Opinia Opel Vectra Elegance 1.8 16V 120KM (benzyna+gaz) kombi 2001r., ocena użytkownika (nw)

Opel Vectra Elegance 2001r. - opinia użytkownika

silnik: 1.8 16V 120KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2008-02-07

W szczegółach na nic, ogólnie jak w każdym. Z tym silnikiem można obejrzeć dokładniej kolektor wylotowy z wewnętrznym katalizatorem - ponoć lubi pękać tuż przy silniku i zbadać czy jedynka z luzu wchodzi bez zacięć - ponoć jakiś plastik się wyciera.

Jak w amerykańskim filmie - przy każdym tankowaniu zerknąć na poziom oleju.

Tak na prawdę każdemu, kto nie jeździ jak focusiarz (szybko i ostro między autami) a komu potrzeba pięciu miejsc i kawałka bagażnika.

Auto dobrze zaprojektowane, dobrze wykonane, rzekłbym idealne. Jeden poważny brak i dwa małe: nie ma ocynku nadwozia, kiepskie lusterka boczne (choć ładna ich stylistyka), brak wzdłużnej regulacji położenia kierownicy. Idealne na auto rodzinne albo do małego biznesu. Świetne na wycieczki we dwoje.

Auto doskonałe na polskie drogi. Pięknie wybiera nierówności, duża średnica kół zmniejsza nieprzyjemne odczucia przy wpadaniu w dziury. Zawieszona dość wysoko, fantastycznie pokonuje progi zwalniające jak i przeszkody "brane między koła" - anie razu nie przytarłem miską, wahaczem itp. W zamian za to, auto jest niezbyt pewne w bardzo szybkich łukach (ma się nijak do octavii czy dresfocusa), choć nie zawiodłem się. Mimo długości - bez problemu parkuję, również równolegle. Wspomaganie działa doskonale. W moim samochodzie marzeń zawieszenie może być z vectry.

Silnik baaaardzo elastyczny pozwala na rzadką zmianę biegów. Miasto można opędzić na trzech biegach a w trasie nie ma konieczności redukcji, no może jeden w dół przy ryzykownym wyprzedzaniu . Mógłbym zmienić ewentualnie na 150KM ale bez upierania się, bowiem mocy tak na prawdę brakoje mi przy pięciu osobach na pokładzie i pełnym bagażniku. Na gazie (sekwencja) jeździ doskonale, bez dziur w mocy itp. Zawory i gniazda, wbrew wyssanym z palca opiniom są piękne (oglądałem kamerką wciśniętą zamiast świecy). Silnik lubi olej - w dwóch identycznych, równolegle jeżdżacych vectrach o przebiegu ~225kkm od samego początku trzeba dolać ok półtora litra na 10.oookm (wymiana co 30kkm, co też jest in +) Zpalanie podałem takie jam mam w rzeczywistości, w trasie bowiem jeżdżę zdecydowanie szybciej niż w mieście. W moim samochodzie marzeń silnik może być taki sam.

Gdyby ktoś chciał, żebym jednym słowem opisał vectre B - powiedziałbym: komfortowa. Można caaaały dzień jeździć po mieście i nie wysiąść zmęczonym albo zrobić 1500km na strzał i wyjść bez bólu kręgosłupa, przypiąć narty i pośmigać. Fotele doskonale zaprojektowane, bardzo długie siedziska z przodu, świetnie wyprofilowane z tyłu trzymanie boczne bardzo dobre. Mam tu jeszcze regulację lędźwiową - działa. :) W moim aucie marzeń chciałbym mieć taki komfort jak tu.

Nadwozie i wnętrze z kolei opisałbym jednym słowem : ERGONOMICZNE. Wszystko jest tu intuicyjne. Jest jeden poważny dla mnie brak: brak regulacji położenia kierownicy przód-tył. Nadwozie (siedmioletnie) z zewnątrz ma poważną wadę: lubi go rdza. Nie ma dziur ale pajączki się pojawiają. Nadwozie mojego idealnego auta może być budą z vectry ale ocynkowaną.

Wentylacja doskonała!!!! Nawiewu na szybę przednią najbardziej mogą mi pozazdrościć właściciele aut VW Group, niezależnie od tego czy to fabia czy A8. Klimka (chłodziarka) działa szybko i mocno. Auto moich marzeń może mieć wentylację z vectry.

Widoczność bardzo dobra, w lusterkach bocznych średnia, co jest znaną cechą vectry.

Wszyscy mówią: chcesz mieć hopla - kop opla. W trakcie siedmioletniej eksploatacji zepsuł się jedynie sterownik ABSu (do polutowania we własnym zakresie) a elementy eksploatacyjne są nadspodziewanie żywotne.

Leszek