Opinia Seat Toledo Magnus 1.9 TDI 110KM (olej napędowy) hatchback 1998r., ocena użytkownika (c16)

Seat Toledo Magnus 1998r. - opinia użytkownika

silnik: 1.9 TDI 110KM (olej napędowy)

data oceny: 2008-08-13

Spalanie jak dla mnie rewelacja. Kiedyś udało mi się zejść do 3.7 l/100km! Z reguły jednak przy jeździe 90-110 km/h spalanie wynosi 4.0-4.2 l/100. Pod tym względem silnik jest naprawdę super.

Auto jak każde inne. Są pewne elementy, których nie da się sprawdzić na giełdzie czy w domu u sprzedającego (np. obejrzeć dokładnie samochód od spodu). Jest oczywiście rozwiązanie - wjazd na ścieżkę diagnostyczną, ale to dodatkowy koszt.

Jeśli chcesz, aby turbina długo pracowała bezawaryjnie nie wyłączaj silnika od razu po długiej i forsownej jeździe. Odczekaj chwilę (1 minutę) i zostaw silnik niech sobie "pochodzi", a wtedy olej trochę schłodzi i nasmaruje turbinkę. Druga sprawa: dopóki silnik się trochę nie rozgrzeje nie wciskaj gazu "do deski" - delikatnie traktuj pedał gazu przyz zimnym silniku a twoje turbo będzie działało bezawaryjnie przez długi czas.

Każdemu, kto szuka niedrogiego (w porównaniu np. do aut spod znaku VW), dynamicznego i mało palącego, wygodnego autka z ogromnym kufrem.

Za całokształt wystawiłbym bardzo pozytywna ocenę. Oczywiście po 10-letnim samochodzie nie można sie spodziewać, że będzie się sprawował tak jak nowe auto i trzeba się liczyć z tym, że coś może się popsuć. Ale póki co nie jest źle.

Autko - w moim subiektywnym odczuciu - trzyma się jezdni całkiem nieźle. Mam założone opony 195/50 R 15 i jest ok. Zawieszenie nie jest przesadnie twarde, chociaż kilkadziesiąt tysięcy przejechało i być może to jest przyczyną tego, że przez rok użytkowania na naszych polskich dziurach zdarzyło mu się 2 razy dobić przód. Aczkolwiek sprawność amortyzatorów w moim autku to 80% przód i 60% tył. Komfort jazdy na dobrym poziomie. Układ kierowniczy jak dla mnie na postoju wspomagany z odpowiednią siłą. Podczas jazdy przydałoby się mniej wspomagania, żeby lepiej "czuć" dokąd auto jedzie. Parkowanie do bani przez bardzo szeroki tylny słupek i wysoko umieszczoną klapę bagażnika ze spoilerem. Zapowiada się także, że w aucie będę musiał niedługo wymienić tuleje tylnej belki bo na przeglądzie mechanik stwierdził, że w około połowie są już zużyte. Coś się zaczyna także dziać z kolumną kierowniczą, bo dostała lekkiego luzu i perzy kręceniu kierownicą wydaję dziwne odgłosy (tak jakby przytłumione skrzypienie). No ale pojeździmy - zobaczymy.

Autko przyśpiesza bardzo dobrze. Jeszcze w żadnej sytuacji nie zabrakło mi mocy. Silnik pozwala na bezstresowe wyprzedzanie. Trzeba uważać na mokrej nawierzchni, nie wspominając o koleinach, gdzie zalega woda, bo czasem kółka lubią zerwać przyczepność. Elastyczność silnika jak dla mnie bardzo dobra. Trochę gorzej z kulturą pracy. No ale w końcu silniki TDI grupy VW są znane z mało kulturalnej pracy. Silnik raczej zgrany ze skrzynią biegów. Od jakiegoś czasu zaczęła mi haczyć, zwłaszcza przy wrzucaniu wstecznego biegu. Po wymianie oleju w skrzyni na syntetyczny MOBIL 75W90 jej praca stała się lżejsza i już nic nie haczy - pracuje tak jak powinna. Co ciekawe weszło do niej tylko 1,5 litra oleju.

Komfort jazdy ogólnie na dobrym poziomie. Trochę głośno w środku, ale czego spodziewać się po dieslu o pojemności 1.9, którego konstrukcja pochodzi z początku lat 90-tych XX wieku. Osobiście lubię ciszę we wnętrzu, jednak wysoki poziom głośności rekompensuje małe spalanie i zapas mocy. Fotele jak dla mnie bardzo wygodne. Szkoda, że zagłówki mają tylko regulację góra dół.

Ilość miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu wystarczająca. Ergonomia - jak na mój gust - może być: wszystkie przełączniki dostępne z miejsca kierowcy, zegary czytelne. Autko posiada ogromny bagażnik: każdy kto do niego zajrzy kiwa tylko głową ze zdziwienia, że tyle sie do niego mieści. Jego pojemność to dużo ponad 500 litrów co na tamte czasy (lata 1992-1998) jest bardzo dobrym wynikiem. Niewielki minus za zabezpieczenie antykorozyjne: być może mój samochodzik był klepany metodą podwórkową przez domorosłych lakierników (wiele na to wskazuje) i stąd pojawiają się ogniska korozji na rantach nadkoli.

Wydajność ogrzewania ok. Klimatyzacja u mnie działa ok - mam suche plecki podczas długiego weekendowego wyjazdu w słoneczny dzień,. Chociaż wnętrze samochodu nagrzewa się momentalnie od słońca.

Widoczność do przodu i na boki jest ok. Jeśli chodzi o widoczność do tyłu - cieniutko...

Z elektryką jest czasami kłopot: u mnie np. bardzo często nie działają przyciski otwierania szyb. Trzeba kilkanaście razy popróbować, nacisnąć przycisk w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem. To jest akurat dla mnie bardzo irytujące. Poza tym zbyt dużo elektroniki w samochodzie nie ma co jest oczywiście z jednej strony na korzyść (mniej skomplikowane naprawy).

Troszkę zaczyna lecieć olej na uszczelce miski olejowej. Lewa półoś też wygląda na trochę zmęczoną bo na łączeniu ze skrzynią biegów jest "spocona". Jeśli chodzi o koszty napraw to można kupić zarówno części tańsze jak i drogie oryginały. Także jeśli chodzi o tę kwestię jest jak z każdym innym używanym samochodem.

W moim przypadku rdzewiejące nadwozie.

Dodałbym, że oprócz napędu także nieiwelkie spalanie.