Opinia Honda Civic iS 1.4 16V 90KM (benzyna) sedan (limuzyna) 1998r., ocena użytkownika (9fm)

Honda Civic iS 1998r. - opinia użytkownika

silnik: 1.4 16V 90KM (benzyna)

wyposażenie: Klimatyzacja

data oceny: 2008-05-15

Na trasie średnio 6,2l bez klimy. Z klimą 6,5l na 100km. Po mieście przy częstej jeździe na 3 i 4 biegu latem około 8l. Zimą więcej około 9l. Używam benzyny 95 oktanowej. Spróbowałem kilka razy na Shell V-power 99oktanów ale nie stwierdziłem zauważalnej różnicy.

Chyba tylko wizualnie czy nie ma usterek lakierniczych.

Na prawidłowe ciśnienie w kołach i płyny eksploatacyjne. Pomimo przebiegu 128600 km przez 10tys.km.od jednego przeglądu do drugiego przeglądu nie uzupełniam oleju w silniku. Po prostu nie bierze oleju. Trzeba zwrócic uwagę na regularne uruchamianie klimatyzacji raz na dwa tygodnie żeby przesmarować sprężarkę.

Poleciłbym to auto każdemu, tym bardziej że to oryginalny produkt japoński.

Jest to piąte auto użytkowane przeze mnie. Nie miałem z nim przez dziesięć lat żadnych problemów. Do serwisu Hondy przyjeżdżam tylko na przeglądy okresowe co 10 tys.km. Oczywiście również na naprawy części eksploatacyjnych. Klocki po 90tys.km, tłumik końcowy i środkowy po 110tys. km,łączniki stabilizatora i gumy stabilizatora po 100tys.km, pasek rozrządu po 5,5 roku przy 70tys.km.

Ponieważ jeżdziłem z prędkościami do 120km/h, sporadycznie więcej,więc nie oceniam układu jezdnego na 10pkt.Uważam, że prowadzenie auta jest bardzo dobre. Niezależne tylne zawieszenie utrzymuje go precyzyjnie podczas jazdy.Na zakrętach posłusznie reaguje na ruchy kierownicy. Wspomaganie dobre. Trochę gorsza widoczność podczas parkowania do tyłu.

Dobrze zestrojona skrzynia biegów z silnikiem.Silnik elastyczny. Bez problemu przyspiesza z 4 biegu od 60km/h. Jednak chcąc czuć że jedzie się Hondą najlepiej redukować do 3000-3500 obr/min. i wtedy przyspieszać do 4500-5000obr/min. Istna przyjemność. Dałem 8 pkt za skrzynię biegów bo potrafi haczyć przy włączaniu wstecznego.

Z tyłu mało miejsca na stopy. Reszta bardzo dobra. Bez obciążenia trochę głośna praca tylnego zawieszenia. Mogłoby być lepiej wyciszone. Słychać go na nierównościach.

Z przodu ilość miejsca wystarczająca. Z tyłu 3 osoby się mieszczą. Ergonomia bez zastrzeżeń. Wszystko w zasięgu ręki bez odrywania pleców od oparcia fotela.Bagażnik 410l wystarczający. Po rozłożeniu tylnej kanapy mieści się sporo. Spokojnie wożę dwa rowery składaki duże na wycieczki za miasto. Przeszkadzają tylko zawiasy klapy bagażnika.Pierwsze ogniska korozji pojawiły się po dzesięciu latach na dolnym rancie klapy bagażnika, na dolnym rancie pod tylną tablicą rejestracyjną na klapie bagażnika i na prawym tylnym nadkolu przy styku ze zderzakiem.

Z klimatyzacją bez zastrzeżeń.Zero zaparowanych szyb zimą.Latem miły chłód.

Trochę do przodu przeszkadza lewy przedni słupek. Słabo przy parkowaniu do tyłu. Ja jeżdżę do tyłu na lusterka zewnętrzne. Przyzwyczajenie z dostawczaka.

Przez dziesięć lat żadnej usterki. Wymieniłem tylko jeden raz przepalone żarówki. Chyba w ósmym roku eksploatacji.

Przede wszystkim niezawodność, ale również komfort jazdy i możliwość podkręcenia silnika do wysokich obrotów żeby się przekonać że to jest naprawdę Honda.

Janusz Alot