Opinia Opel Astra G 1.6 16V 101KM (benzyna) hatchback 2000r., ocena użytkownika (tnb)

Opel Astra G 2000r. - opinia użytkownika

silnik: 1.6 16V 101KM (benzyna)

data oceny: 2010-07-16

Mam raczej ciężką stopę i jeżdżę mało ekonomicznie.

Na wszystko :) Radziłbym unikać auta z szyberdachem. Prawie takie kupiłem ale na szczęście w odpowiednim momencie zaczął padać deszcz. Z tego co wiem to powszechny problem w tych autach.

Rozmawiałem z mechanikiem i mówił że silnik po przebiegu powyżej 150 tys zaczyna brać trochę oleju. nie wiem czy dotyczy to tylko tej wersji silnika czy wszystkich. W każdym razie trzeba zwracać uwagę na poziom oleju. Jeśli jest bliski dolnej granicy objawia się to dużo głośniejszą pracą silnika i spadkiem mocy. Najadłem się trochę strachu z tego powodu

Samochód polecam osobie która tak jak ja szuka auta uniwersalnego zarówno do jazdy po mieście jak i na dalszy wyjazd (np na wakacje)

Wszystkie zalety i wady opisałem wcześniej, jest to moja subiektywna opinia.

Pomimo 10 lat na karku auto prowadzi się bardzo dobrze. Zawieszenie jest dosyć twarde w porównaniu do innych samochodów którymi jeździłem, na zakrętach się nie przechyla i dobrze trzyma się drogi. Jestem bardzo zadowolony z układu wspomagania kierownicy w innych samochodach denerwowało mnie to że najczęściej wspomagały "za bardzo" rozumiem że dla kobiet może to być ułatwienie ale utrudnia to wyczucie samochodu. W tym samochodzie jest idealnie nie za bardzo nie za mało. Jedyne zastrzeżenia jakie mam to układ hamulcowy wydaje mi się że droga hamowania jest trochę zbyt długa. Po zakupie wymieniłem klocki i tarcze (na oryginalne takie jak montowane fabrycznie) a mimo wszystko w innych samochodach pod tym względem było lepiej. Być może przyczyną są opony które już są trochę zużyte.

Elastyczność silnika bardzo mnie zaskoczyła oczywiści na plus. Te 101KM przy tej masie samochodu jest wystarczające. Pozwala dynamicznie ruszyć i szybko przyspieszyć. Trochę gorzej sprawa wygląda przy znacznym obciążeniu samochodu ale też tragedii nie ma. Negatywnie zaskoczyło mnie spalanie które według opinii które czytałem powinno być nieco niższe, chociaż swój wpływ może mieć to że jeżdżę raczej mało ekonomicznie jak również to że jeżdżę głownie w Wawie a takich korków jak tutaj są to nie ma chyba nigdzie w Polsce.

Komfort jazdy oceniam bardzo wysoko. Samochód silnik pracuje cichutko wewnątrz na wolnych obrotach i przy zamkniętych szybach w zasadzie niesłyszalny kilka razy myślałem że zgasł mi samochód. Fotele wygodne regulacja fotela kierowcy w 3 płaszczyznach do tego regulacja kierownicy sprawia że mogę nim wygodnie kierować zarówno ja (osoba bardzo wysoka) jak i moja żona (osoba dosyć niska). Zastrzeżenia mam jedynie do zagłówków które nie mają regulacji wysokości i dla mnie są trochę za nisko. Zazwyczaj jeżdżę sam lub w 2 osoby i może dlatego przy komplecie pasażerów + dużym obciążeniu bagażem i jeszcze włączonej klimie różnica była dla mnie bardzo widoczna ale tragedii nie było. Z drugiej strony co mają powiedzieć ludzie posiadający ten samochód ze słabszą wersją silnika.

Jak na niezbyt duży samochód to przestrzeni w środku jest zaskakująco dużo. Jestem osobą dosyć wysoką (ponad 190 cm) I bez problemu mogę wygodnie wyregulować fotel i o dziwo może za mną wygodnie siedzieć z tyłu osoba średniego wzrostu. Fotel kierowcy regulowany w 3 płaszczyznach pozwala na ergonomiczne ustawienie zarówno dla bardzo wysokiej osoby jak i bardzo niskiej. Ja posiadam wersję elegance więc jakość wykończenia i materiałów jest wysoka w innych wersjach jest trochę gorzej.

Moim zdaniem trochę zbyt wolno (w porównaniu z innymi samochodami którymi jeździłem) samochód zaczyna grzać. Jest to szczególnie uciązliwe w zimie zwłaszcza że samochód nocuje pod chmurką i jest wychłodzony mocno.

Jeden z lepszych samochodów jakim jeździłem pod względem widoczności zwłaszcza w lusterkach, martwa strefa jest w zasadzie minimalna.

Wszystko działa nie miałem żadnych problemów, nie wiem co będzie gdy coś przestanie działać

Mam samochód nie cały rok i jedyne co przy nim musiałem robić to wymiana oleju, klocków i żarówki czyli materiały eksploatacyjne. Jest dla mnie miłe zaskoczenie zwłaszcza że kupowałem samochód który miał niecałe 10 lat i zakładałem większe wydatki na naprawę. Ponieważ jest to samochód dosyć popularny na polskich drogach części są łatwo dostępne i co najważniejsze tanie (wystarczy serknąć ile na allegro kosztują powiedzmy drzwi do tego samochodu)

Najbardziej negatywnie mnie zaskoczyło spalanie. Ale jak wcześniej pisałem wpływ na to może mieć mój styl jazdy

Nie wiem czy miałem takie szczęście i trafiłem na dobrą sztukę ale samochód 10 letni w którym przez prawie rok intensywnego użytkowania nic się nie zepsuło jest ewenementem.