Opinia Seat Toledo 1.9 Sdi 75KM (olej napędowy) sedan (limuzyna) 1993r., ocena użytkownika (241a)

Seat Toledo 1993r. - opinia użytkownika

silnik: 1.9 Sdi 75KM (olej napędowy)

data oceny: 2013-06-20

Silnik solidny z niskim zapotrzebowaniem na paliwo. W mieście jednak ok. 6 l/100km ale za to na trasie -przy spokojnej jeździe mój najlepszy wynik to 4,2 l. Przy wyprzedzaniu max 110 km/h a cała trasa (ok 2 tys km) z prędkościa 90km/h. Tankowałem już gdzie tylko się dało/z wyłączeniem oleju po smażeniu frytek rzecz jasna)-silnik odpalał i jechał. Ukraińskie paliwo lałem bez obaw, a silnik nawet odrobinę żywszy był pod nogą. Zaleta tej jednostki jest długowieczność i bezawaryjność. Starzeje się z moi Seatem, i jest już jak członek rodziny, dbamy o siebie nawzajem i możemy na sobie polegać.

W tej chwili i czasie to polecam początkującym kierowcom- auto tanie w zakupie ale nadal można trafić niezajeżdżone egzemplarze.

Autko w/g mnie idealne dla 3 osobowej rodziny, wygodne i wszechstronne. Silnik 1,9 Sdi - to demon długowieczności. Doskonała konstrukcja. Za dbałośc oraz wymianę tego co potrzeba i kiedy potrzeba -Seat Toledo I generacji, odpłaca na 100% niezawodnością.

Autko jeździło po krajowych drogach lecz będąc już "w sile wieku" zaliczało regularnie trasy ukraińskie-to dopiero poligon doświadczalny :)zatem liczne wymiany końcówek drążków czy sinenbloki to normalka, ale nic sie nie wygięło, złamało itp. Doskonały promień skrętu, dlatego wszędzie wlezie, mimo swoich wymiarów.

Coż wymagać od wolnossącego dieselka, to nie rajdowe autko, ale...zadziwiająco żywotna jednostka napędowa- i mimo tych 400 tys. km pracuje "na dotyk" z ochotą i animuszem potrafi lekko wcinąc w fotel.Oleju zużywa 0,25 l/ 10 tys km. 17 lat-a tylko raz uszczelka pod głowicą/strzeliła/ oraz dziurka w nagrzewnicy. Ta ostatnia usterka, stała się w korku, w centrum miasta-nie miałem jak zjechać na pobocze, temp.silnika doszła już do zenitu-albowiem płyn chłodzący cieniutkim strumykiem wcześniej wyleciał w dywaniki po stronie pasażera. Silnik po wychłodzeniu, naprawie nagrzewnicy-odpalił bez zająknięcia -nie wykazując żadnych ubocznych skutków tego przegrzania.

Autko przestronne, mam na myśli także bagażnik /rekordowo zabrałem trzy kpl. rodzinnych bagaży na zimowisko/Nie sprawia problemów przy długich trasach, w miarę wygodnie i komfortowo. Komplet pasażerów i bagażu-jak chyba w każdym aucie , jest odrobine uciążliwy ale da się wytrzymac. Powyżej 130 km/h staję się głośny, ale ja osobiście lubię ten pomruk dieselka.

Bagaznik w tym modelu zawsze wprawiał w zachwyt moich znajomych, tylna klapa otwiera sie wysoko ujawniając prawdziwa "smoczą jamę"w której można zmieścić naprawdę wszystko. po złożeniu tylnego siedzenia/kanapy/przewoziłem wersalkę, lodówke i nawet złożony rajsbret kreślarski.Obsługa wszystkich elementów wnętrza bezproblemowa, intuicyjna -a wszystkie potrzebne rączki, gałki ...na miejscu.

Nawiewy teoretycznie bez zarzutu ale....niezbyt precyzyjnie wysuczaja przednia szybę/zbyt wolno ten proces sie odbywa, to samo można powiedzieć o ogrzewaniu. Zimą nie wystarcza 3 km przejechane żeby zdecydowanie odczuć ciepło w aucie/sprawdzony termostat i wszelkie elementy nagrzewania/.

Bez specjalnych uwag. Siedzi się wysoko zatem i widocznośc bardzo dobra. Ja osobiście korzystam z dużego lusterka sferycznego założonego na oryginalne lusterko tylne-tak mam od lat.Lusterka boczne swobodnie daja sie regulować w szerokim zakresie zatem manewrowanie/cofanie/ nie nastrecza trudniości.

Ten model nie posiada elektroniki/w tym obecnym znaczeniu/ silnik 1,9 Sdi, zasilany jest tylko jednym kabelkiem/zawor pompy wtryskowej/ zatem nie ma się co popsuć, a jeśli już kabelek sie np. przetrze-wymiana to 5 min. i po starchu.Kiedyś w trasie nagle zgasł silnik-bez żadnej widocznej przyczyny-pokrótkiej diagnostyce w szcerym polu-okazało się że na tym jedynym kabelku nie ma 12V. Do naprawy posłużył kawałek awykłego przewodu, znaleziony w rowie-który połączyłem bezpośrednio (+) akumulatora i zacisk zaworu pompy.Dalsze 270 km przejechałem już bez niespodzianek.

Autko naprawde nigdy mnie totalnie nie zawiodło!!!! przeglądy co 10 tys.wymiana wszystkich filtrów olei itp. Blacha już się sypie, ale mechanicznie nadal żwawe autko (przeglądy spokojnie zaliczam),

Zbyt szybko pojawia się korozja.

waldemar