Opinia Saab 9000 CSE 2.3 2.3 Turbo 200KM (benzyna) hatchback 1996r., ocena użytkownika (25zp)

Saab 9000 CSE 1996r. - opinia użytkownika

silnik: 2.3 2.3 Turbo 200KM (benzyna)

wyposażenie: ABS,Kontrola trakcji

data oceny: 2016-11-28

Ze względu na długi 5.bieg, brutalne przyspieszenie i moc dostępną już od najniższych obrotów, nie musisz piłować auta by go doprowadzić do sensownej prędkości - nawet przy mojej ciężkiej prawej nodze. To sprawia, że spalanie na autostradzie jest niskie (na trasie można nawet zejść poniżej 7L/100km!!!). W mieście niestety dość sporo spala. Chociaż to paliwo nie jest na to auto niewskazane, jadąc na Zachodzie unikajcie tankowania benzyny 95 E-10, bo i tak wysokie spalanie w mieście wzrośnie o 3L/100km!!!

Jeżeli zawsze olej był wymieniany jak należy (W rodzinie stosujemy 5W40 i wymieniamy co 10.000km) nie powinno być problemów z silnikiem. Bywają egzemplarze mające 300.000-450.000km! Bardzo zwróćcie uwagę na stan skrzyni biegów. Najbardziej delikatna jest ta od 2.3 Turbo 200KM, z długim 4.biegiem (Aero 225KM ma krótszy 4.bieg). Jeżeli zauważycie, że trudno włączyć 4.bieg to negocjujcie cenę w dół. Kilkakrotnie słyszałem, że dobrze współpracują z gazem, choć najlepiej w tym przypadku mieć wolnossący. Nie wiem czy to prawda, wolę dla pewności kupić bez gazu. Natomiast wiem - przynajmniej we Francji - że niektóre 9000 2.0 miały fabryczne instalacje LPG.

1) Typową przypadłością to zamek tylnej klapy. Aż 2x musiałem go wymienić! 2) Trzeba też uważać na to, czy światła mijania gasną po wyłączeniu auta i włączaniu alarmu. 3) Przy otwieraniu szyby od strony kierowcy, ta bardzo lubi się skrzywić. Niestety typowa choroba 9000. Należy wtedy ją wyprostować i zamknąć okno. 4) Jeżeli poczujecie w środku zapach płynu chłodniczego oraz zauważycie, że jest mokro pod nogami kierowcy i pasażera, to sprawdźcie czy dobrze działa ogrzewanie i klima. W przeciwnym razie, najprawdopodobniej padł kondensator. Sama część nie jest zbyt droga, ale naprawa zajmuje dość sporo czasu.

Zdecydowanie polecam to auto osobom poszukujące nietuzinkowego youngtimera lub potencjalnego youngtimera, a zarazem lubiące podróżować w komfortowych warunkach o każdej porze roku. Szybkie działanie klimy/ogrzewania, wysokiej jakości oświetlenie

To auto w rodzinie jest już od 17 lat. Nadal jeździ jak rakieta! Nie ma rdzy, nie spala ani kropli oleju dotychczas! Turbosprężarka i zawieszenie dotychczas są oryginalne, zero rdzy. Doskonałe do jazdy w długie trasy pod wieloma względami (cicho, stosunkowo niskie spalanie, wygodnie, obecność wskazówek monitorowania chwilowego spalania - bardzo rzadkie w tamtych czasach i nawet niezbyt częste dziś). Gorzej sprawa się prezentuje z jazdą po mieście (kiepski promień skrętu, długość i szerokość auta delikatnie mówiąc pasują bardziej do miast Teksasu niż do europejskich - szczególnie np.do Paryża czy do Londyn). Nigdy nie zapomnę jak tata kupił to auto (wcześniej mieliśmy Audi). Wydawał mi się brzydki i zapytałem tatę co go odbiło. Zrozumiałem dopiero jak usiadłem za kierownicą tego Saabolotu :D

Dobrze się trzyma szosy, chociaż jest stosunkowo wysoko zawieszony. Jedynym mankamentem, który ma istotny wpływ w sytuacjach zawracania bądź ciasnego parkowania (a często mi się to zdarzało np.w Paryżu) to jest kiepski promień skrętu. Trzeba bardzo dużo kręcić kierownicą by się koła odpowiednio kręciły, a do tego nie zawracają tak szybko.

