Opinia Daewoo Matiz LIFE 0.8 51KM (benzyna) hatchback 1999r., ocena użytkownika (7m5)

Daewoo Matiz LIFE 1999r. - opinia użytkownika

data oceny: 2008-03-03

Stan karoserii, pracę silnika, niebieskawy dym z rury wydechowej(olej), podpórki pod szybą (opis wcześniej), przebieg.

Sprawdzanie stanu oleju przy dużym przebiegu silnika. Stan płynu chłodzącego.

Rodzina 2-4 osobowa, mała firma, single.

Generalnie autko udane w swojej klasie. Gdyby było szersze o 5-10 cm byłoby super. Niezawodność na niezłym poziomie. Auto dobre na dojazdy do pracy, na zakupy, dla małej firmy. Składne tylne oparcie znacząco zwiększa powierzchnię bagażową- taki minikombiaczek. Dobrą rzeczą są relingi dachowe- ten model ich nie ma. Ja korzystałem ze zdejmowanego bagażnika dachowego do przewozu dłuższych przedmiotów.

Auto miękkie- uważam to za zaletę, jednak trzeba dostosować prędkość do pokonywanych ostrych zakrętów- trochę wynosi. W trasie autko "płynie". Brak w tym modelu wspomagania nie przeszkadza -kręci się b. lekko.

Trochę opornie wchodzą biegi szczególnie 2-ka. Matiz to nie wyścigówka, ale jest dość zrywny. Nie można za wiele wymagać od silniczka 0,8l. W okolicach 70000km warto zwrócić uwagę na zużycie oleju- zużyte pierścienie uszczelniające.

Miękke amortyzatory przy jeździe 2 osób z przodu są ok. Jazda w 4-5 osób dorosłych pwoduje dobijanie na dołach. Fotele niezłe. Wyciszenie - bardziej przeszkadza mi szum wiatru w uszczelkach drzwi niż silnik. Zdarzyło mi się uruchomić rozrusznik, bo myślałem że silnik jest zgaszony.

Przestrzeń z przodu zaskakuje- miejsca więcej np. niż Fabii. Mnie bardzo podoba się wysokie usytuowanie siedzeń przednich- patrzy się z dość wysoka. Z tyłu też nie jest źle- dorosły siedzi bez problemu, choć dłuuuga jazda może być niewygodna. Bagażnik mały, niestety. Wykończenie wnętrza: klekoczą gałki opuszczania szyb, błyszcząca w słońcu mimo, że chropowata powierzchnia półki pod przednią szybą. Karoseria: rdza pojawia się na górnej części pokrywy silnika- zawczasu zabezpieczyć. Warto zwrócić też uwagę na próg pod tylnymi drzwiami- rdza.

Ogrzewanie bez zarzutu- wydajne i duże możliwości regulacji. W lecie bez klimy jak w każdym innym - ciepło :-)

Widoczność do przodu: wielka przednia szyba- lekko przeszkadzają szerokie wzmocnione słupki. Do tyłu widoczność też dobra. W modelach z lat 1999-do ok. 2002 jest usterka powodująca pęknięcie przedniej szyby przez skorodowany wspornik szyby. Niestety dowiedziałem się o tym po fakcie :-(

Podoba mi się jego nadwozie - projekt Giugiaro; 5 drzwi i co za tym idzie swobodny dostęp do tylnych siedzeń. Dobra zwrotność i możliwość parkowania w miejscach niedostępnych dla większych aut. Poza tym auto ma jeździć i taki właśnie jest Matiz :-)