Opinia Mercedes 200-500 (W124) 2.0 76KM (olej napędowy) sedan (limuzyna) 1988r., ocena użytkownika (x69)

Mercedes 200-500 (W124) 1988r. - opinia użytkownika

data oceny: 2011-02-14

Ciężko powiedzieć, ile pali na mieście i poza, średnia wyliczona po zjechaniu prawie całego baka jeżdżąc zarówno na autostradzie, drogach krajowych, gminnych, w mieście i stojąc w korkach. Natomiast kiedyś próbowaliśmy ocenić ile pali na trasie (z Poznania do Wrocławia)i wyszło nam mniej więcej 5,5

Czy nie był bity, czy przy ruszaniu kierownicą koła chodzą równo, czy ma oryginalne części i czy nie jest zajechany - tylko zadbany egzemplarz będzie służyć przez 20 następnych lat bez problemów.

By jeździć ostrożnie - to nie jest wyścigówka... nie ma potrzeby wyprzedzania innych aut, w ogóle :)

Każdemu, kto chce bezpiecznie i bezproblemowo jeździć a ma mało gotówki.

Zalety - mało pali, mega wygodny, bezpieczny, pojemny, dobrze się prowadzi, bardzo dobre zawieszenie, nie wymaga napraw Wady - słabe przyśpieszenie (traktory da rade wymijać), łapie go rdza

Prowadzenie auta - w zasadzie on sam jeździ... gdyby nie to, że mam manuala poza ruszeniem kierą od czasu do czasu nic nie trzeba by było robić ;) Układ kierowniczy - raz się zdarzyło że poczułem lekki luz na drążkach - ale już jest ok Hamulce - nigdy mnie nie zawiodły, nawet w zimie gdy przy hamowaniu auto ślizgało się dalej, ABS zadziałał i bez problemu wyhamowałem w nikogo nie rąbiąc przed światłami. Parkowanie - no cóż.. tico to to nie jest :D Ale da się zaparkować pomiędzy innymi samochodami, o ile jest z 5 metrów wolnego miejsca :P Jeździ się bardzo przyjemnie, fajnie buja :)Bardzo miękkie zawieszenie, garby czy małe dziury to nie problem - ale wiadomo lepiej zwolnić. Jest nadsterowny - cóż, łatwo wchodzi w zakręt, trudniej wychodzi, ale tak to jest z napędem na tył. Komfort podróżowania - 6+ - nie trzeba opisywać - przestronność kabiny+fotele ze sprężynami(kanapa z tyłu też bardzo wygodna)+zawieszenie=podróż bez zmęczenia (aczkolwiek jeszcze nigdy nie jechałem dłużej niż 4 godziny na raz) Problemy techniczne - kiedyś przez 2 dni wyciekał olej, krótka wizyta u mechanika i po kłopocie. Koszt utrzymania - ok 500 zł ubezpieczenia na rok (ze zniżką), coś na paliwo...i właściwie na tym się kończy :) Ja jeszcze kupiłem se nowe dywaniki :) Pozdrawiam wszystkich posiadaczy "żółwi"

Skrzynia biegów chodzi gładko, bez problemów, zmienia się dobrze. Przyśpieszenie - mój żółw to 200D wiec ma do setki 18,5 sek... coś za coś, za to spalanie średnie 7l/100 km :) Optymalnie ponoć 250D, ma trochę wyższe spalanie ale mocniejszy silnik.

O komforcie już było wyżej, tu wspomnę o wyciszeniu - siostra żony skomentowała "jeszcze nigdy nie leciałam rayanerem". Kto lubi odgłos silnika się nie zawiedzie - kto lubi jazdę w ciszy - odradzam... ale co to za auto bez słuchania pracy silnika...

Przestrzeń - bez problemu w sukni ślubnej żona miała pełno miejsca z tyłu. Nie daję 10 bo gdy się siedzi to nie można podnieść wyprostowanej nogi do góry. Ergonomia- te auto można prowadzić nawet na leżąco (czego raczej nie polecam ze względu na małą widoczność) ;) Bagażnik - w sedanie mam 520 l, jest bardzo pojemny ale szafy się nie przewiezie w nim ;/ Za to kombi to prawdziwy mini bagażówka ;) Wykończenie materiałów - prawdziwe drewno - nie jakieś badziewne plastiki czy co. Fotele też spoko, aczkolwiek jest przetarcie od strony kierowcy (tarcie przy wsiadaniu) ale ma już 22 lata to co chcieć... Karoseria - mocna, wytrzymała, porządna blacha - wytrzymała przy zderzeniach (można poczytać w necie), natomiast po 20 latach rdza go zjada. W sedanie nie ma możliwości żadnej przeróbki - chyba żeby rozłożyć i złożyć na nowo to auto po swojemu.

Nawiew jest dobry w lecie - przy upałach powyżej 30 stopni niestety dopiero ulga przy prędkości powyżej 50 km/h, aczkolwiek nie dawaliśmy nigdy maxa, może gdyby dać mu zamiast 3 na pokrętle 4 to by było lepiej, ale wtedy to wiatr we włosach :) Ogrzewanie działa bez zarzutu, ale czasem zdarza się, że szyby zachodzą mgłą ;/

Jest mały problem z parkowaniem z tyłu - trzeba uważać by nie rąbnąć - krótki to on nie jest ;)

Jeszcze nie odwiedziłem elektryka, więc nie wypowiadam się w tej kwestii. Co do wilgoci to szyby czasem parują i woda jest skroplona wewnątrz pojazdu. I ważna kwestia- w ogóle to auto prawie wcale nie ma elektroniki, dlatego te auto jest tak mało awaryjne!!

Ciężko ocenić koszty napraw, z ciekawości przeglądałem w internecie ceny różnych części i jeśli to nie w aso to są bardzo tanie. Oryginalne - wiadomo. Ale póki co naprawiać w tym aucie nie ma co...

żeby te szyby tak nie zaparowywały...

Poza niskim spalaniem (inni mówili taki kolos na pewno będzie dużo palił) jeszcze komfort jazdy - pierwsze auto w którym po podróży nikt nie był zmęczony, a także zawieszenie - kiedyś tak przyrżnęliśmy w dziure, że każde inne auto by już tam zostało...