwiązanie w celu szybkiego nagrzania lub schłodzenia w krótkim czasie. jeżeli napiszę że wentylacja i ogrzewanie czy chłodzenie jest 100 % lepsze niż w Senatorze to nie skłamię.

Widoczność dla wprawnego kierowcy zarówno z przodu jak i z tylu wystarczająca nie znaczy rewelacyjna. Natomiast lusterko wsteczne wyposażone w elektryczne przyciemnianie rewelacja. Tiry mogą jechać za mną na światłach drogowych a ja widzę tylko punkciki ich świateł.

Mam to szczęście że póki co cała moja elektronika działa w 100 % co jest chyba dosyć rzadkie. Miałem trochę problemów w poprzedniku ale nie tak dużo żeby zniechęcić się do tego modelu

W porównaniu do innych marek nie jest żle. Wszystko zależy od egzemplarza na jakiego się trafi . Tutaj jak w życiu nie ma reguł są tylko wyjątki. Myślę że jak właściciel dba o auto ono mu się odwdzięczy w miarę bezawaryjną jazdą a o ile chodzi o Skorpiona bardzo komfortowa. Myślę że jeżeli ktoś szuka auta bardzo wygodnego a nie ma wiele pieniędzy może pomyśleć o zakupie właśnie Forda Scorpio.

Wiesiek