To auto ma już 20 lat a nadal chodzi dosłownie jak rakieta! Niejeden raz zawstydziłem użytkowników BMW, Audi lub Mercedesów! Co do skrzyni biegów: w tej wersji 200KM niestety nie była ona trwała choć chodziła bardzo cicho. Zepsuła się gdy auto miało 170.000km i zamiast wyremontować wymieniliśmy na używaną od wersji Aero. Różnica: krótszy 4.bieg, lecz identycznie długi 5.bieg. Ta długość 5.biegu sprawia, że jak na auto takich rozmiarów i z takim silnikiem spalanie na autostradzie jest śmiesznie niskie. Ponadto przy prędkości 230km/h silnik chodzi na zaledwie 4700obr./min! Nie zarżniesz go i nie spalisz nie wiadomo ile benzyny. W mieście niestety o wiele gorzej.

Bardzo dobrze wyciszony samochód, do tego stopnia iż zawstydza wielu BMW, Audi, Mercedesów, i również ... nowszych Saabów z podobnymi silnikami(9-5). Dobrze się trzyma szosy. Niemniej, nie tak dobrze jak 9-5 po lifcie. W ogóle nie czuć nierówności na drodze! Jazda po nieasfaltowanych drogach nie stanowi większego problemu ze względu na stosunkowo wysokie zawieszenie, ale uważajcie - przez brak ESP możecie ugrząźć w błocie.

Zero rdzy. Co do wnętrza, fotele wygodne (choć mam jeszcze wygodniejsze w 9-5). Jedynym mankamentem to brak schowka w desce rozdzielczej. Za to, w przeciwieństwie do następcy (9-5), Saab 9000 ma dość spore schowki w drzwiach.

Szybko grzeje zimą, szybko chłodzi w lecie. Nawet po 20 latach!

Widoczność do przodu jest bardzo dobra w dzień i w nocy - bardzo dobrze świecą te halogeny. Do tyłu o wiele gorzej - jest spory obszar karoserii bez okna. Co do widoczności w lusterkach, nie narzekam. Za dużo martwych kątów nie ma. Widziałem znacznie gorsze przypadki (Audi, VW...), choć i lepsze (Saab 9-5, Opel Zafira A)

Kaseta zapłonowa jest oryginalna! Nigdy w ciągu 20 lat nie została wymieniona! W wieku 20 lat padła za to pompa paliwowa, ale w tym nic nie widzę nienormalnego. W takim wieku miała prawo. Została wymieniona i teraz znów chodzi jak rakieta! Lubią paść też przekaźniki od świateł (konsekwencją tego jest dalsze świecenie choć dawno człowiek odszedł od auta co może skutkować wyczerpaniem akumulatora).

Jeżeli mieszkasz w Polsce bądź na Litwie, stosunkowo łatwo znajdziesz części używane bądź dobrej jakości niezbyt drogo. Gorzej jeśli mieszkasz we Francji lub w Belgii. Duża naprawa w tych krajach może skutkować tym, iż bardziej Ci się opłaci na lawecie do Polski przywieźć to auto i go naprawić niż to zrobić na miejscu.

- Brak ESP, nawet wyłączanego. Nie wiem czy w innych wersjach istniały, ale tutaj by się przydał bo 200KM na przednie koła to nie każdy potrafi opanować jeżdżąc ostro. - Promień skrętu bardzo kiepski. To źle wpływa na parkowanie i zawracanie. - Nietrwały zamek tylnej klapy (2x wymieniany!)

Wiele rzeczy mnie pozytywnie zaskoczyły (i zaskakują nadal) w tym aucie: - Niskie spalanie na trasie - Bardzo solidne zderzaki (ktoś nie daj Boże Cię uderzy to jego auto ucierpi mocno kiedy Twoje potrafi pozostać niewzruszone) - Super oświetlenie - Brutalne przyspieszenie - Bardzo cicho nawet przy wysokich prędkościach (230km/h) na niemieckich autostradach - Bardzo trwałe zawieszenie, doskonale tłumiące nierówności - Bardzo trwały silnik, które nie spala w ogóle oleju - Praktyczność wnętrza lepsza niż w następcy (9-5) - Wskazówki dot.chwilowego spalania (nie ma tego w następcy 9-5) - Wielu rzeczy można samemu naprawić!

GROBIN