Opinia Opel Vectra 2.2 Y22DTR 16V 130KM (turbo diesel) sedan (limuzyna) 2001r., ocena użytkownika (zvn)

Opel Vectra 2001r. - opinia użytkownika

silnik: 2.2 Y22DTR 16V 130KM (turbo diesel)

data oceny: 2008-11-27

5,6 litra ON w trasie to najniższe odnotowane przeze mnie spalanie ( mowa o silniku 2,2 DTI ), natomiast w ruchu miejskim, w zimę, kiedy pokonywane dystanse krótkie są na tyle, że silnik nie zdąży się nagrzać do temperatury roboczej - nie przekroczyło 9 litrów. warto dodać, że mam fabrycznie założony system dogrzewania, który zasilany jest paliwem, włącza się automatycznie i wyłącza po osiągnięciu przez silnik temperatury 85 st.C - mogę stwierdzić, że w ruchu miejskim jest to litr paliwa na setkę, ale za to we wnętrzu kabiny momentalnie robi się ciepło.

Jego stan zewnętrzny nie zawsze odzwierciedla jego stan rzeczywisty. Ładnie utrzymane auto może być " zajechane " a poobijany egzemplarz, o który trzeba czasem zadbać pod kątem estetyki może być prawdziwą perełką. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na przebieg. Cudów nie ma, przebieg roczny w przypadku diesla sprowadzanego waha się w granicy 40 tyś. km rocznie, to mnożymy przez ilość lat od daty produkcji auta i mamy w miarę prawdziwy przebieg. Nikt nie kupuje diesla po to, by jeździć nim na zakupy więc jest mało prawdopodobne, że 7-mio letni samochód ma tylko 100 tyś km przebiegu, bo pochodzi od starszego i kulturalnego pana... Jeśli miałbym coś jeszcze zasugerować - obowiązkowa wizyta w serwisie Opla ale takim, który ma oplowski skaner TECH2, tylko taka diagnoza daje miarodajną wykładnię o kondycji silnika i podzespołów ( turbina, zaworki sterujące, przepływomierz, układ wtryskowy i podciśnieniowy ), bo naprawy nie są niestety najtańsze...

Jeździć, szanować, nie obijać lakieru, wymieniać płyny i olej we właściwym czasie, serwisować - Vectra z pewnością się za to pozytywnie odwdzięczy.

Bałem się Vectry B, chciałem początkowo Skodę Octavię, koniecznie a silnikiem diesla 110 KM. Wyszło tak, że kupiłem pewną pod każdym względem Vectrę z pierwszej ręki, była uszkodzona ale to lepsze wyjście niż kupowanie auta " bezwypadkowego ", tutaj wszystko było widoczne, zresztą uszkodzenia nie były duże. No i trafił mi się ten mocniejszy diesel - 25 KM w dieslu to przepaść. Teraz mam pewność, że taki dość przypadkowy wybór był jednak słuszny, jestem zadowolony z tego auta. No i ta piękna i jedyna w swoim rodzaju linia boczna, gdzie maska kończy się bocznymi lusterkami...

Przy sprawnych poszczególnych elementach zawieszenia ( zwłaszcza chodzi o tył i sławne " tuleje pływające ") trudno zarzucić Vectrze B coś złego pod tym kątem. Auto prowadzi się pewnie i precyzyjnie, układ hamulcowy bardzo wydajny, samochód czytelny.

Silnik bardzo żwawy ( 2,2 DTI ), elastyczny, ma swoje mankamenty ale ogólnie jest wart polecenia. Mógłby być nieco bardziej oszczędny zwłaszcza w ruchu miejskim. Osiągi i parametry trakcyjne są zadowalające.

Sztywne zawieszenie sprawia, że auto jest przewidywalne i precyzyjne w prowadzeniu, fotele przeciętne ale po wymianie kompletu na kubełkowe z wersji sport - wysuwane podnóżki ( półskóra ) - nie mam nic do zarzucenia. Auto wyciszone bardzo dobrze, nie dochodzą szumy z zewnątrz ani odgłosy pracy silnika.

