Opinia Nissan Almera 1.8 116KM (benzyna) sedan (limuzyna) 2003r., ocena użytkownika (v5t)

Nissan Almera 2003r. - opinia użytkownika

data oceny: 2010-09-05

Apetyt na paliwo zależy od stylu jazdy w tym modelu chyba nawet bardziej niż w innych autach. Przy naprawdę spokojnej jeździe w cyklu mieszanym spalanie poniżej 7 litrów jest realne ale trudne. Nie jest prawda że osiągi są tylko trochę lepsze od jednostki 1.5. Osiągi są znacznie lepsze zarówno od benzyniaka jak i od diesla, ale jest to okupione zużyciem paliwa stosownie większym.

U mnie wystąpiła korozja na dolnej krawędzi otworu bagażnika poniżej uszczelki a nad zderzakiem. Odpryski lakieru. Fatalne lampy przednie. Nawet po wymianie w ASO światła mijania niewystarczające. Poprawa dopiero po założeniu niestandardowych lamp dedykowanych do tego modelu. Przyciski na kluczyku od centralnego zamka się sypią. Wysiedziane fotele pojawiają się przy przebiegu ok 180 tys. Ilość i stan oleju. Do silnika wchodzi go mało a jeszcze jednostka ta bierze olej regularnie. Dolewka co ok 3000 km nie powinna dziwić.

Często sprawdzać olej. Warto wymieniać regularnie płyn hamulcowy ponieważ auto jest dość szybkie i hamulce potrafią się rozgrzać.

Małżeństwu z dorosłymi dziećmi ze względu na ciasnotę z tyłu oraz niepraktyczny bagażnik.

To już nie jest ten Nissan co kiedyś. Jedyny godny polecenia silnik do tego auta z tego okresu to 1.8. Inne jednostki są za słabe. Trzeba przyznać że 240 tys km zrobiłem bez problemu i nigdy mnie nie zawiódł choć parę razy przez chwilę nie odpalał. Czy kolejne 150 tys zrobi bez problemów? Niestety nie jestem o to taki spokojny. Koszty napraw stosowne do klasy auta. Francuzi sporo napsuli w elektronice a księgowi Nissana w zabezpieczeniu antykorozyjnym i w ogóle w jakości powłoki lakierniczej. Moje auto po 240 tys wygląda jak by przyjechało z Iraku. Dziwne drobne zarysowania np na dachu odpryski lakieru od owadów na przednim zderzaku i masce, cała masa drobnych odprysków na progach. Samochód odpala prawie zawsze choć zdarzyło mi się że stojąc silnikiem w górę (na pochyłości zaparkowałem pod górę) nie odpalał dopóki nie zmieniłem kąta nachylenia auta poprzez zawrócenie. Do dziś nie wiem dlaczego. Silnik lubi wziąć olej, trzeba go często sprawdzać tym bardziej że w silniku jest do ogólne bardzo mało. Ogólnie godny polecenia, ale to nie jest ten Nissan co dawniej.

Auto prowadzi się dość dobrze. Posłusznie zmienia kierunek jazdy i nie zaskakuję kierowcy. Układ kierowniczy stosowny do klasy auta. Parkowanie utrudnione przez klapę bagażnika. Jeśli ktoś jeździ na lusterka nie będzie problemu. Promień skrętu wystarczający. Brak czujników cofania w średniej wersji wyposażenia.

Elastyczność imponująca. Zdecydowanie najlepszy silnik dla tego samochodu. 5 bieg pozwala bezstresowo rozpędzać pojazd od 60km/h, ważne w trasie. Silnik idealnie dobrany do auta. Odjęte punkty za apetyt na olej. Skrzynia biegów nigdy nie była zbyt precyzyjna, a po przekroczeniu 150 tys km jeszcze się pogorszyło. Dodatkowo dziwne dźwięki podczas ruszania lewarkiem na boki w pozycji "luz", nawet przy wyłączonym silniku.

Po obciążeniu auto nieprzyjemnie dobija na poprzecznych nierównościach ale nie tylko. Fotele przednie po ok 150 tys wysiedziane i zrobiły się bardzo twarde. Na materiale widać ślady zmęczenia ale jeszcze się nie przetarł. Ilość miejsca dla pasażerów z tyłu to żart. Miejsca na nogi z tyłu przy normalnie ustawionym fotelu przednim, właściwie nie ma. Wysokie osoby zahaczają głową o dach. Na szerokości na tylnej kanapie miejsca dość ale dla dwóch osób. Zagłówki z tyłu mają zdecydowanie za małą możliwość wysunięcia.

O ilości miejsca już pisałem. Z tyłu tragedia, a przez to kierowca i pasażer z przodu musi iść na kompromis jeśli z tyłu ktoś jedzie. Po materiałach nawet po 240 tys przebiegu nie widać dużego zużycia. Miłe w dotyku. Bagażnik na papierze duży ale bardzo nie ustawny. Ciężko w nim coś zmieścić a jeszcze pogarszają sprawę wnikające do wewnątrz zawiasy. Korozja atakuje auto chętnie ale w nietypowych miejscach. np pod uszczelką a nad zderzakiem z tyłu przy klapie bagażnika u mnie już po 180 tys.

Mam wrażenie że ręczna klimatyzacja jest za mało wydajna. Ale może to tylko subiektywne odczucia.

Do tyłu widoczność ogranicza pokrywa bagażnika oraz stosunkowo szerokie słupki.

Układ elektryczny niestety we współpracy z francuzami, więc nie mogło się udać. Styki bardziej wrażliwe na wodę niż u konkurencji. Objawy to nie zawsze uzasadnione zapalenie się lampki na desce rozdzielczej, choć to zdarza się niezmiernie rzadko.

Większość części ma zamienniki dobrej jakości w przyzwoitej cenie. Punkty odjęte za może zbyt częste wymienianie elementów eksploatacyjnych. Ale to może zaleć od stylu jazdy.

Układ elektryczny łącznie z fatalnymi lampami przednimi oraz podatność na korozje w nietypowych miejscach.

Dosyć dobrze wytrzymuje próbę czasu. Łatwo się czyści. Po wnętrzu nie widać przebiegu, za wyjątkiem wysiedzianych foteli.