Opinia Kia Picanto Comfort 1.1 65KM (benzyna) hatchback 2009r., ocena użytkownika (25hg)

Kia Picanto Comfort 2009r. - opinia użytkownika

wyposażenie: ABS,Kontrola trakcji

data oceny: 2017-03-30

Trudno wyliczyć spalanie. Na początku notowałem tankowania i wyszło mi, że przejechałem niedotartym 12.000 km na 900 litrach Pb 95. Ale 80% jazd, to było miasto. Średnio wychodzi 7,5 l.

Przy zakupie używanego automatu trzeba spokojnie przetestować, czy nie był zepsuty nieodpowiednim używaniem. Sprawdzić, czy wchodzą po kolei wszystkie (aż 3!) biegi i czy nie ma zbytnich wibracji na postoju z wciśniętym hamulcem.

Jak będzie stał pod chmurką, to koniecznie zabezpieczyć przed zwierzętami, które lubią osprzęt elektryczny w silnikach benzynowych. Ja powiesiłem domestos, a po miesiącu wynająłem garaż w bloku - setnie się opłaca!

Auto polecałbym paniom i starszym panom bez ambicji sportowych.

Jak na samochód miejski dla dwojga, to Picanto jest niemal ideałem. Automat daje wielki komfort jazdy w korkach. Poprzednio musiałem w manualach reperować sprzęgło, tarczę, dociski itd, itp. Automat to eliminuje i daje komfort psychiczny. Na dalekiej trasie robi się trochę cienko z powodu mikro-bagażnika i głośności powyżej setki. Ale jak do miasta, to super!

Auto jest bardzo zwrotne w mieście. Do parkowania używam wyłącznie lusterek bocznych, choć brakuje kamerki cofania. Na trasie bardzo dobre prowadzenie, twarde i pewne pokonywanie zakrętów. Świetny ABS na śniegu czy lodzie - choć trochę hałasuje.

Być może auto lepiej przyśpiesza z manualną skrzynką biegów. Ja mam automat, który nieźle rusza spod świateł, ale po kilkunastu sekundach wszyscy mnie wyprzedzają. Na trasie nie przekraczam 110 (prędkości maksymalnej 145 ani razu nie odważyłem się wypróbować).

Puste autko jest bardzo twarde. Ale we dwie osoby i z pełnym kuferkiem samochód robi się dużo przyjemniejszy w resorowaniu i prowadzeniu, choć traci na przyśpieszeniu. Niestety, po przekroczeniu setki silnik robi się głośny. Jest to jeden z powodów, dla których jeżdżę w trasie poniżej 100.

Mam 170 cm, więc z przodu jest bardzo wygodnie. Natomiast zauważyłem, że z tyłu pasażerom jest ciasno. Bagażnik starcza w większości sytuacji miejskich ale na wakacje robi się tragicznie! 157 litrów to stanowczo zbyt mało! Tapicerka w wersji comfort jest bardzo dobrej jakości - zero zużycia po 6 latach eksploatacji. Żeby powiększyć bagażnik, można położyć oparcie tylnej kanapy, ale raczej tego nie robię, bo każdy głupi złodziej widzi, co się wiezie. Mankamentem jest słabej jakości lakier, lubiący odpryskiwać od uderzenia byle kamuszka. Jest jeszcze drobiazg - obudowa radia z CD. To chyba jedyna rzecz, która mnie długo irytowała! Gdy podczas jazdy chce się włożyć płytę kompaktową do odtwarzacza, to zawsze myli się dziurę kieszeni ze szparą powyżej. Potem bardzo trudno wyjąć płytę zza konsoli.

Wentylacja jest znakomita. Także ogrzewanie w zimie bardzo sprawne. Natomiast włączenie klimatyzacji powoduje natychmiastowy spadek dynamiki jazdy.

Picanto daje bardzo dobrą widoczność, trochę tylko ograniczoną przednim, lewym słupkiem. Trzeba uważać przy wjeżdżaniu na pasy, bo można przeoczyć rowerzystę.

Przez sześć lat nie miałem żadnej awarii układu elektrycznego czy elektronicznego. Co rok-dwa przepala się żarówka z przodu: za piątaka wymienia mi ją pan na stacji benzynowej, bo dojście bardzo dobre - o niebo lepsze, niż np. w punto. Kable na świece są natomiast smakowitym kąskiem dla gryzoni. Zalecałbym spryskanie komory silnika jakimś środkiem odstraszającym kuny.

Myślałem, że nówka z automatem będzie kosztować w serwisie, ale nic z tych rzczy! Koszt corocznego przeglądu, to ok 900 zł, wliczając czyszczenie klimy.

W pierwszych tygodniach od zakupu czułem się zawalidrogą, ale już dawno mi przeszło.

Miałem różne pojazdy, które już na starcie miały jakieś usterki. A w kii - zero problemów!

Andrzej