Wszystko bez zarzutów, jedyna wada moim zdaniem to chowające się do środka ramiona pokrywy bagażnika, co jednak zmniejsza pojemność i " układność " bardzo dużego ( ponad 500 litrów ) bagażnika. Ergonomia, użyte materiały, wskaźniki czy przełączniki - wszystko w zasięgu ręki, na swoim miejscu. Przestrzeni z przodu jak w sam raz, z tyłu jest gorzej ale w momencie, kiedy są tam 3 osoby. W czwórkę jedzie się wygodnie.

System przewietrzania ( dmuchawa ma 9 poziomów ustawień ), klimatyzacja automatyczna ( klimatronik ) z funkcją odparowywania szyby czołowej bardzo wydajna. Ogrzewanie wnętrza, zwłaszcza z dodatkowym urządzeniem grzewczym jak w moim aucie jest rewelacyjne. Praktycznie po przejechaniu pierwszego kilometra z kanałów dmuchawy leci już ciepłe powietrze.

Początkowo miałem wrażenie, że lusterka mogłyby być nieco większe ale już się przyzwyczaiłem. Co za to mają powiedzieć posiadacze VW, gdzie prawe lusterko jest wyraźnie mniejsze od lewego ? VB ma jednakowe i to nie razi ani nie rozprasza... Bryła samochodu jest czytelna, pewnie można wyczuć samochód w jeździe parkingowej, łatwo dają się wyczuć skrajne punkty samochodu, co jest zwłaszcza przy parkowaniu jego mocnym atutem.

Nie miałem jeszcze żadnych problemów natury elektrycznej czy elektronicznej, nawet nie zanikły piksele w wyświetlaczu komputera co w Oplach jest bardzo częste. Elektronika silnika i jego sterowanie, ABS - nic złego tutaj się nie dzieje. Wadą są awarie układu SRS ( airbag ) ale to błędy konstrukcyjne. Wpadając w dziurę czy wyrwę w jezdni często dochodzi do zaświecania się kontrolki, która mówi o awarii tego układu. Wizyta w serwisie i wykasowanie tego błędu przywracają sprawność systemu.

Oprócz przeglądów, czyli wymiany oleju, płynów, klocków hamulcowych czy tarcz, sworzni wahaczy, końcówek drążków kierowniczych, tulejek pływających tylnego zawieszenia - nic innego nie było wymieniane, tylko rzeczy zużywające się podczas eksploatacji samochodu. Bogaty wybór części zamiennych, dostępność i relatywnie niska cena oraz dobra jakość zamienników są ważnym argumentem ZA w przypadku całkowitych kosztów związanych z użytkowaniem tego samochodu.

Negatywne spostrzeżenie dotyczy nie tyle Opla co wszystkich nowoczesnych turbodiesli, nowoczesnych w sensie, że sterowanych elektroniką. Niestety, bez odpowiedniego oprzyrządowania elektronicznego ( komputer, skaner, interfejs diagnostyczny ) - weryfikacja usterek silnika nie jest możliwa. Ponadto naprawa uszkodzeń silnikowych czy wymiana części sterowania samym silnikiem czy jego podzespołami jest droższa niż w przypadku silników benzynowych. Oszczędności wynikające z mniejszego apetytu na paliwo ( diesel ) wyrównują się w przypadku konieczności napraw silników diesla ( przepływomierze, wtryskiwacze, pompy wtryskowe, układy rozrządu i tak dalej ).

Bałem się Vectry, bo opinie krążące ogólnie o Oplu nie były optymistyczne zwłaszcza pod względem niezawodności. Jednak po ponad 3 letnim użytkowaniu tego samochodu absolutnie nie żałuję wyboru ani decyzji, która została podjęta bardzo szybko i w sumie dość przypadkowo. Gdybym ponownie znalazł się w takiej sytuacji postąpiłbym identycznie.