Opinia Opel Frontera sport 2.0 115KM (benzyna+gaz) terenowy 1994r., ocena użytkownika (a3j)

Opel Frontera sport 1994r. - opinia użytkownika

nadwozie: terenowy

silnik: 2.0 115KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2008-06-17

Jeżdże głównie po mieście, czasem w lasach. Spalanie średnie na poziomie 16-16,5 l/100 km LPG. Duża masa (1700 kg), duże koła (265/70r15), mała moc (115 KM). Stąd to spalanie. Jazda na LPG nie robi na silniku wrażenia. Stara konstrukcja znosi to bez sprzeciwu. Ani razu nie było wybuchu. Być może dobry montaż instalacji?

Koniecznie na napędy, na sprawność łożysk kół, na mosty. Reszta da się poprawić tanim kosztem.

Uwaga na zakrętach przy dużych prędkościach. Krótkie i wysokie nadwozie plus tylny napęd potrafią zaskoczyć.

Młodzi, najlepiej jeszcze bez rodziny. Dla mieszkających w terenie wymagającym jazdy 4x4.

Kupowałem jako 2 auto. Dla żony w mieście, dla mnie do lasu. Przy tym byłem świadom wad i zalet. Typowy pojazd rekreacyjny. Idealny na nasze drogi. Nie zawiodłem się. Niskie koszty eksploatacji, łatwość i taniość napraw (popularne zamienniki) nie podwyższają kosztów. Teraz przyszedł czas na zmianę na większe auto (rodzina). Następny będzie 5 drzwiowy z bagażnikiem. Opel (Frontera) lub Jeep (Cherokee) z większym i mocniejszym motorem (3,2 lub 4,0).

jak na tak krótkie auto, za duży promień skrętu (może wina opon 31x10,50x15). Przy tym trochę "myszkuje". Dobrze dobrane wspomaganie, pracuje lepiej niż w niejednej osobówce. przy parkowaniu tyłem przeszkadza koło zawieszone na klapie.

Za słaby silnik, a za duża masa. Elastyczność kiepska, ale da się jeździć. Na 5-ym biegu można przyspieszać od 60 km/h. Słabe przyspieszenie do 100. Do miasta wystarczy, ale na sprint spod świateł nie ma się co nastawiać.

Komfort na asfalcie wystarczający, pomimo resorów z tyłu, za to w lekkim terenie OK. Można bez obaw o trakcję ciągnąć ciężką przyczepę. Głośny na asfalcie ze względu na opony (MT/R).

Miejsca wystarczająco dużo. Na nogi i na wysokości barków jak w dobrej klasie średniej. Do obsługi nietypowej deski rozdzielczej łatwo się można przyzwyczaić. Bagażnika po zinstalowaniu butli z gazem praktycznie brak. Zmieści się zgrzewka piwa (24 szt.). No, chyba, że układać w górę lub złożyć tylną kanapę (niedzieloną).

Grzeje szybko, chłodzi bardzo wolno, wręcz wcale. Brak klimy. Można za to zdjąć dach i boczne oraz tylną szybę. Wtedy jest OK.

Wysoka pozycja, dużo widać. Lustra duże. Przy cofaniu przeszkadza koło.

Przy jeździe po głębokich kałużach nic się nie działo. Natomist mocowanie przekaźników pozostawia wiele do życzenia. Mogą zaśniedzieć i przez to nie działają.

Dotychczas tylko części eksploatacyjne. Psuje się mniej (a właściwie nie psuje się) od moich poprzednich młodszych aut osobowych. I to pomimo obiegowej opinii o dużej usterkowości Fronter.

Ten bagażnik!!! Gdyby nie gaz, to byłoby w miarę, a tak butla zajmuje 2/3 objętości.

Nie spodziewałem się wygody, ale jeździ się nim podobnie jak większym Cherokee.