Opinia Kia Clarus II 1.8 116KM (benzyna+gaz) kombi 1999r., ocena użytkownika (tj6)

Kia Clarus II 1999r. - opinia użytkownika

silnik: 1.8 116KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2010-07-16

Spalanie jest spore, ale to duże rodzinne auto. Wartości podałem jakie mi wychodzą z jazdą bez klimy.

Przede wszystkim na pracę silnika i rozrusznik. Silnik zadbany to ten, który dobrze pracuje. Jeśli słychać stukanie z silnika mogą być uszkodzone panewki lub za mało oleju, a za mało oleju to dwa powody - albo uszczelka przedmuchuje i trzeba wymienić i problem rozwiązany, doleje się oleju i panewki przestaną stukać albo silnik siorbie olej i lepiej nie kupować. Co do rozrusznika, jeśli nie sprawia specjalnie problemu to ok, gorzej jak cały czas trzeba dusić, żeby odpalić. No i podstawowa ocena wnętrza oraz zawieszenia, aby wiedzieć jak bardzo auto jest eksploatowane.

Standardowe oględziny raz na jakiś czas czy wszystko sprawnie działa i tyle.

Każdemu kto ma dzieci i potrzebuje duże komfortowe, mało awaryjne i tanie w eksploatacji auto.

Świetne rodzinne auto. Polecam jak ktoś ma 2-3 dzieci, zwłaszcza małych. Będzie zadowolony z komfortu jazdy, wielkości auta, kosztów utrzymania i z ceny, bo cena do jakości jest świetna. Ja nie żałuję swojego wyboru, poza standardowymi wymianami nic się w aucie złego nie dzieje. Mankament to spalanie, ale w gazie nie jest tak źle.

Autko przy tak dużych gabarytach trzyma się bardzo dobrze drogi. Dobre zawieszenie sprawia, że nie odczuwa się tak bardzo naszych nierównych dróg. Co do hamulców, "brzytwa", potrafią w moment zatrzymać.

Silnik sprawuje się świetnie, cichy, równa praca. Skrzynia biegów chodzi dosyć płynnie, chociaż ma skłonności, że bieg nie wbije się od razu. Przyśpieszenie to wada tego auta. Żeby dobrze się rozpędzić trzeba długo cisnąć na biegach. Najlepiej idzie na "3". No ale to autko rodzinne więc ma jeździć płynnie.

Komfort to największa zaleta tego autka. Fotele świetnie dopasowane. Samochód nie jest sztywny ani za miękki dzięki czemu niemal sunie po drodze.

Mnóstwo przestrzeni z przodu jak i z tyłu. Bagażnik bardzo pojemny, a po złożeniu tylnych foteli zmieniamy auto niemal w dostawczaka (lub w wygodne łóżko :P) Tapicerka welurowa z dobrego materiału (w moim 10 letnim aucie niemal nie widać śladów użytkowania)

Szybko się nagrzewa, mocno wieje, troszkę gorzej jeśli chodzi o klimę, która jak się nagrzeje w słońcu potrzebuje krótszej lub dłuższej chwili aby odpowiednio chłodzić.

Widoczność przy tak dużych szybach jest świetna, trochę gorzej z lusterkami bocznymi, ale to może tylko moje odczucie.

Wszystko odpowiednio zabezpieczone, pochowane ale jak trzeba się dostać do jakiś kabli to bez większych problemów. Trzeba pamiętać, że aku do tego auta to co najmniej 62A

Do tej pory wymieniłem tłumik środkowy, który miał ogromną dziurę. Teraz będę wymieniał tłumik końcowy, strasznie pierdzi - wewnątrz tłumika coś się rozsypało. No i rozrusznik będzie do zrobienia, prawdopodobnie szczotki się wieszają i czasami nie odpala na dotyk (z tego co wiem, to rozrusznik jest najczęstszą przypadłością w tych autach, reszta niemal nie zawodna). Reszta to wymiany eksploatacyjne zgodnie ze zużyciem. Ceny części niskie, ale dobrze za nimi pogrzebać w necie.

Spodziewałem się korzystniejszych osiągów,

Opinie o tym, że tylko najlepsze marki są niezawodne to mit. Trzeba się trafić w odpowiednie auto i umieć nim jeździć, a mi się udało i oby innym się udało.