Opinia Fiat Bravo 1.4 55KM (benzyna+gaz) hatchback 1994r., ocena użytkownika (vjm)

Fiat Bravo 1994r. - opinia użytkownika

silnik: 1.4 55KM (benzyna+gaz)

data oceny: 2010-11-15

Na 30 litrowym zbiorniku LPG przejeżdżam średnio 180-210km niezależnie czy miasto czy trasa. Rekord na trasie to ~250 na jednym baku.

Bezwypadkowść. (?!)

Raczej omijać polskie drogi rodem z PRL bądź starsze. Jazda po owych drogach powoduje dziwne wygniatanie podsufitki przy przewosie osób wyższych.... :)

Młode osoby świeżo po egzamina na PJ chcące podszkolić jazdę za niedużą cenę.

Dobry i tani samochód do miasta, jak i również dla młodzieży na nauke i praktyke jazdy. Poszaleć nim się nie da, limuzyna to też nie jest. Tanie w jezdzie, szczególnie z instalacją LPG. Natomiast jesli już coś nawali i nie ma się znajomości w warsztatach trzeba liczyć się z kosztami.

Samochód ogólnie nie sprawia mega przyjemności z prowadzenia, ale kierowinica leży w rękach twardo i słucha wdzięcznie poleceń. Hamulce auta jednak pozostawiają więcej do życzenia. Szczególnie hamulec ręczny. Mam z nim problemy od samego początku, mimo, że wymieniana linka, musze ciągnąć bardzo mocno, żeby zaciski zaskoczyły, inaczej auto się toczy. Problem ciągle powraca.

Auto typowe do miasta. Biegi zmienia się co chwila, zeby utrzymac większą płynność jazdy. Silnik niestety nie użeka, szczególnie (tak jak w moim przypadku) kiedy do benzyny (1.4) jest podłaczony układ LPG. Po kilkunasty tyś km na benzynie prawie nie idzie jezdździć- silnik się krztusi i harecze, pstryk na gaz i problem znika ! Serwis nie wie gdzie leży przyczyna, wg nich wszystko jest ok. Cóż, jakosc instalacji LPG robionych w PL pozostawia też wiele do życzenia.... O przyśpieszeniu, chyba nie trzeba mówić, że Fiacina to nie wyścigówka ;) bez 'czipa' nie pojedziesz :)

Cięzkie do oceny ze względu na jakość polskich dróg. Samochód odkąd pamiętam podskakuje i podskakuje, czasem walnie się dyńką w podsufitke, ale taka to już nasza infrastruktura drogowa... Komfort dla jadących z przodu jest dość przyzwoity, natomiast z tyłu troche gorzej. Brak zagłówków (których brak fabrycznie w tym modelu i roczniku) psuje całe podróżowanie z tyłu i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa pasażerów. Wyciszenie jest bardzo skuteczne, jak mama do mnie gada to nic nie słychać bo całe dźwięki z zewnątrz wlewają się do środka.

Jak już napomniałem wcześniej, z przodu podróż jest w miare komfortowa patrząc na przestrzeń. Z tyłu, jeśli jedziemy z dziećmi też brak zastrzeżeń. Natomiast jeśli próbujemy tam upchnąć dwójkę, nie daj Boże, trójkę (sic!) dorosłych, to sprawa wygląda zupełnie inaczej.... Większość przycisków w zasięgu ręki kierowcy więc oceniam wysoko ergonomię. Bagażnik jak na tej klasy hatchbacka bardzo pojemy. Zmieściła mi się w nim 30L butla LPG która zajmuje ok 1/4 powierzchni. Reszta dla mnie ! :) Karoseria jak na swoje lata trzyma się bardzo dobrze. Ostatnio (po 18 latach życia) zauważyłem, że na klapie bagażnika robią się bąbelki pod lakierem, które powodują odpryski.

Niestety, ale moc nawiewów pozostawia dużo do życzenia. Brak filtru kabinowego przeciwpyłkowego też troche przeraża. Często zaobserwowane w tym modelu (niestety i w moim) problemy z nagrzewnicą. (pęknięcia powodujące zmniejszenie wydajności - głównym objawem jest dźwięk jakby przelewanej wody / kamyczków podczas ruszania, co troche denerwuje) koszty naprawy za wysokie...

Przednia szyba daje nam wielkie pole manewru, słupki nie ograniczają widoczności. Szyba tylna niestety mała, z tyłu słupki ograniczają sporo jej użycie przy jakich kolwiek manewrach cofania. Do lusterek zastrzeżeń nie ma. Boczne lusterka na miare sportówek z Włoch, design a'la Ferrari. Widoczność b.dobra. Lusterko wewnętrzne - użycie przy manewrach cofania ograniczone przez wielkosc tylnej szyby.

Jak do tej pory brak jakich kolwiek awarii poza tym, że nie świeci się lampka w bagażniku, choć żarówke wymieniałem, dlatego oceniam na 9. :) Elektronika w samochodzie pojawia się dopiero jak wsiadam do niego z telefonem komórkowym ;)

Zdecydowanie za dużo. Szczególnie kiedy postanawia się jechać na oryginalnych częściach Fiata, a w ASO to chyba myślą, że jestem milionerem skoro wożę się tak rzadkim antykiem światowej klasy.

Antena radiowa tak przykręcona, że kątówką ją trza zdejmować. Niestety myjnia automatyczna BP rozprawiła się z nią doszczętnie. :(

Mimo urwanej na myjni anteny radiowej ( umieszczona na dachu) radio dalej działa :)

Tom