Opinia Opel Vectra B po liftingu 1.8 16V 115KM (benzyna) kombi 1999r., ocena użytkownika (9sj)

Opel Vectra B po liftingu 1999r. - opinia użytkownika

silnik: 1.8 16V 115KM (benzyna)

data oceny: 2008-05-31

Silnik jest niezłym kompromisem między osiągami a oszczędnością, w trasie można zejść do ok. 6 litrów (trzeba się mocno pilnować), przeciętnie 7 litrów, w mieście 9 do 10 (jak ktoś ma ciężką nogę).

Na to samo co zawsze, czyli czy nie jest po dzwonie.

Czyszczenie przepustnicy oraz elementów gumowych zawieszenia (koszt części ok. 40 PLN) co przegląd.

Każdemu, kto potrzebuje dość dużego i wygodnego samochodu, idealny na samochód rodzinny.

Z auta jestem bardzo zadowolony, nie sprawia prawie żadnych problemów, jest tani i w zakupie i w utrzymaniu. Prowadzi się nieźle, jest wygodny. Jedyne, czego mi brakuje, to automat (ale musiałby od razu być lepszy motor...).

Generalnie nie ma co zarzucić, zawieszenie dość trwałe, ósemka za prowadzenie tylko przez to, że jechałem ostatnio nową Hondą Civic i prowadziła się dużo lepiej (w Vectrze jest z tyłu belka skrętna, w Hondzie o ile się dobrze orientuję, jest zawieszenie niezależne), ale za to była znacznie mniej komfortowa.

Silnik wystarczający. Jedyny problem pojawia się po włączeniu klimatyzacji, mocy trochę ubywa. 7 za elastyczność z powodu kiepskiego momentu obrotowego do 2000 rpm (przez 16V), skrzynia jest długa, więc jeśli zwolnisz do 10kmh, to z dwójki trzeba go wyciągać na półsprzęgle.

Generalnie bardzo wygodny samochód, jedyny minus: mogłoby być trochę więcej miejsca na nogi z tyłu, poza tym we trójkę z tyłu nie jest zbyt wygodnie.

O przestrzeni już pisałem, bagażnik ustawny, po złożeniu kanapy podłoga niemal idealnie płaska. Co do możliwości aranżacji, to ogranicza się ona w zasadzie do wspomnianego złożenia kanapy. Jeśli chodzi o karoserię, to w mojej 9-letniej Vectrze nie ma śladu rdzy, nie była nigdy garażowana, więc zabezpieczenie antykorozyjne jest ok. Wcześniej miałem Vectrę z tego samego rocznika, która rdzewiała tu i tam, ale to wynik kolizji, a konkretnie kiepskiej naprawy. Wykonanie jest niezłe, nie jest to Mercedes, ale nie ma się za bardzo do czego przyczepić, ślady zużycia ograniczają się do nieznacznego wytarcia fotela kierowcy.

Zimą szybko się nagrzewa, klimatyzacja (w moim przypadku manualna) nie ma problemów nawet w największe upały.

Widoczność, jak to w starej konstrukcji bardzo dobra. Lusterka sprawiają wrażenie za małych, ale to tylko wrażenie.

Typowo dla Opla elektryka jest średnia, tzn. średnio raz w roku trzeba coś naprawić lub wymienić (u mnie ostatnio siłownik centralnego od klapki wlewu paliwa). No i oczywiście sławny wyświetlacz na desce (ten od zegarka, temperatury lub komputera, jak ktoś ma), który dosłownie w każdym Oplu (i ostatnio w Saabach) po pewnym czasie zaczyna się psuć (nie świecą niektóre piksele). Usterkę można usunąć za ok. 50 PLN.

Psują się bzdety i to niezbyt często, części dość tanie (poza ASO oczywiście) i łatwo dostępne. Ważne, żeby mieć mechanika, który wie jak Vectrze zrobić dobrze:), czyli co przegląd wyczyści przepustnicę (w 1.8 16V), powymienia gumki w zawieszeniu. to gwarantuje spokojną eksploatację i zadowolenie z auta.

Może nie zaskoczyło, bo ciężko to przeoczyć, ale z tyłu mogłoby być więcej miejsca.

Obiegowa opinia o Oplu okazała się w tym przypadku nieprawdziwa (wg mojego mechanika Astra I i II oraz Vectra B to najlepsze produkty Opla ostatnich lat).