Opinia Seat Cordoba 1.4 16V 75KM (benzyna) sedan (limuzyna) 2003r., ocena użytkownika (gb1)

Seat Cordoba 2003r. - opinia użytkownika

silnik: 1.4 16V 75KM (benzyna)

wyposażenie: ABS

data oceny: 2009-05-15

Na długiej trasie przy jednostajnej spokojnej jeździe (90-100 km/h) spala poniżej 6l/100km. Na mieście też przy "normalnej" jeździe (bez zrywów czy ścigania golfów) można zmieścić się poniżej 8l. Ogólnie auto bardzo ekonomiczne.

czy był regularnie serwisowany

nie ma nic takiego na co warto byłoby zwracać uwagę

ZALETY: ekonomiczność, w miarę dobra dynamika jazdy, tanie koszty utrzymania, duży bagażnik, ciekaty wygląd i stylistyka. WADY: za mało miejsca z tyłu

Jeśli chodzi o trzymanie się nawierzchni, to Seat Cordoba jest świetny - nieważne na jakiej nawierzchni. Układ kierowniczy i wspomaganie działają bardzo dobrze. Broblemem przez pierwszy okres jazdy może być nieco twardawe zawieszenie ale kwestia przyzwyczajenia. Po wewnym czasie nawet się nie zauważa jak wiedzie się na "leżącego policjanta":). Poza tym mimo iż twarde zawieszenie, to muszę powiedzieć, że wytrzymałe a to jest jednak ważniejsze.

Silnik 1.4 nie jest może powalający ale 16V robi swoje. Moc jest wystarczająca. Po mieście jest dość dynamiczny. W trasie 200 km nie ma szans zrobić - ale to przecież nie Maseratti (najważniejsze że ekonomiczny silnik) - maksymalnie 175 da rade.

Tak jak napisałem wcześniej. Seat Cordoba z tego rocznika ma twarde zawieszenie, co da się odczuć np. na wrocławskich "kocich łbach" cz nierównościach, które sa nieodzownym elementem krajowych tras. Zawieszenie to jest jednak bardzo wytrzymałe i można bujać się na trasie Lublin-Wrocław średnio razy na 3 miesiące przez okres 5 lat i nie powinno być awarii:). Z przodu jest dużo miejsca, ale jak ktoś ma 1.85 wzrostu i więcej to musi odsunąć nieco fotele do tyłu, a wówczas pasażer ma nieco ciaśniej. Jazda z kompletem pasażerów ma dłuższych trasach może być męcząca dla tych z tyłu. Wyciszenie jest dobre.

Tak jak pisałem z przodu miejsca jest pod dostatkiem, ale jak kierowca to kawał byka i musi nieco odsunąć fotele to pasażerowie z tyłu mają już ciasno. Bagażnik jest bardzo pojemny. Jeśli chodzi o materiał wykończeń to raczej plus. łatwo można wszystko wyczyścić i jest jak nowe. Części najbardziej narażone na działanie czyli rączka skrzyni biegów, kierunkowskaz itp. po jakimś czasie mogą ulec przetarciu i zmianie barwy. Dużym plusem jest natomiast karoseria. Moje auto nie było garażowane i stało lato-ziam na parkingu i ŻADNYCH oznak rdzy.

Miałem model bez "klimy" więc musiał mi wystarczeć tradycyjny nawiew. Każdy wie jak się jeździ autem bez klimy w 30 stopniowym upale na długich trasach. Plusem jest to że dość szybko rozmraża szyby w czasie zimy.

Widoczność jest bardzo dobra. Trochę problemów może sprawiać na początki widoczność z tyłu ale to kwestia przyzwyczajenia i wprawy. Po jakimś czasie jazdy nie ma już problemów.

Już pisałem, ze mój Seat nie był garażowany. Stał w zimie, w lecie, w słońcu i w deszcu na parkingi i nie dość, że żadnych oznak rdzy, to również NIGDY nie było żadnego zwarcia w układzie elektrycznym czy elektronicznym - przez bitych 6 lat od momentu zakupu. Po 4 latach wyczerpała się bateria w kluczykach i 2 razy zmieniałem żarówkę w lampie z przodu :)

Auto ogólnie bezawaryjna. A biorąc pod uwagę rodzime drogi, to "Panie i Panowie, klękajcie narody"

Jakub Cholewa