Opinia Saab 9-5 2.3 2.3t Vector 185KM (benzyna) kombi 2004r., ocena użytkownika (25zn)

Saab 9-5 2004r. - opinia użytkownika

silnik: 2.3 2.3t Vector 185KM (benzyna)

data oceny: 2016-11-28

liczba wyświetleń: 1982

Biorąc pod uwagę moją ciężką prawą nogę, te wyniki i tak nie są złe na auto takiej klasy i wielkości.

- Czy ma historię dokładną - Czy właściciel stosował prawidłowy olej (Saab poleca 0W40). Jeżeli widzicie Januszy stosujących 5W40, uważajcie. Jeśli widzicie 10W40, uciekajcie! - Przeszłość powypadkowa: egzemplarze, które rdzewieją zazwyczaj mają przeszłość powypadkową i zostały naprawione na chybił trafił.

Jeżeli zapala się kontrolka "check engine" to może być albo zapłon (tego nie miałem) albo początki problemów z turbosprężarką.

Jak najbardziej, pod warunkiem kupna z silnikiem typowo Saabowskim (2.0 lub najszczególniej 2.3). Unikajcie jak ognia 3.0 V6 oraz 3.0 TiD. Za mniejsze pieniądze niż BMW, Merca lub Audi można dostać auto które jest tak samo luksusowe, mniej rdzewiej

Zalety: - Nie zżera ani kropli oleju. Odzwyczaiłem się wręcz od sprawdzania oleju przy tym aucie! Oczywiście stosuję wyłącznie olej 0W40, wymieniam co 10.000km - Obszerne wnętrze. Dużo miejsca pod nogami i dla pasażerów. - Szybko grzeje zimą i szybko działa klima latem. - Super oświetlenie. Z tym ksenonami człowiek jeździ w nocy jak w ciągu dnia! - Super się trzyma szosy - Znakomity kufer, z "podwójnym dnem". - Zarówno w Polsce jak i na Litwie łatwy dostęp do części oryginalnych używanych bądź dobrej jakości stosunkowo niedrogich. Jeżeli mieszkasz np.we Francji czy w Belgii z tym już gorzej. Wady: - Delikatna i nudna turbosprężarka w wersji LPT (185KM) - Panel od klimy lubi się pikselizować :D Lepiej zregenerować. - Za mało schowków. - Zamki na klapę: czujniki światła lubią się psuć. Wtedy trzeba wymienić cały zamek. - Nie jest tak dobrze wyciszony jak poprzednik (Saab 9000)

Auto znakomicie się trzyma szosy. Prowadzenie auta oceniłem na "9" zamiast "10" tylko dlatego że ... tych 185KM nie do końca czuć jak się nie patrzy na licznik. Z parkowaniem jest O.K.jak na auto takiej wielkości - dobry promień skrętu.

To nie jest 9000 2.3 Turbo 200KM który chodzi jak rakieta, i w tym aucie dopiero zorientujesz się iż jedziesz szybko jak rzucisz okiem na prędkościomierz :D Przyspieszenie takie bardzo "linijne", a nie brutalne

Nie jest aż tak dobrze wyciszony jak 9000 i miejsca z tylu, choć sporo go jest - nie jest aż tyle co w 9000. Ogólnie zawieszenie moje jest stosunkowo twarde w porównaniu do Saaba 9000 bo jest obniżone. Niemniej, pozostaje znacznie miększe niż w Zafirze OPC lub w Hondzie Civic "UFO".

Jedynym mankamentem to to, iż mogłoby być więcej schowków w kabinie. Ogromnym plusem jest otwierany uchwyt na kubki! :)

Zimą dość szybko zaczyna grzać, co sprawia iż brak podgrzewania foteli szybko przestaje być uciążliwe. Niemniej, w trybie "recyklingu", w korku, źle schodzi para z szyb bocznych.

Nie mogę narzekać na widoczność w tym aucie, tym bardziej z przodu z takimi ksenonami!

Jedynym mankamentem to piksele na panelu klimy. Można go zregenerować, ale mi się trafiła okazja - nówka za dobrą cenę :)

Niestety niskociśnieniowa turbosprężarka jest najmniej trwała. Jeżeli stać Cię na to, to kup wersję 220KM lub Aero.

Delikatna turbosprężarka jak na Saaba, tylny zamek od klapy (wspólna choroba z poprzednikiem, 9000), gorsze wyciszenie niż w poprzedniku (9000), filtr powietrza wymieniany od spodu (trzeba podnieść auta)

Wiele rzeczy mnie zaskoczyło pozytywnie. Komfort jazdy - jazda na trasie Paryż-Wilno była mniej męcząca niż moim poprzednim autem (Zafirą OPC). Super oświetlenie, zero oleju spala, pozycja za kierownicą i komfort, jazda na stosunkowo niskich obrotach przy prędkości 230km/h (4900 obr./min., kiedy moje poprzednie auto przy tej samej prędkości już miało 6000obr./min. na karku) co sprawia że nawet przy takiej prędkości silnika nie zarżniesz.

GROBIN