Opinia Mitsubishi Colt GLXi 1.6 113KM (benzyna+gaz) hatchback 1993r., ocena użytkownika (q8q)

Mitsubishi Colt GLXi 1993r. - opinia użytkownika

silnik: 1.6 113KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2010-02-19

Jeżdżę pół na pół-teren zabudowany i trasa. Średnie roczne zużycie benzyny to ok. 7,2 l/100 km. Gaz mam od października 2009 roku i nie zdarzyło mi się, by samochód spalił więcej niż 8,1 l/100 km. Niestety wtryskiwacze firmy Valtek nie najlepiej nadają się do tego samochodu-można o tym poczytać na forach (są "za wolne"). Benzyny 98 spalał mniej, niż 95.

Sprawdzić, czy na tylnych nadkolach nie ma śladów korozji.

Chyba tylko sprawdzanie płynów i nic więcej.

Osobom, które chcą mieć samochód nie rzucający się zbytnio w oczy, a mający bardzo dobre parametry, przy dość niskim zużyciu paliwa.

Jedyna wada to zbyt mało miejsca dla pasażerów z tyłu.

Przesiadłem się na Colta z Peugeota 106 XS z 93 roku. W Peugeocie nie było wspomagania, w Colcie jest i mimo większych wymiarów, jest on bardziej zwrotny. Średnica zawracania to 10,5 metra, czyli o 0,5 metra mniej niż w 106-tce. Prowadzi się go bardzo dobrze, wspomaganie układu kierowniczego jest w sam raz-nie za słabe i nie za silne. Czasami tylko brakuje ABS-u, ale hamulce są OK.

Silnik pracuje cicho i to od początku mi się podobało. Po zamontowaniu gazu nie odczułem spadku parametrów. Biegi wchodzą świetnie i to w tym aucie bardzo mi się podoba. Samochód lubi wysokie obroty, więc żeby był elastyczny, trzeba robić redukcję, co dla mnie jest plusem, bo skrzynia działa świetnie. Od 0-100km/h mało kiedy się przydaje, ale da się "odjechać" prawie każdy samochód.

Fotele są wygodne zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zawieszenie nie jest ani za twarde, ani za miękkie. Wnętrze dobrze wyciszone, ale jeśli chodzi o wyciszenie "od spodu" to mogłoby być lepiej.

Ilość miejsca z przodu zaskakuje pozytywnie, ale z tyłu jest ciasno. Schowków jest dużo-przed pasażerem, pod radiem, przy kierownicy i w podłokietniku. Dodatkowo kieszenie w drzwiach, które również są dość duże. Jakość materiałów jest dobra, podobno przecierają się boki przednich foteli, ale ja tego nie zauważyłem. Zegary widoczne, przełączniki pod ręką-tylko przełącznik tylnej wycieraczki jest w dziwnym miejscu i trzeba się przyzwyczaić (po prawej, nieco poniżej kierownicy). Zwiększenie/zmniejszenie bagażnika jest bezproblemowe. Ślady korozji widać na tylnych nadkolach i to jest chyba największa bolączka Colta. W innych miejscach śladów korozji nie zauważyłem.

Daję 10, ponieważ samochód nagrzewa się bardzo szybko, a nawiewy są wydajne. Co do chłodzenia-trudno mi cokolwiek napisać, bo nie mam klimatyzacji.

Brak szerokich słupków, duża przednia szyba i duże lusterka-nic dodać, nic ująć, widoczność jest bardzo dobra.

Do tej pory żadnych zwarć, jedyne na co warto zwrócić uwagę, to dwie żaróweczki w tylnych reflektorach-mało który Colt ma je nieprzepalone z tego co widziałem, a warto je wymienić-stajemy się lepiej widoczni a i samochód przy zapalonych światłach wygląda ciekawiej.

W samochodzie praktycznie nic się nie psuje. Części są dostępne-warto przeszukać i popytać na forum Colta i Mitsubishi gdzie kupić daną część i czy jest jej zamiennik.