Opinia Opel Astra 1.8 125KM (benzyna+gaz) sedan (limuzyna) 2001r., ocena użytkownika (7gt)

Opel Astra 2001r. - opinia użytkownika

silnik: 1.8 125KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2008-03-01

Stan maski (pojawia się korozja), wycieki z chłodnicy w autach powyżej 6 lat (zwłaszcza z instalacją gazową), poprawne funkcjonowanie wszystkich układów elektrycznych, wyświetlacza centralnego

Regularne przeglądy (powyżej 200.000 km co 15 tys) i diagnostyka zapewnią, że auto to będzie bardzo dobrym narzędziem pracy przez wiele lat

Polecam ten samochód osobom, które potrzebują auta "do pracy". Nie zawiódł mnie w żadnym momencie (280.000 km przejechane) a i ceny części eksploatacyjnych są w normie (jeszcze niższe są dla wersji silnika 1.6). Można nim pojechać w długą podróż jak i poszaleć w jakimś bezpiecznym miejscu (tor, plac manewrowy, duży parking). Zużycie paliwa, o dziwo, jest lepsze niż w wersji 1.6 ale związane to jest z zastosowaniem 2 oddzielnych komputerów, analizujących styl jazdy i dobierających optymalnie skład mieszanki (wiem to z doświadczenia bo mam za sobą 120.000 km przejechanych Astrą 1.6, która miała 1 komputer)

Porównywałem się na torze moją Astrą II i Vectrami C 2.2, wyposażonymi w systemy TC i ESP. Powiem Wam, że moja Astra doganiała je bez większego kłopotu. Prawdopodobnie związane to było z istotną różnicą mas pojazdów i wpływem automatyki skomplikowanych systemów trakcji. Mój "własny" komputer był w stanie reagować szybciej i efektywniej niż zaawansowana elektronika w Vectrach. Astra prowadzi się bardzo dobrze. Brakuje mi trochę mocy układu wspomagania - przy szybkich ruchach kierownicą pojawia się duży opór ale, na szczęście, takie manewry stosuje się bardzo rzadko i można z tym żyć. W zakrętach zachowuje się poprawnie o ile zawieszenie jest w dobry stanie (ważny jest dobry stan amortyzatorów). Wspomaganie hamulców mogłoby być trochę efektywniejsze ale facet raczej nie będzie miał z tym większych kłopotów

1.8 to bardzo dobry silnik jak na takie lekkie auto. Elastyczność, nawet na gazie (wtrysk sekwencyjny) jest bardzo dobra. Wyprzedzanie na krótkich odcinkach nie stanowi kłopotu.

Jak na nieduży samochód resorowanie z obciążeniem jest OK (przećwiczone w opcji 2 dorosłych + 2 dzieci i pełny bagażnik. Wyciszenie spełnia swoje zadanie do prędkości około 110 km/h. Powyżej słychać różnicę ale da się z tym żyć. Uciążliwe stają się prędkości powyżej 130 km/h

Auto jest dość przestrzenne jak dla rodziny 4-ro osobowej (nawet a kołem zapasowym wewnątrz bagażnika). Jakość tapicerki welurowej w wersji "elegance" jest rewelacyjna - po 7 latach użytkowania nie widać śladów zużycia !!! Irytujące w wersji sedan jest niepraktyczne rozwiązanie zawiasów klapy bagażnika, które wchodzą do wnętrza komory i przez to ograniczają przestrzeń bagażową. W moim przypadku doprowadziły do uszkodzenia lodówki turystycznej, którą włożyłem "na wcisk" do bagażnika.

Auto ma dość sprawnie działające ogrzewanie ale przy temperaturach poniżej 12 C koniecznym staje się włączanie nawiewu aby szyby nie parowały.

Nie wiem dlaczego tak się dzieje ale podczas wchodzenia w zakręt w lewo często słupek skutecznie zasłania to co jest na drodze. Miałem kilka przypadków, że w ostatniej chwili zauważyłem nadjeżdżający pojazd z przeciwnej strony lub przechodnia przechodzącego na drugą stronę ulicy - nawet w czasie jazdy na wprost.

Lewy słupek mocno utrudnia widoczność w czasie skrętów w lewo

Niższe niż w wersji 1.6