Opinia Renault Clio Dynamique 1.2 75KM (benzyna) hatchback 2002r., ocena użytkownika (t4q)

Renault Clio Dynamique 2002r. - opinia użytkownika

data oceny: 2010-07-15

Warto wybrać model pięciodrzwiowy, z silnikiem o większej mocy (np. 75 KM), koniecznie z klimatyzacją. Co do oględzin przed zakupem, to dokonać takich, jak przy każdym innym samochodzie - może baczniej zwracając uwagę na zawieszenie.

Nie ma szczególnych wskazań - ot dbać, jak o każdy pojazd. Więcej uwagi można poświęcić omijaniu dziur :)

Auto prowadzi się przyzwoicie, jednak układ kierowniczy trafił mi się felerny - poszło łożysko w przekładni. Jest to jednak niezwykle rzadka usterka, co stwierdziłem po tym, iż nie łatwo dostać nową przekładnię, gdyż praktycznie się nie psują. Kręcenie "kółkiem" idzie lekko, ale przy parkowaniu trochę nakręcić się trzeba. Hamulce (z ABS) póki co mnie nie zawiodły.

Silnik w miarę elastyczny, nie ma klekotania i dobrze "słucha się" skrzyni biegów. Sama skrzynia ma nieco niepraktyczne rozwiązanie wstecznego biegu - wchodzi w to samo miejsce co jedynka tylko trzeba podciągnąć w górę specjalny pierścień pod gałką. To przy manewrowaniu np. na parkingu, kiedy w ciasnym miejscu trzeba kilka razy ruszać w przód i tył jest niewygodne. Poza tym kiedy zostawi się auto na biegu w tym położeniu, to nie ma się pewności, czy to jedynka czy wsteczny. Co do przyspieszenia, cóż cudów nie ma - mimo iż mam jedną z silniejszych wersji silnika (75 KM), autko zbiera się wolno.

Zawieszenie funkcjonuje poprawnie, nie jest zbyt miękkie, ale i nie odbija się na nierównościach. Z dociążeniem auto porusza się chyba nawet płynniej. Trzeba jednak zaznaczyć, że zawieszenie w Renault jest bardzo delikatne i nie lubi nierówności (miałem sporo kłopotów przez dziury na drogach). Ponieważ fotele w tym modelu są profilowane (kubełkowe) i przyjemnie obejmują boki siedzącego, to jazda jest nie tylko wygodna, ale wręcz przyjemna, szczególnie na zakrętach. Wyciszenie mogłoby by być lepsze, ale nie jest to głośny samochód.

Z przodu jest sporo miejsca, z tyłu wyraźnie gorzej, zwłaszcza jeśli chodzi o nogi pasażerów, bo szerokość i wysokość auta jest wystarczająca. Robiąc więcej miejsca z tyłu, kierowca skazany jest na pewien dyskomfort, zwłaszcza gdy ma 185 cm wzrostu, jak ja. Schowków mogłoby być więcej, a te na napoje są niewygodne (głęboko umieszczone pod radiem i klimatyzacją). Jakość materiałów nie budzi zastrzeżeń, nawet w tym kilkuletnim już aucie wszystko trzyma się na swoim miejscu, nie trzeszczy, nie pęka. Tylko kierownica, obszyta skórą, nie wygląda już najlepiej. Przełączniki wygodnie rozmieszczone, dodatkowo od radio-CD jest "pilot" przy kierownicy. Czytelność zegarów bez zastrzeżeń. Karoseria bardzo trwała, bo zrobiona z blachy ocynkowanej i korozja jeszcze się jej nie chwyciła. Co do możliwości aranżacji wnętrza, wiele nie można zdziałać - ot, tylna kanapa jest niesymetrycznie dzielona i każdą z części oparcia można złożyć lub wyjąć.

Wentylacja działa sprawnie, zwłaszcza dla siedzących z przodu. Ogrzewanie szybko podnosi temperaturę. Chłodzenie latem sprawuje się trochę gorzej, ale włączenie klimatyzacji załatwia problem - w ciągu minuty, góra dwóch, czuć przyjemne chłodzenie.

Widoczność do przodu jest bardzo dobra, a osoba wysoka (jak ja) bez trudu widzi maskę samochodu, co pomocne jest przy dojeżdżaniu do jakiejś przeszkody. Słupki, jak wszędzie ograniczają nieco widoczność i przy skręcaniu trzeba czasem trochę się przechylić, aby lepiej widzieć, co się dzieje na drodze. Widoczność do tyłu jest słabsza, okno jest mniejsze. Najgorzej jest w czasie deszczu lub śniegu, gdyż tylna wycieraczka obsługuje tylko środkową część szyby. Do lusterek nie mam zastrzeżeń. Boczne mają elektryczną regulację, co przy zmieniających się kierowcach ułatwia użytkowanie. Do tego lusterka mają niejednolitą powierzchnię, tzn. mają fragment obszaru delikatnie zniekształcony, przez co pokazują więcej niż całe płaskie.

Nie zauważyłem żadnych problemów z elektryką.

Trudno ocenić, czy kilka awarii, jakie mnie spotkały to specyfika auta, czy wina poprzedniego użytkownika - ale fakt, kilka napraw miało miejsce. Co do części, zwykle są łatwo dostępne. Oryginalne są drogie, zamienniki (często wykonane przez tych samych producentów, ale bez nalepki Renault) są wyraźnie tańsze, używane (np. na Allegro) można kupić jeszcze taniej. Przykład - przekładnia do kierownicy: w serwisie ok. 1700 zł, zamiennik (ten sam producent) ok. 700 zł, na aukcji internetowej dałem 150 zł + koszt przesyłki.

Trzeba jeździć ostrożnie po zniszczonych drogach, gdyż przednie zawieszenie jest delikatne.

Wbrew pozorom, mimo drobnych mankamentów, autem jeździ się bardzo przyjemnie.