Opinia Volkswagen Sharan comfortline 1.9 tdi 115KM (olej napędowy) van 2002r., ocena użytkownika (pfw)

Volkswagen Sharan comfortline 2002r. - opinia użytkownika

nadwozie: van

silnik: 1.9 tdi 115KM (olej napędowy)

data oceny: 2010-02-18

Na trasie przy mądrej jeździe możemy liczyć przy tym silniku nawet na wynik poniżej 5 litrów. Mnie się udało uzyskać 4,7.

Jak przy każdym samochodzie na oryginalność przebiegu, czy nie ma niepokojących stuków na przegubach.

Na rzetelną wymianę oleju i innych płynów eksploatacyjnych.

Z samochodu jestem bardzo zadowolony i mogę go polecić osobom, które od jazdy agresywnej i z piskiem opon spod świateł, wolą stateczną jazdę z rodziną na dłuższe wypady, które cenią komfort i bezpieczeństwo. Nigdy się jeszcze tak nie zdarzyło, żebym został nagle czymś niemile zaskoczony przez to autko.

Auto prowadzi się bardzo wygodnie, sztywno, dzięki czemu nie układa się na zakrętach. U mnie czuć lekkie drgania kierownicy, ale to może być spowodowane jakością naszych dróg. Wspomagania działa tak jak powinno - lekko się kręci kierownicą, ale czuć cały czas, że to my mamy pełną kontrolę. Hamulce nigdy mnie jeszcze nie zawiodły i udało mi się zawsze zatrzymać na czas. Jedyny mankament tego samochodu to średnica zawracania i trzeba się nie raz nagimnastykować, żeby zaparkować na ciasnym parkingu.

Silnik pracuje z lekkim klekotem, ale do zniesienia dla ucha. Skrzynia biegu na zimnym lekko haczy, ale podobno Sharany tak mają. Co do przyspieszenia, to mogłoby być lepiej, ale trzeba pamiętać, że przy prawie 2t. 115 koników to niewiele, choć jak się go dobrze nakręci na obrotach to może być. No cóż to nie rajdówka, a vanik do rodzinnych wyjazdów.

Resorowanie przy komplecie pasażerów jak i przy jeździe samemu jest wystarczające, choć nie takie jak np. we francuzach. Fotele są wygodne, choć jak dla mnie szkoda, że nie mają lepszego trzymania bocznego jak i wyprofilowania w odcinku lędźwiowym. Mimo tych uwag samochodem jedzie się wygodnie nawet przy dużych odległościach. Plusem przednich foteli są na pewno podłokietniki i możliwość obrócenia ich do pasażerów np. w czasie postojów. Wyciszenie powiedzmy poprawne, choć pow. 100 km/h może przeszkadzać dochodzący z zewnątrz szum powietrza.

Ilość miejsca dla pasażerów I, II jak i III rzędu jest naprawdę wystarczająca do swobodnego przemieszczania się. Możliwość aranżacji wnętrza jest duża. Bagażnik zadowoli nawet najbardziej wymagających, pod warunkiem, że nie mamy włożonych foteli III rzędu, bo wtedy staje się on symboliczny.

Słabą stroną wszystkich Sharanów jest parowanie szyb zimą. U mnie ten problem udało się w pewnym stopniu zmniejszyć, ale dopiero po naprawie klimy i wabesco.

Widoczność z przodu bardzo dobra, natomiast do tyłu może przeszkadzać środkowy zagłówek. Widoczność w lusterkach bardzo dobra, a dzięki dzielonemu lewemu lusterku nie występuje problem martwego pola.

Elektronika mnie jeszcze nigdy nie zawiodła.

Awaryjność tego samochodu jest niewielka w porównaniu np. z Fordem. Najczęściej wymienia się łączniki, ale to suma złych u nas dróg i wagi samochodu. Jak na razie to jedyne "większe" naprawy w moim Sharanku.

Jak na razie nic i oby tak jak najdłużej :).