Opinia Fiat Uno II 1.4 i.e.s. 69KM (benzyna) hatchback 1996r., ocena użytkownika (9vj)

Fiat Uno II 1996r. - opinia użytkownika

silnik: 1.4 i.e.s. 69KM (benzyna)

data oceny: 2008-06-08

Wszyskto zależy od stylu jazdy. Ważne jest też dbanie o silnik - dobre paliwo, poziom oleju, etc. Jak na ten wiek to całekim przyzwoicie.

Rdzę ! stan lakieru i karoserii, przebieg. Stan gumowych nakładek na pedałach i inne przetarcia - powinny pasować do przebiegu ;] Drożność odpływów wentylacji też dobrze sprawdzić.

wszystkie ewentulane ryski czy zadrapania pielęgnowąć na bierząco, dbać o silnik - poziom oleju, czy nie ma żadnych wycieków, w fiatach lubią się rozszczelniać uszczelki pod pokrywą zaworów.

Jako pierwszy samochód po zrobieniu prawa jazdy, tani, żwawy, nie żal jak coś się stanie. Ewentualnie dla starszych ludzi na spokojne przejazdy.

Za takie pieniądze wolę tanie w eksploatacji, wygodne, mało zajechane i mało dresiarskie uno niż 20-letnie bmw czy golfa.

No cóż, autko oceniam adekwatnie do ceny i wieku, brak wspomagania jet pewnym problemem przy parkowaniu, ale to bardzo lekkie auto - 820 kg. Gorzej z zakrętami - małe opony, wysoki środek ciężkości.

Przyspieszenie najlepiej wygląda do 100 (duży silnik, małe auto) potem opory powietrza. Skrzynia biegów chodzi jak to w uno - wymaga pewnego przyzwyczajenia - wsteczny i jedynka czasami ciężej wchodzą.

Lepiej niż można się spodziewać za tą cenę, miękkie zawieszenie, spory komfort, mam 190 cm wzrostu i z przodu nie jest ciasno, jeździłem w 5 osób i nikomu nic się nie stało ;] wyciszenie - do 100 super, potem szum kół, silnik nawet przyzwoicie, radia nie zagłusza ;]

Tu akurat widać oszczędności, miejsca z przodu jest dość, z tyłu i tak dobrze jak na ten segment, natomiast jakość plastików jest umiarkowana, o karoserię trzeba dbać - garażować, wszystkie pierwsze ślady rdzy zabezpieczać. Za to bagażnik pakowny, po złożeniu tylnej kanapy da się przewieźć spore zakupy w ikei ;]

Wentylacja działa, i za to plus. Byle nie parkować pod drzewami - listki i kwiatki lubią blokować odpływ z rynny przed dmuchawą, jak się zatka może zalewać podczas deszczu...

Auto stworzone do podziwiania widoków, więc widoczność świetna, choć jeśli ktoś jest wysoki to nie radzę dojeżdżać zbyt blisko do świateł - trzeba się schylać ;]

Mam wersję z ekeltrycznymi przednimi szybami, nie mam na co narzekać. Elektroniki w zasadzie brak, więc nie wiem, co tu oceniać.

W aso robię przeglądy do książki, wszystko inne u znajomego mechanika, zamienniki śmiesznie tanie i zwykle lepsze od orginalnych części. Jeśli ktoś się na tym zna większośći naprawi i tak można dokonać samemu.

zaskoczenia nie było, gdyż wszystkie mankamenty znałem przed zakupem. Są to - wymagające dbałości - karoseria i wentylacja, wysoki środek ciężkości i średnia przyczepność.

Dynamika silnika - mały szatan ;] mało kto się spodziewa takiego kopa w uno, można się zabawić w wyścigi od świateł ;]