Opinia Peugeot 306 XT 1.6 90KM (benzyna) hatchback 1994r., ocena użytkownika (d7h)

Peugeot 306 XT 1994r. - opinia użytkownika

wyposażenie: ABS

data oceny: 2008-08-16

Wartości podałem orientacyjnie. Trudno mi powiedzieć, ile dokładnie spala, ale określę to inaczej: w zeszłym tygodniu przejechałem 1100 km z czego 900 w trasie a 200 po mieście. Spalił 7,2 l/setkę przy prędkościach 120-140. W trasie nie przekraczając 3000 obr/min zejdzie sporo poniżej 7 (to będzie prędkość ok 110km/h)

Tylna belka, tylna belka oraz tylna belka. Do tego działanie skrzyni biegów, elektryki, układ wydechowy i tylna belka. Kupując sprawdźcie, czy samochód ma katalizator. Jeśli ma, to od razu wymiana wydechu na strumienicę inaczej co roku będziecie zmieniać tłumik. Poza tym - standardowo jak dla każdego samochodu.

Jak w każdym samochodzie - wymiana części eksploatacyjnych. Szczególnych wymagań nie ma choć warto spokojnie obchodzić się ze skrzynią biegów.

Jako samochód rodzinny chyba troszkę za mały. Dobry samochód dla młodych ludzi i jako pierwszy wóz.

Ogólnie dobry samochód. Za nieduże pieniądze można dostać wozik wg mnie lepszy i ładniejszy niż Golf III który tak wszyscy wychwalają. Jako ciekawostkę dodam, że elektryka Peugeota 306 która lubi zawodzić w niektórych samochodach została wykonana przez firmę Bosch. Po zakupie 306 nie będziecie mieli problemów ze złodziejami - nie kradną tego :)

Auto świetnie się prowadzi, można brać zakręty z dużo większą prędkością niż na znakach. Nie jest zbyt twardy, jeździ się wygodnie, ale nie jest też specjalnie miękki. Silnik 1,6 i 90 KM to przy dwóch osobach na pokładzie i pełnym bagażniku wystarczająca ilość. Hamulce - z tyłu bębny i zbyt czuły ABS, dlatego tylko 6. Przy wielkości Golfa i sporej tylnej szybie nie jest źle z parkowaniem.

Ogólnie za dużo biegami wachlować nie trzeba. Silnik 1,6 jest dość mocny jak na tą budę więc z przyspieszeniem nie ma problemu nawet przy prędkości 120km/h. Silnik - jak kto dba, tak ma, jednak ogólnie to dobra jednostka napędowa.

Zawieszenie jest super. Zarówno jazda samemu jak i z kompletem pasażerów nie stanowi problemu. Fotele przednie wygodne ale może troszeczkę za krótkie. W zamian za to jest tyle możliwości regulacji, że każdy się dopasuje. Fotele tylne - powyżej 1,8 m wzrostu można odbić się głową o dach. Przy komplecie pasażerów czuć ciężar prowadząc samochód. Trudno to wyjaśnić - nieco inaczej buja i trzeba to uwzględnić podczas jazdy. Przy 140 już jest troszkę głośno, ale słychać co mówią na CB, więc to nie problem :)

Jest większy niż się wydaje z zewnątrz. Z przodu miejsca jest dość, z tyłu w miarę. Podróż w 4 osoby + bagaże to nie problem. Ergonomia - wszystko jest na swoim miejscu. Bagażnik pojemy i łatwo go zapakować. Materiały użyte we wnętrzu może nie złe, ale czegoś im brakuje. Może się zdarzyć, że plastiki trzeszczą, jednak nie zawsze. U mnie czasem stuka listwa w szyberdachu. Możliwości aranżacji - kto widział ten wie. Karoseria to ocynk, więc nie bite samochody zwykle nie rdzewieją.

Nie ma co pisać - jest ok. Nagrzewa się szybko i mocno dmucha. Tylko sporo syfu dostaje się do wlotów powietrza - nasiona z kwitnących drzew będą często w waszym samochodzie jak nieuważnie zaparkujecie.

Do przodu i po bokach ok. Do tyłu - dość szerokie tylne słupki ale za to w lusterkach ok. Nie ma co narzekać.

Cóż, tu bywają problemy. Nie styka centralny, nie łączy podnośnik szyb. Najczęściej kończy się na wymontowaniu kostki i przeczyszczeniu styków, czasem pęka przewód w wiązce przy zawiasach. Czasem wentylator działa tylko na stopniu 4 a termometr zewnętrzny pokazuje dziwną temperaturę. Obie usterki łatwe do usunięcia, chociaż uciążliwe.

Części eksploatacyjne tanie i łatwo dostępne. Skrzynia biegów która przy dużych przebiegach może się zepsuć to koszt ok 600 zł z naprawą. Tylna belka to już 1200 zł więc warto dbać o nią zawczasu. Za wymianę rozrządu zapłaciłem 150 zł ale zależało mi na czasie. Jeden z mechaników krzyknął 80 zł, ale był na urlopie :).

Kupiłem go z padniętym synchronizatorem dwójki po okazyjnej cenie. Zaskoczył mnie synchronizator trójki - też padł :) Ale skrzynia i tak cała do wymiany była, więc to nie problem.

Zanim go kupiłem, to wiedziałem o nim tyle, że nic mnie nie mogło zaskoczyć. Chociaż z drugiej strony - jak wymieniłem świece i filtr powietrza, to zaskoczył mnie spalaniem :)