Opinia Toyota RAV-4 Sol 2.2 D4D 136KM (olej napędowy) terenowy 2007r., ocena użytkownika (msf)

Toyota RAV-4 Sol 2007r. - opinia użytkownika

nadwozie: terenowy

silnik: 2.2 D4D 136KM (olej napędowy)

data oceny: 2010-01-03

Przy bardzo delikatnej jeździe można powyższe wartości obniżyć nawet o ok. 1 litr.

Co 10.000 km trzeba dolać litr oleju, jak to w silniku z turbiną, pamiętać po jeździe, ze turbina powinna się schłodzić. Delikatnie jeździć na zimnym silniku.

Polecam ten samochód wszystkim, którzy lubią dużo przestrzeni wewnątrz, nie przeszkadza im twarde zawieszenie i słabe wyciszenie silnika oraz dynamiczną jazdę przy bardzo rozsądnym spalaniu - wyłącznie diesel.

Bardzo solidne auto, zwraca uwagę poradzi sobie poza asfaltem (tylko bez przesady), wygodne wnętrze, pierwszy samochód, który nie znudził mi się po dwu latach. Cały czas cieszę sie, że mogę nim jeździć.

Twarde zawieszenie, bardzo pewne prowadzenie i czucie drogi zarówno na asfalcie jak i na szutrach. W cięzszym terenie słabo to wygląda ale po piachu i błocie potrafi przejechać. Super elektronika odpowiadająca za napęd, zakopany w piachu po 2 minutach potrafi sam wyjechać - byłem mocno zdziwiony.

Silnik bierze olej ok. 1 litr na 10.000km ale przy turbo dieslu to w sumie normalne. Silnik wzmocniony do 155 Hp i 350 Nm. Po tym zabiegu spisuje się genialnie, super elastyczny ponadprzeciętnie przyspiesza na każdym biegu, wcześniej było ok ale bez rewelacji. Specyficzne sprzęgło, można sie przyzwyczaić.

Twarde zawieszenie, odczuwa się nierówności ale w końcu to SUV a nie limuzyna. Wnętrze jest dość głośne ale mam wrażenie, że to celowy zabieg producenta - w końcu to pseudo terenówka. Fotele przednie wygodne, tylne dość twarde ale jadąc w długą trasę w 4 osoby jest dość dużo miejsca z tyłu, szczególnie na nogi, więc można sobie znaleźć wygodną pozycję. Samochód świetnie sprawdza się na długich trasach (np. do Chorwacji na jacht, czy w alpy na narty).

Jak już wspominałem z tyłu dużo miejsca, z przdu trochę gorzej ale za to fotele wygodniejsze. Liczba schowkó wystarczająca, plastiki po dwóch latach bedą wymienione w ramach gwarancji - powycierały się, odpryski ozdobnych wykończeń. Brak jakichkolwiek oznak rdzy, zegary i obsługa konsoli wzorcowa. Na kempingu przerobiłem go na kempera, po złożeniu tylnich siedzeń (na płasko) i przesunięciu przednich do srodka wchodzi materac 190x140 a drzwi tylne i bagażnikowe robiły za wejście (szkoda, że bagażnikowe nie mają klamki od środka - niezła zabawa i fajnie się spało.

Klima, wentylacja i ogrzewanie działa bez zarzutu.

Nie znam SUVa z lepszą widocznością z miejsca kierowcy.

Brak jakichkolwiek problemów, wszystko działa bez zarzutu.

Nic sie nie psuje. Jeszcze działa gwarancja.

Aczkolwiek, lubiący komfort na pewno przyczepiliby się do twardego małokomfortowego zawieszenie i wyciszenia silnika, ale ja to biorę jakim jest, reszta zalet przyćmiewa te drobnostki.

Całokształt - bardzo dobrze zaprojektowany pojazd.