Opinia Skoda Fabia Fresh 1.4 8V 60KM (benzyna+gaz) hatchback 2002r., ocena użytkownika (g29)

Skoda Fabia Fresh 2002r. - opinia użytkownika

silnik: 1.4 8V 60KM (benzyna+gaz)

wyposażenie: ABS

data oceny: 2009-04-05

Nie wiem po co ta kolumna. Spalanie w tym samochodzie zależy ewidentnie od stylu jazdy. Jeśli jade delikanie i zatankowałem "dobry" gaz potrafi mi zejść do 7,2 ale jak pocisnę tzn przekrocze magiczne 90km/h to potrafi na autostradzie wziąć przy 120km/h 9,5 gazu na 100km. Przyczym przy 14" kołach przy 90km/h prędkościomierz zanirza tak około 5km/h (sprawdzone na fotoradarze - cena ekspertyzy do wiadomości autora)

Na skrzynie biegów - powinna chodzić lekko, nic siłą. Sprzęgło - wymiana go jest kosztownym zabiegiem. Olej - te silniki naprawdę potrafią nie brać oleju nawet przez 15tys km. Ta uwaga jest ważna bo w 2002 roku Skoda wypuściła serie silników 1.4MPI 60KM z wadliwymi pierścieniami cylindrów i przy mocnym kręceniu lubiły pękać, objawiało się to na początku braniem oleju aż do ilości 1l na 300km i więcej.

Na płyny eksploatacyjne i by nie przegrzać silnika, szczególnie zagazowanego, po mieście układ chłodzenia nie jest tak wydajny jak by się myślało.

Każdemu kto potrzebuje samochodu do krótkich tras ale częstych. Odradzam go jednak na dalekie europejskie wycieczki, choć Fiatem 126p dało sie w 4 osoby plus bagaż pojechać tu i tam :)

Samochód idealny do jazdy po mieście mój przejechał na dzień dzisiejszy 64tyś ze średnią prędkością 20km/h w tym może z 10% po trasie. W zime lubi by raz na tydzień przejechać sie nim ze 100km i wygrzać silnik. Nie ma później problemu z odpalaniem nawet na cieżkim mrozie. Minus za niskie zawieszenie 11cm pod skrzynią biegów i łapacze kamieni pod podłogą nie na polskie drogi i krawężniki.

Wersja Fresh 1.4MPI w standarcie miała opony 165/70 R14. Co powoduje, że w ciasnych zakrętach samochód jest podsterowny. Jednak mimo to, samochód zachowuje się stabilnie i mimo 7 letnich amortyzatorów (48% na najsłabszym) wszytko wybiera znakomicie. Układ kierowniczy - precyzyjny. Wiele razy uchronił mnie przed stłuczką np. z wybiagającym zwierzakiem, ciągnikiem lub tymi co właśnie postanowili skręcić w inną stronę niż wskazywał kierunkowskaz.

Silnik 1.4MPI 60KM bardzo słaby jak na taki samochód. Do tego stara czeska konstrukcja nie tryska energia. Całość ratuje dobrze dobrane przełożenie 2>3>4 pozwalając przy min. 2300obr/min w miarę przyzwoicie przyśpieszać w mieście.

Po przekroczeniu 90km/h czyli 2500obr/min silnik daje o sobie znać w sposób umiarkowany. Z zewnątrz docierają odgłosy szumu opon w zależności od nawierzchni. Na autostradzie nawet przy 120km/h szum powietrza nie jest dokuczliwy. Jednak ogólnie wyciszenie słabiutkie w porównaniu z nowymi modelami skody.

Kolejna zima w soli i błocie bez garażu a karoseria bez widocznych oznak rdzy. Plus za ocynk i zalewanie profili zamkniętych olejem (tak twierdzi producent). Lakier dobrze się trzyma choć na karoserii samochód posiada kilka wgnieceń i lakier sam w sobie podatny jest na powierzchowne zarysowania.

Plus za grzanie w zimę i nawiew na przednią szybe. Minus dla mnie, że poskąpiłem na klime i w letnie dni na trasie jazda samochodem jest męcząca. Otwarcie okien powyżej 70km/h równe jest z nieznośnym hałasem w kabinie.

Lewy słypek daje martwe pole przy lewo skręcie i to w najgorszym wydaniu(Fabia II ma już to poprawione). Lewe lusterko za małe prawe może być.

Elektryka działa bez problemowo. Jedyny mankament to kolejno wysiadające czujniki np. krańcówka w prawych drzwiach, świateł cofania w skrzyni biegów. Nie było by to problemem ale te części są strasznie drogie w ASO. Oczywiście można wymienić we własnym zakresie :)

Drobiazgów było więcej, ale ogólnie wszystko sprowadza się do napraw bierzacych lub usuwania szkód np. łożysko prawego koła padło po zaliczeniu "pięknej" wyrwy na ulicach pewnego polskiego miasta.

Części mimo upływu lat są ciągle drogie. Najgorsze jest to, że w ASO są droższe niż te same orginały na mieście.

Trwałość, bo spodziewałem się że blachy posypią sie szybciej. No i przy parkowaniu dobre zatrzaski na zderzakach i elastyczne plastiki, bo nie raz dobijałem do znaku by wyjechać z zastawionego miejsca parkingowego.

Krzysztof