Opinia Kia Carens 2.0 140KM (turbo diesel) kombi 2010r., ocena użytkownika (24xt)

Kia Carens 2010r. - opinia użytkownika

silnik: 2.0 140KM (turbo diesel)

data oceny: 2015-06-13

na trasie 680 km spala około 55 l przy jeździe z V 130-150 km/h, co daje ciut ponad 8 l/100 km przy mniejszych prędkościach przelotowych spalanie akceptowalne - niewiele powyżej 7 l/100 km w mieście nie liczyłem, gdyż stosunkowo mało jeżdżę - przypuszczam, że rzędu 7,0-7,5 l/100

spore gabaryty, szczególnie, gdy przesiada się z auta kompaktowego; wyczucie promienia skrętu, zwłaszcza przedniego, wymaga ostrożności i wprawy

duże gabaryty samochodu - trudności z wyczuciem promienia skrętu szczególnie przodu; grube słupki przednie, stwarzające zagrożenie niezauważenia pieszych na pasach - lewy przód - kilka razy nie zauważyłem z lewej strony i musiałem gwałtownie hamować, by nie rozjechać pieszych przy skręcie w prawo

wszystkim, szczególnie nie patrzącym na markę, a walory użytkowe - nieocenione!

jestem bardzo zadowolony - przesiadłem się ze starego Peugeota 306 1,9 D - różnica nie do opisania; zaskoczył mnie wysokim komfortem, bardzo wysoką elastycznością silnik+skrzynia - wyraźnie przyspiesza nawet na 6-tym biegu! plastyki we wnętrzu słabej jakości - łatwo się rysują i wyglądają niezbyt estetycznie; wnętrze olbrzymie, choć pojemność bagażnika w wersji 7-osobowej dość ograniczone; spalanie, jak na dużą masę własną i spory przekrój poprzeczny - akceptowalne

"gumowy" układ kierowniczy - to właściwe określenie, choć po zmianie ogumienia na letnie - bez większych zastrzeżeń samochód dość podatny na podmuchy boczne (wysoki, spory przekrój poprzeczny), wymaga sporej koncentracji szczególnie przy wyprzedzaniu ciężarówek i przy wyjeździe z lasu

świetne zestawienie skrzyni z silnikiem; szczególnie imponuje mi wyraźne przyspieszenie na 5 i 6 biegu

słychać opony i silnik przy prędkościach powyżej 120 km/h; można lepiej wyciszyć, szczególnie przedział silnikowy i nadkola; komfort siedzeń i jazdy oraz przestrzeń we wnętrzu - rewelacyjne dość miękkie resorowanie i dość wysoka karoseria - wymagają uwagi przy uderzeniach bocznych wiatru i wyprzedzaniu

jeżdżę 7-miejscową wersją, więc bagażnik dość ograniczony - rozczarowanie; za to wezmę na pokład dodatkowych 6 pasażerów - wówczas bagażnik symboliczny; niskiej jakości plastiki - łatwo się zarysowują i brudzą; 2 dodatkowe m-ca w w bagażniku - świetne rozwiązanie

dobrze działające nawiewy, klimatyzacja; szybkie odraszanie i odmrażanie szyby przedniej i tylnej; wystarczające nadmuchy tylnych szeregów siedzeń

olbrzymie lusterka + czujniki parkowania tyłem - świetne rozwiązanie; za to grube, przednie słupki kilkakrotnie skutkowały zagrożeniem dla pieszych - słabo widać na bok-przód z przodu brakuje mi wyczucia, a tym samym brak czujników parkowania jest dotkliwy - kilka przycierek :-(

nie stwierdziłem większych problemów, ani zalet

spore koszty napraw/wymian i przeglądów w serwisie KIA w Krakowie - konieczność utrzymania gwarancji 5-letniej :-( będę musiał poszukać innego mechanika, znającego się na modelu, ale w rozsądnych cenach

Robin