Opinia Honda Civic 1.4 iS 16V 105KM (benzyna) liftback 1998r., ocena użytkownika (22a)

Honda Civic 1998r. - opinia użytkownika

nadwozie: liftback

silnik: 1.4 iS 16V 105KM (benzyna)

data oceny: 2008-02-07

Jak przy kazdym samochodzie stan techniczny. Wsród hondziarzy ponoć chodzi powiedzenie, że cudem jest trafić bezwypadkową używaną Hondę - niestety moja tylko potwierdziła regułę, ale mimo 3 stłuczek (bo trudno by mówić o wypadkach) poprzedniego właściciela (tylu się doliczył fachowiec na oględzinach) jeździ się nią wspaniale.

Na elektryczne lusterka - już dwa razy miałem wydłubane. Poza tym lać paliwo i cieszyć się jazdą...

Jak już wspomniałem, przesiadłem się do Hondy Civic z Citroena ZX 1,9D Kombi. Jest to radykalna zmiana - inne paliwo, inny charakter pracy silnika, inne zawieszenie, więc i prowadzenie się samochodu, ale wszystko na plus. Generalnie służbowo i prywatnie używałem: Fiata 126p, Citroena ZX 1,9D Kombi, Citroena ZX 1,4i Kombi, Forda Escorta 1,8TD Kombi, Forda Escorta 1,6 16V Kombi, ale Honda Civic, to zupełnie nowa sfera wrażeń z jazdy samochodem. Jest to autko o mocnym i zdecydowanym charakterze, które świetnie sprawda się w dynamicznej jeździe, gwałtowne zmiany biegów, czy nagłe przyspieszenie znosi dzielnie i wspomaga to jeszcze doskonałą trakcją. Czasem wpada w nadsterowność, więc kierowca musi być tego świadom, przy jeździe na przykład po wilgotnej, czy śliskiej jezdni. Generalnie jeśli będę zmieniać auto, to niwątpliwie znowu oglądać się będę za Hondami.

Bardzo dobrze trzyma się nawierzchni, świetnie wchodzi w zakręty i z nich wychodzi, wspomaganie kierownicy, hamulce przód szczęki, tył bębny - i ten tył trochę niedomaga, ale to raczej wina samej konstrukcji bębnów, sądzę, że bębny nigdy nie będą dobrze hamować w dłuższym okresie czasu użytkowania, jakie by to auto nie było. Autko zgrabnej sylwetki, ze stosunkowo krótkim tyłem i dobrą widocznością, przy parkowaniu nie sprawia problemów.

Silnik mam po małej modyfikacji głowicy, zaworów i rozrządu, więc elastyczność silnika i przyspieszenie są jak dla mnie wyśmienite - zwiększona jest też moc do ok. 105KM, więc w początkowych danych tego opisu, to nie była pomyłka.

Moim zdaniem jest to samochód o charakterze poniekąd bardziej sportowym niż komfortowym, utwardzone zawieszenie wyklucza komfort jazdy na wybojach, ale zabujać też potrafi, więc ogólnie jestem zadowolony. Natomiast przy pełnym obciążeniu, czy to z jakimś bagażem, czy kompletem pasażerów, komfort jazdy znacznie spada, szczególnie z tyłu. Wyciszenie bez zarzutu - przy tłumiku fabrycznym, który wymieniłem na cywilno/sportowy i poziom hałasu w pewnych rejestrach jest troszkę uciążliwy - niemniej, to na własną prośbę :-)

Z przodu miejsca dużo, ale przy jeździe z jednym pasażerem z przodu, ewentualnie dwojgiem siedzących po prawej, natomiast za mną miejsca nie ma za dużo nawet na nogi dziecka. Wygoda obsługi - bez specjalnych uwag. Bagażnik jak na tej wielkości samochód jest ogromny - wystarcza mi w zupełności, nawet w czasie wakacji... Co do wykończenia, to wkurzają mnie zaślepki śrub mocujących rękojeści pasażerów w przysufitce, które lubią spadać i się gubić. Aranżacja - mogę tylko powiedzieć, że to wdzięczne auto dla systemów audio, ma bardzo dobrą akustykę.

Pozytywne uwagi - wewnętrzny filtr przeciwpyłkowy, zbawienie dla alergików i mozliwość odcięcia wlotu powietrza z zewnątrz, przy zachowaniu nawiewu. Negatywne uwagi - bardzo głośna dmuchawa na 3 i 4 biegu. Awaryjne oporniki w przełączniku dmuchawy.

Mała uwaga - wycieraczka po stronie pasażera jest krótsza i ma słaby zasięg, prawie połowa szyby po tamtej stronie jest w zimie ciągle brudna.

Niewątpliwie niezawodność, to podstawowy atut Hondy Civic z lat 1995-1999.\\r\\nDodatkowo bardzo mile zaskoczyła mnie możliwość regulacji wysokości kolumny kierownicy oraz pionowej regulacji fotela kierowcy.

Maciej Kostrzewa